arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۷۸۹۴۹
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۱ - ۰۳ خرداد ۱۳۹۸

وزارت خارجه آمریکا پرسش کنگره درباره ایران را بی پاسخ گذاشت

«آدام شیف»، «الیوت انگل» و «آدام اسمیت» رئیسان کمیته‌های اطلاعات، امور خارجه و نیرو‌های مسلح مجلس نمایندگان آمریکا پیشتر در نامه‌ای به مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور درباره گزارش اخیر وزارت خارجه درباره ایران ابراز نگرانی شدید کرده بودند. رئیسان این کمیته‌ها با بیان اینکه این گزارش از واقعیات چشم پوشی و اطلاعات غیر واقعی ارائه کرده، تا ۲۳ می (دوم خردادماه) به وزارت خارجه آمریکا فرصت دادند تا توضیح مفصلی درباره چگونگی تهیه این گزارش و افراد و نهاد‌های دخیل در آن ارائه کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزارت خارجه آمریکا درخواست کنگره این کشور برای توضیح پیرامون سیاسی کردن و تحریف اطلاعات درباره ایران در گزارش اخیر پایبندی کشور‌ها به کنترل تسلیحات و عدم اشاعه آن را بی پاسخ گذاشت.

«آدام شیف»، «الیوت انگل» و «آدام اسمیت» رئیسان کمیته‌های اطلاعات، امور خارجه و نیرو‌های مسلح مجلس نمایندگان آمریکا پیشتر در نامه‌ای به مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور درباره گزارش اخیر وزارت خارجه درباره ایران ابراز نگرانی شدید کرده بودند.

رئیسان این کمیته‌ها با بیان اینکه این گزارش از واقعیات چشم پوشی و اطلاعات غیر واقعی ارائه کرده، تا ۲۳ می (دوم خردادماه) به وزارت خارجه آمریکا فرصت دادند تا توضیح مفصلی درباره چگونگی تهیه این گزارش و افراد و نهاد‌های دخیل در آن ارائه کند.

اما وزارت خارجه آمریکا تا نیمه شب ۲۳ می (صبح سوم خردادماه به وقت تهران) هیچ واکنش یا پاسخی به درخواست کنگره این کشور نداد.

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود پیرامون پایبندی کشور‌ها به کنترل تسلیحات و عدم اشاعه که در ۲۶ فروردین ماه در ۱۲ صفحه به کنگره این کشور ارائه شد، با حذف برخی کشور‌ها به شکلی غیرمتناسب بر ایران تمرکز کرده بود.

این در حالی است که به گفته رئیسان سه کمیته مجلس نمایندگان آمریکا، گزارش‌های مشابه در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بالغ بر ۴۵ و ۵۴ صفحه بوده است.

وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه ۲۷ فروردین نسخه‌ای غیر طبقه بندی شده از این گزارش منتشر و سپس آن را حذف کرد که این موضع اختلافات تشدید شده در واشنگتن را شدتی دوباره بخشید.

رهبران مجلس نمایندگان آمریکا در نامه خود گفته بودند عمیقاً نگرانند که این گزارش حاصل انتصاب‌های سیاسی بدون توجه به اطلاعات یا تحریف معنای اطلاعات به منظور زمینه سازی برای اقدام نظامی باشد.

در این نامه همچنین آمده بود گزارش‌هایی منتشر شده که حاکی است تلاش‌ها برای سیاسی کردن ارزیابی‌های معمول پیرامون ایران، منجر به اختلاف نظر‌های شدیدی در وزارت خارجه آمریکا و میان این وزارتخانه و دیگر نهاد‌های این کشور شده است.

اعضای کنگره آمریکا همچنین با بیان اینکه گزارش سال ۲۰۱۹ وزارت خارجه این کشور ۸۰ درصد خلاصه‌تر از گزارش‌های مشابه سال‌های پیشین بوده، نسبت به تلاش وزارت خارجه برای پنهان کردن اطلاعات از این نهاد قانونگذاری اعتراض کردند.

اعضای مجلس نمایندگان همچنین تاکید کردند که گزارش امسال وزارت خارجه آمریکا بیشتر شامل گمانه‌ها و نظرات شخصی بوده و شائبه سیاسی کاری در ارائه اطلاعات به کنگره را تقویت می‌کند.

خبرگزاری رویترز فروردین ماه گزارش کرد که اختلاف میان دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با «گزارش انطباق و هماهنگی بین‌المللی در خصوص کنترل تسلیحات» تشدید یافت.

وزارت خارجه آمریکا در این گزارش به ادعا‌های سال گذشته رژیم صهیونیستی علیه برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران پرداخته و نوشته بود که چنین تلاش‌هایی از سوی ایران ممکن است نقض ان پی تی به شمار رود.

این در حالی است که در این گزارش ارزیابی نهاد‌های اطلاعاتی و هسته‌ای بین المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران که براساس ۱۴ گزارش پیامی آژانس بین المللی انرژی اتمی با پایبندی کامل به برجام دنبال شده، هیچ جایی نداشت.

این موضوع در نامه رئیسان ۳ کمیته مجلس نمایندگان آمریکا نیز منعکس شده و این نمایندگان انعکاس این ارزیابی‌ها را وظیفه دولت ترامپ براساس «قانون نظارت بر توافق هسته‌ای ایران» مصوب کنگره دانسته اند که در گزارش مزبور نقض شده است.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان