arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۷۹۱۰۰
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۱ - ۰۴ خرداد ۱۳۹۸

لیبرمن، وزیر خارجه سابق اسرائیل: در مسیر برگزاری انتخابات جدید قرار داریم

رئیس حزب "اسرائیل خانه ما" روز جمعه تاکید کرد که اگر قانون خدمت سربازی به تصویب نرسد، انتخابات جدید برگزار خواهد شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس حزب "اسرائیل خانه ما" روز جمعه تاکید کرد که اگر قانون خدمت سربازی به تصویب نرسد، انتخابات جدید برگزار خواهد شد.

مرکز اطلاع رسانی فلسطین به نقل از شبکه 7 تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از آویگدور لیبرمن گزارش داد: نصیحت من به بنیامین نتانیاهو این است که احزاب تندروی مذهبی را برای موافقت با ایجاد اصلاحات در این قانون و تصویب نهایی آن تحت فشار قرار دهد.

لیبرمن تصریح کرد که اگر قرار بر برگزاری انتخابات جدید باشد، مقصر تنها حزب لیکود است و این به سبب خودسری‌های این حزب خواهد بود.

حزب لیبرمن و لیکود در تشکیل ائتلاف دولتی به مشکل برخورده‌اند به طوریکه حزب آویگدور اعلام کرده، حزب اسرائیل خانه ما نتانیاهو را به محض پیروزی در انتخابات پارلمانی مکلف به تشکیل دولت کرده بود. آنچه باید اجرایی شود این است که از احزاب حریدی‌های اسرائیل (حزب شاس و اتحاد یهودیت توراتی) خواسته شود مخالفت خود را با "قانون سربازی" کنار بگذارند، قانونی که کنست سابق با آن موافقت کرده و با حمایت لیکود و اکثر شرکا در ائتلاف دولتی سابق به تصویب رسید.

پیش نویس قانون سربازی که لیبرمن در سال ۲۰۱۸ پیش از استعفا از سمت وزارت جنگ تدوین کرد، بر خدمت سربازی اعضای احزاب حریدی‌ به صورت تمام وقت جهت بررسی تورات تصریح دارد. قانونی که احزاب مذکور که در انتخابات اخیر پارلمان ۱۵ کرسی به دست آوردند با آن مخالف هستند.

نتانیاهو تنها کمتر از یک هفته تا پایان مهلت نهایی برای تشکیل ائتلاف دولتی زمان دارد و در صورت شکست، روون ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی، عضو دیگر کنست را برای انجام این ماموریت مکلف خواهد کرد و در صورت نبود نامزدهایی که قادر به تشکیل ائتلاف دولتی باشند، اسرائیل ممکن است در مسیر انتخابات پارلمانی جدیدی قرار بگیرد.

همچنین برخی منابع در حزب لیکود اعلام کردند که بنیامین نتانیاهو به دنبال شکست مذاکرات با حزب "اسرائیل خانه ما" به رهبری آویگدور لیبرمن برای تشکیل ائتلاف دولتی جدی، درپی انحلال کنست و برگزاری مجدد انتخابات است.

نظرات بینندگان