کد خبر: ۴۷۹۵۸۲
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۴ - ۰۶ خرداد ۱۳۹۸

عربستان: دور نگه داشتن منطقه از خطر جنگ، در دست ایران است

سرپرست وزارت خارجه سعودی، ضمن نادیده گرفتن جنگ کشورش علیه ملت یمن، ادعا کرد که ایران با «پایبندی به قوانین، منشورات بین‌المللی، دست برداشتن از مداخله در امور منطقه و حمایت از گروههای تروریستی که هدف آنان بر هم زدن امنیت و ثبات منطقه‌ای است» می‌تواند مانع بروز جنگ شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

با وجود اینکه وزیر خارجه ایران اعلام کرد که تهران آماده امضای پیمان عدم تعرض با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است، سرپرست وزارت خارجه سعودی در امور دیپلماتیک علیه ایران موضع گرفت.

به گزارش فارس، «سعود کاتب» سرپرست وزارت خارجه سعودی در امور دیپلماتیک ادعا کرد که «دور نگه داشتن منطقه از خطر جنگ در دست نظام ایران است».

کاتب ضمن نادیده گرفتن جنگ کشورش علیه ملت یمن در گفت‌وگو با روزنامه الکترونیک «سبق» ادعا کرد که ایران با «پایبندی به قوانین، منشورات بین‌المللی، دست برداشتن از مداخله در امور منطقه و حمایت از شبه‌نظامیان و گروههای تروریستی که هدف آنان بر هم زدن امنیت و ثبات منطقه‌ای است» می‌تواند مانع بروز جنگ شود.

وی درباره موضع ریاض در قبال جنگ احتمالی در منطقه خلیج فارس، گفت که امنیت و ثبات منطقه برای سعودی اهمیت دارد.

این مسئول سعودی با بیان اینکه ریاض «بارها دست خود را برای صلح و [برقراری] روابط حسن همجواری به سمت ایران دراز کرده است»، اعلام کرد: «اگر ایران عکس این مسئله را انتخاب کند، سعودی در نهایت آمادگی قرار دارد تا از خود دفاع کند و با قدرت نظام ایران را به عقب براند».

وی درباره دعوت «سلمان بن عبدالعزیر آل سعود» شاه سعودی برای برگزاری دو نشست در مکه مکرمه، ادعا کرد که این مسئله به خاطر افزایش تنش از سوی ایران است. او گفته «اگر ایران بر طبل جنگ بکوبد، عربستان آماده است... و همین امر سبب شد که خادم الحرمین خواستار برگزاری دو نشست» فوق‌العاده شود.

کاتب در تأیید مدعی خود نیز این گفته «سعود الفیصل» وزیر خارجه پیشین این کشور را نقل کرد که گفته بود: «ما خواهان جنگ نیستیم، ولی اگر بر طبل آن کوبیده شود، آماده آن هستیم».

این مسئول سعودی همچنین اعلام کرد که در این نشست، «تجاوز ایران در منطقه بررسی خواهد شد؛ زیرا پیامدهای خطرناکی برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دارد و ضروری است که موضع واحدی در قبال سیاستهای ایران اتخاذ شود».

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا اعلام کرد که تهران تمایل دارد روابط متوازنی با تمامی کشورهای حوزه خلیج فارس برقرار سازد. ظریف همچنین تأکید کرد که ایران آماده امضای پیمان عدم تعرض با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است.

وزیر خارجه ایران شنبه هفته جاری وارد عراق شد و در جریان کنفرانس مشترک خبری با «محمد علی الحکیم» همتای عراقی خود گفت که گفت‌و‌گوهای خوبی با همتای عراقی در خصوص مسائل منطقه‌ای داشته است.

نظرات بینندگان