arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۷۹۶۱۷
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۷ - ۰۶ خرداد ۱۳۹۸

صاحبان پول‌های کثیف سینما را از آن خود کرده‌اند/ بحران در تولید

کاظم راست گفتار با اشاره به اینکه سینما دچار بحران اقتصادی شده است، تاکید کرد در این شرایط نابسامان برخی با پول‌های کثیف خود سینما را تسخیر کرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کاظم راست گفتار با اشاره به اینکه سینما دچار بحران اقتصادی شده است، تاکید کرد در این شرایط نابسامان برخی با پول‌های کثیف خود سینما را تسخیر کرده‌اند.

کاظم راست گفتار تهیه‌کننده و کارگردان سینما  با اشاره به شرایط این روزهای سینمای ایران گفت: متأسفانه سینما نیز در کنار دیگر بخش‌های کشور دچار بحران اقتصادی شده است که این مساله خود سبب شده بحث تولید در سینما با مشکلاتی همراه شود.

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی در حوزه سینما توان تولید ندارد، بیان کرد: به عنوان مثال مدت‌ها است که پروانه ساخت فیلم سینمایی «مستقیم جهنم» را دریافت کرده‌ام، این فیلم آماده تولید است اما به دلیل نبود سرمایه‌گذار نمی‌توانیم در این زمینه ورود پیدا کنیم.

این کارگردان تاکید کرد: در واقع افزایش فزاینده تورم و بی‌ثبات بودن بازار اقتصاد، شرایط را برای بخش خصوصی سخت کرده است به گونه‌ای که ساخت یک فیلم سینمایی نسبت به قبل بسیار پرهزینه تمام می‌شود. البته یکی از علت‌های افزایش هزینه ساخت فیلم در سینما، حضور سرمایه‌گذارانی است که پول‌هایی را وارد سینما کردند تا بتوانند برای خود در سینما اعتبار کسب کنند.

وی توضیح داد: این کسب اعتبار در سینما با افزایش غیرمتعارف دستمزد به برخی از بازیگران همراه شد و در نهایت سینما و سوپراستارها را در انحصار خود قرار دادند. نباید فراموش کرد که مردم برای دیدن بازیگر به سینما می‌روند و اگر فیلمی بازیگری شناخته‌شده نداشته باشد آن فیلم معمولاً فروش نمی‌کند و افزایش دستمزد این بازیگران شناخته‌شده سبب شده تا بسیاری از کارگردانان و تهیه کنندگان نتوانند از بازیگران سرشناس برای فیلم‌های خود استفاده کنند.

کارگردان فیلم «زنان ونوسی، مردان مریخی» ادامه داد: متأسفانه دولت هم باوجود اینکه بارها گفته حامی فرهنگ و هنر است، هیچ کاری در این زمینه انجام نداده است و هیچ حمایتی از فرهنگ و هنر در ایران نمی‌شود. شاید یک سری آدم‌های خاص که بضاعت فرهنگی خاصی نیز ندارند مورد حمایت قرار گیرند، اما حمایت از فرهنگ و هنر اولویت مدیران دولتی نبوده است.

راست گفتار در پایان گفت: در چنین شرایطی است که افرادی به سینما راه پیدا می‌کنند که با استفاده از پول‌های کثیف سینما را از آن خود می‌کنند و دولت هم هیچ نظارتی در این زمینه ندارد. در چنین شرایطی فضایی پیش می‌آید که بسیاری از کسانی که کارشان سینما است نمی‌توانند کار کنند.

منبع: مهر
نظرات بینندگان