arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۷۹۹۰۵
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۰ - ۰۸ خرداد ۱۳۹۸

فرانسه: مدارکی دال بر استفاده از سلاح شیمیایی در ادلب در اختیار داریم

وزیر خارجه فرانسه مدعی وجود نشانه‌ای دال بر استفاده از سلاح شیمیایی در منطقه ادلب واقع در شمال غرب سوریه شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر خارجه فرانسه مدعی وجود نشانه‌ای دال بر استفاده از سلاح شیمیایی در منطقه ادلب واقع در شمال غرب سوریه شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت ارم نیوز، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در کمیته امور خارجه پارلمان این کشور ادعا کرد: ما مدرکی دال بر استفاده از سلاح شیمیایی در منطقه ادلب در اختیار داریم اما هنوز درباره آن تحقیقی نشده است.

آمریکا در ۲۲ مه مدعی شده بود که مدارک و شواهدی دال بر حمله نیروهای دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه با استفاده از گاز کلر در تاریخ ۱۹ مه در شمال غرب این کشور در اختیار دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا استفاده از سلاح شیمیایی را عبور از خط قرمزها دانسته و دوبار دستور حملاتی علیه پایگاه‌های دولت سوریه را صادر کرد، بار اول در آوریل ۲۰۱۷ در پاسخ به حمله با گاز سارین به خان شیخون و بار دوم که با همکاری فرانسه و آمریکا در پاسخ به حمله شیمیایی علیه غیرنظامیان در شهر دوما در نزدیکی دمشق انجام شد.

وزیر خارجه فرانسه در ادامه با اشاره به اینکه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور پیشتر استفاده از سلاح شیمیایی را عبور از خط قرمزها دانسته بود، گفت: ما مراقب هستیم زیرا اطمینان در مورد استفاده از سلاح شیمیایی را جهت پاسخ به آن ضروری می‌دانیم.

در مقابل دمشق استفاده از سلاح شیمیایی را تکذیب کرده است.

لودریان در ادامه گفت: نزدیک به ۴۵۰ تبعه فرانسوی عضو داعش در اسارت کردها هستند و یا در اردوگاه‌های پناهجویان در شمال شرق سوریه به سر می‌برند.

او افزود: احتمال دارد کودکان اگر یتیم بودند یا با موافقت مادرانشان به فرانسه بازگردند اما پاریس با بازگشت مردان و همسران آنها که شبه‌نظامی محسوب می‌شوند، مخالف است.

لودریان تاکید کرد: منطقی که ما بر اساس آن عمل می‌کنیم همین است و هرگز آن را تغییر نخواهیم داد، شبه نظامیانی که مرتکب جرائم شده‌اند، باید محاکمه شوند.

در تاریخ ۱۵ مارس پنج یتیم و یک دختر بچه سه ساله در تاریخ ۲۷ مارس پس از آنکه مادرش به حبس ابد در عراق محکوم شد، به فرانسه بازگشتند.

لودریان با اشاره به اینکه شبه‌نظامیان فرانسوی عضو داعش در حال حاضر در منطقه ادلب، آخرین پایگاه افراطی‌ها در سوریه حضور دارند، گفت: بیش از ۱۰۰ شبه‌نظامی فرانسوی در منطقه ادلب حضور دارند.

او در ادامه استان ادلب را با وجود ۳۰ هزار شبه‌نظامی و خطر انتقال پناهجویان از این استان به اروپا، بمب ساعتی توصیف کرد.

نظرات بینندگان