arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۸۲۴۸۸
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۲ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۸

ترس از عروسک در بزرگسالان چه علائمی دارد؟

ترس از عروسک یا عروسک هایی خاص با چهره های خشن در دوران کودکی ناراحت کننده است اما عجیب نیست. درواقع تعداد کودکانی که از عروسک می ترسند کم نیست. اما اگر یک بزرگسال از عروسک بترسد ماجرا متفاوت می شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ترس از عروسک یا عروسک هایی خاص با چهره های خشن در دوران کودکی ناراحت کننده است اما عجیب نیست. درواقع تعداد کودکانی که از عروسک می ترسند کم نیست. اما اگر یک بزرگسال از عروسک بترسد ماجرا متفاوت می شود.

به گزارش سرویس خواندنی های انتخاب، ترس از عروسک یکی از انواع ترس هایی است که می تواند سال های سال بزرگسالان را درگیر کند و حتی باعث مشکلاتی در زندگی شخصی آنان شود.

  واژه pupaphobia به معنای ترس از عروسک از کلمه "pupa" "در لاتین گرفته شده که به معنی "عروسک" است. تقریبا تمام موارد ترس از عروسک ریشه در کودکی دارند زیرا عروسک ها نقش عمده ای در زندگی کودکان ایفا می کنند. علل ترس کودک از عروسک می تواند بسیار پیچیده یا ساده باشد. برای مثال برخی کودکان از عروسک هایی می ترسند که برایشان تداعی گر یک موقعیت ترسناک است، برخی کودکان به این علت از عروسک می ترسند که یک بزرگسال با عروسک آن ها را ترسانده است. برخی کودکان به علت این که عروسکی خاص را هم نوع خود می شناسند و تصور می کنند قرار است جایگاه او را نزد والدین بگیرد ابتدا از عروسک متنفر و سپس می ترسند. اما این ترس ها گاهی تا سنین بزرگسالی ادامه پیدا می کند.

تصور کنید دوستتان سوار ماشین شما نمی شود چون یک عروسک کوچک جلوی شیشه ماشین دارید، به نامزدتان جعبه عروسک و گل هدیه داده اید اما او کادو را گوشه ای پرت کرده و گریه می کند، قصد دارید برای خرید وارد پاساژی شوید اما چون چند مغازه عروسک فروشی در ورودی پاساژ قرار دارد همسرتان با شما همراهی نمی کند و بسیاری از موقعیت های مشابه دیگر.

شاید با خواندن این مثال ها درک کنید که ترس از عروسک چندان بی حاشیه نیست. برخی از افراد صرفا به نوع خاصی از عروسک حساس هستند اما برخی دیگر از هر نوع عروسک می ترسند و علائمی مثل لرزش، رنگ پریدگی، ضربان قلب و حتی در موارد شدید با لمس عروسک غش را تجربه می کنند. این افراد نیاز جدی به جلسات درمانی برای حل مشکل خود دارند و باید زیر نظر روانشناس حاذق باشند.

 

نظرات بینندگان