arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۸۲۹۶۲
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۷ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۸

روسیه بار دیگر ادلب را بمباران کرد

وزارت دفاع روسیه کمتر از یک روز از اعلام مرکز روسی صلح وآشتی طرفین درگیری در سوریه مبنی بر آتش بس در ادلب، در بیانیه ای اعلام کرد: هواپیماهای نیروی هوافضای روسیه مراکز تروریست ها در استان ادلب سوریه را بمباران کردند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

وزارت دفاع روسیه کمتر از یک روز از اعلام مرکز روسی صلح وآشتی طرفین درگیری در سوریه مبنی بر آتش بس در ادلب، در بیانیه ای اعلام کرد: هواپیماهای نیروی هوافضای روسیه مراکز تروریست ها در استان ادلب سوریه را بمباران کردند.

خبرگزاری روسیه امروز روز پنجشنبه به نقل از بیانیه وزارت دفاع روسیه که هنوز در وب سایت این نهاد منتشر نشده است، نوشت: بر اثر حملات هواپیماهای روسیه، در مناطق دومکاک و ارتفاعات جبل تاورت مراکز تجمع تروریست ها و موضع توپخانه ای آنها که با استفاده از آن مقر بازرسی ارتش ترکیه هدف قرار گرفته بود، مورد هدف قرار گرفت.

در بیانیه گفته شده است: مشخصات مراکز تروریست ها را طرف ترکیه ای به نظامیان روسی داد. این اقدام پس از آنکه تروریست های متحد گروه جبهه النصره مقر بازرسی و نظارتی ارتش ترکیه دیروز مورد حمله قرار دادند، انجام گرفت.
وزارت دفاع روسیه خاطرنشان کرد: فرماندهی نیروهای ترکیه از مرکز آشتی طرف های درگیر در سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه خواسته است تا امنیت نظامیان این کشور را تامین و مراکز تروریست ها را بمباران کند.
ویکتور کوپچیشین رئیس مرکز روسی صلح وآشتی طرفین درگیری در سوریه دیروز گفت که با ابتکار روسیه و همکاری ترکیه، توافقی در خصوص آتش بس کامل در کل استان ادلب بدست آمده است.

علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی نیز که به مسکو سفر کرده بود به ایرنا گفت که تروریست ها در ادلب راهی جز مقابله با آنان پیش روی دیگران نگذاشته اند.

گفتنی است، ادلب استانی در شمال شرقی سوریه و هم مرز با ترکیه است که بیش از سه میلیون نفر جمعیت دارد و به آخرین نقطه تجمع گروه های تروریستی تبدیل شده است.

پیشتر تریکه از بیم گسیل شدن آوارگان این منطقه به مرزهای خود از روسیه خواسته بود مانع حمله ارتش دولت قانونی سوریه به این منطقه شود و به ترکیه اجازه دهد که بدون خونریزی گروه های تروریستی در این منطقه را خلع سلاح کند.

با وجود توافق سران روسیه و ترکیه و پذیرش توافق در قالب فرمت آستانه از سوی ایران، روس‌ها معتقدند که این درخواست ترکیه به تروریست ها فرصت کافی را داد تا حضور خود در ادلب را توسعه دهند و شرایط را پیچیده‌تر کنند.

مقامات روسیه بارها اعلام کرده‌اند که شرایط فعلی در ادلب مادام نخواهد بود و روسیه و دیگر متحدان سوریه چنین وضعیتی را تحمل نخواهند کرد و به نفع ترکیه است که هر چه زودتر کنترل ادلب در دستان دولت قانونی سوریه باشد.

بنظر می رسد ترکیه که همواره خود را حامی مخالفان مسلح دولت قانونی سوریه دانسته و معتقد است که باید حساب آنان را از تروریست ها جدا کرد بر سر دوراهی در خصوص ادلب مانده است.

در این میان آمریکا نیز به نظاره نشسته است و هر واکنشی از سوی دولت قانونی سوریه یا روسیه برای برخورد با تروریست ها در ادلب را، حمله به غیرنظامیان و افراد بی گناه تعبیر می کند و حتی فضا را به سمتی برده که افکار عمومی جهان گمان کنند سوریه به دنبال حمله شیمیایی به ادلب است حال آنکه حامیان دولت قانونی سوریه از جمله ایران معتقدند که هر چه زودتر باید راهی برای نجات مردم بی گناه ادلب پیدا کرد و آنان را از چنگال تروریست هایی که شهر را به کنترل خود درآورده اند، نجات داد.

نظرات بینندگان