arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۸۳۲۸۸
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۲۱ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
گزارش «رای الیوم» از اختلافات مسکو با واشنگتن و تل آویو بر سر محور اصلی نشست امنیتی قدس:

روسیه در پی «بازسازی سوریه» است، اسرائیل و آمریکا به دنبال کنترل «نفوذ ایران»

منابع سیاسی بلند پایه در اسرائیل از اختلافات شدید بین روسیه و دولت عبری در مورد کنفرانس امنیتی که قرار است دو هفته دیگر در قدس برگزار شود، پرده برداشتند. روس‌ها موضوع اصلی را بازسازی سوریه می‌دانند، در حالی که واشنگتن و تل آویو بر تمرکز نظامی ایران در این کشور عربی اصرار دارند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روسیه در پی «بازسازی سوریه» است، اسرائیل و آمریکا به دنبال کنترل «نفوذ ایران»

زهیر أندراوس در رای الیوم نوشت: منابع سیاسی بلند پایه در اسرائیل از اختلافات شدید بین روسیه و دولت عبری در مورد کنفرانس امنیتی که قرار است دو هفته دیگر در قدس برگزار شود، پرده برداشتند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: به گزارش غیلی کوهین، خبرنگار مسائل سیاسی در شبکه رسمی تلویزیون اسرائیل به نقل از مجامع سیاسی در واشنگتن و تل آویو، اختلاف بین مسکو از یک سو و تل آویو و واشنگتن از سوی دیگر، در خصوص دستور کار کنفرانس مذکور بالا گرفته است؛ چرا که روس‌ها موضوع اصلی را بازسازی سوریه می‌دانند، در حالی که واشنگتن و تل آویو بر تمرکز نظامی ایران در این کشور عربی اصرار دارند.

در همین رابطه، مذاکراتی بین سران سه دولت در جریان است تا شکاف موجود را ترمیم کرده و به معادله‌ای دست یابند که طرف روسی نیز راضی شود. به گفته یک مسئول آمریکایی، ایالات متحده معتقد است که روسیه بیش از پیش برای تعامل با نگرانی‌های آمریکا و اسرائیل در مورد ایران و بویژه در سوریه آماده است.

لازم به ذکر است که تلاش‌های آمریکا برای دست یافتن به حمایت روسیه در خصوص تلاش برای کاهش نفود ایران در سوریه، امر جدیدی نیست و روسیه بار‌ها به صورت علنی با این مساله مخالفت کرده است.

در همین رابطه، شبکه ۱۳ تلویزیون عبری به نقل از منابع سیاسی بلند پایه در تل آویو نقل کردند که رژیم صهیونیستی در صدد اجرای یک نقشه جدید برای خروج نیرو‌های ایرانی از سوریه است که قصد دارد در کنفرانس امنیتی که در پایان ماه جاری برگزار می‌شود، برنامه خود را به اطلاع روسیه برساند.

اما همین منابع تصریح می‌کنند که به نظر نمی‌رسد این نقشه در بردارنده نکته جدیدی باشد و بتواند کوچکترین تغییری در موضع مخالف روس‌ها ایجاد کند. در این چارچوب، شبکه عبری به این مساله اشاره کرده که در تل آویو تردید واضحی وجود دارد که نقشه جدید اسرائیل که هنوز تفاصیل آن بیان نشده است، مورد اقبال روس‌ها واقع شود.

نظرات بینندگان