arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۸۳۸۱۶
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۰۹ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

روزنامه «اسی سی» هنگ کنگ: پکن شریک بزرگ خود ایران را رها نمی کند

روزنامه "اسی سی" هنگ کنگ نوشت که چین، ایران را به عنوان شریک بزرگ تجاری خود می داند و در هیچ شرایطی آن را رها نکرده و همچنان به حمایت های خود از تهران ادامه داده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک روزنامه چینی نوشت که چین ، ایران را به عنوان شریک بزرگ تجاری خود می داند و در هیچ شرایطی آن را رها نکرده و همچنان به حمایت های خود از تهران ادامه داده است.

روزنامه "اسی سی" هنگ کنگ روز سه شنبه در مطلبی خاطر نشان کرد حتی در موضوع انفجار نفتکش ها نیز چین بی درنگ در کنار ایران ایستاد و گفت که جوانب ذی ربط باید خویشتنداری نشان دهند و اگر هم مساله و مشکلی وجود دارد از طریق گفت و گو به دنبال حل آن باشند.

نشریه تصریح می کند که چین به رغم خروج آمریکا از برجام از پایبندی تهران تقدیر کرده و به همکاری های خود با ایران ادامه داده است.

روزنامه می نویسد که دو کشور دارای روابط تجاری بسیار گسترده ای هستند و درست یک روز پس از انفجار نفتکش ها "شی جین پینگ" رییس جمهوری خلق چین در ملاقات با حسن روحانی رییس جمهوری ایران در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای خواستار توسعه روابط راهبردی مشارکتی با ایران شد و گفت که همکاری های دو کشور ادامه خواهد یافت و از نقش ایران در راه ابریشم استقبال کرد.

گزارش ادامه می دهد که ایران هم به حمایت های چین اهمیتمی دهد. نزدیک به ۳۰ درصد از حجم تجاری خارجی ایران با چین است و سرمایه گذاری خارجی مستقیم چین در ایران هم در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۴ میلیارد دلار رسیده است.

روزنامه هنگ کنگی تاکید کرد که به رغم افزایش تنش ها بین آمریکا و ایران، پکن کماکان به حمایت هایش از توافق هسته ای و تهران ادامه داده و خریدهای نفتی از ایران را نیز قطع نکرده است.

روزنامه چاینا دیلی از ارگان های حزب حاکم چین هم نوشته است که چین و ایران روابط تجاری مثبت و مشروع و قانونی خود را فارغ از یکجانبه گرایی آمریکا ادامه می دهند و تنها در سال ۲۰۱۷ میلادی چین توافقنامه ای برای سرمایه گذاری در تاسیسات زیربنایی ایران به ارزش ۱۵ میلیارد دلار با تهران امضا کرده است.

گزارش می افزاید: چین به هر صورت به بازار ایران اهمیت می دهد و تهران را دروازه ورود به غرب و اروپا می داند این کشور می داند که از طریق ایران می تواند به خاورمیانه و اروپا راه پیدا کند دو کشور قرار گذاشته اند ارزش تبادلات تجاری خود را تا ۷ سال دیگر به ۶۰۰ میلیارد دلار ارتقا دهند.

نیشا ماری از موسسه خاورمیانه سنگاپور به این روزنامه می گوید که روابط ایران و چین فقط اقتصادی نیست بلکه نمونه ای از مناسبات راهبردی بسیار مهم است بخصوص آنکه هر دو کشور با یکجانبه گرایی آمریکا و سلطه این کشور بر دنیا مخالف هستند.

آندره گیسلی از دانشگاه فودان در شهر شانگهای چین می گوید که راه ابریشم هم ایران و چین را به یکدیگر نزدیکتر کرده است تحریم های آمریکا هم فقط باعث استحکام مواضع ایران در برابر واشنگتن شده است اظهارات اخیر رییس جمهور چین در قرقیزستان هم نشان می دهد روابط گرم ایران و چین ادامه خواهد یافت.

روزنامه هنگ کنگی نوشت که وانگ یی وزیر خارجه چین هم پیشتر با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود راه های گسترش روابط را بررسی کرده و لوکانگ سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که روابط با ایران قانونی و منطقی است.

اینها در شرایطی است که جونگ شانگ وزیر بازرگانی چین هم در سال جاری میلادی در ملاقاتی با فرهاد دژپسند همتای ایرانی خود گفت که عزم ما برای توسعه روابط راهبردی پکن و تهران تزلزل ناپذیر است.

نظرات بینندگان