arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۸۴۰۱۶
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۲۱ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

المعلم: ترکیه خاک سوریه را اشغال کرده و از داعش حمایت ‌می‌کند

وزیر خارجه سوریه در یک نشست خبری مشترک با همتای چینی خود در پکن گفت که ترکیه بخش‌هایی از اراضی سوریه را اشغال کرده و در عین حال از گروه‌های تروریستی مانند جبهه‌النصره و داعش حمایت می‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

المعلم: ترکیه خاک سوریه را اشغال کرده و از داعش حمایت ‌می‌کند«ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه و «وانگ یی» وزیر خارجه چین روز سه‌شنبه در پکن با یکدیگر دیدار و درباره آخرین تحولات منطقه و تقویت روابط دوجانبه رایزنی کردند.

دو طرف پس از دیدار با یکدیگر نشست خبری مشترک در پایتخت چین برگزار کرده و در آن بر بازسازی سوریه و مبارزه با تروریسم تاکید کردند.

به گزارش سانا، ولید المعلم در این نشست خبری گفت که اولویت در بازسازی سوریه با کسانی است که در جنگ با تروریسم در کنار سوریه بودند.

وی با اشاره به حضور «غیر قانونی» نیروهای ترکیه در شمال سوریه افزود: نیروهای خارجی که به صورت غیر قانونی در سوریه حضور دارند، باید فورا اراضی این کشور را ترک کنند.

وزیر خارجه سوریه در ادامه به تنش‌های جدید آنکارا و دمشق بر سر حمله ادعایی ارتش سوریه به مرکز دیده‌بانی ترکیه در ادلب گفت که «ادلب استان سوریه است و گروه‌های تروریستی مستقر در آن به زودی نابود خواهند شد».

رئیس دستگاه دیپلماسی سوریه تاکید کرد که «ما به دنبال درگیری نیروهای سوریه و ترکیه نیستیم، اما با تروریسم در ادلب مبارزه می‌کنیم».

ولید المعلم گفت که ترکیه بخش‌های از اراضی سوریه را اشغال کرده و در عین حال از گروه‌های تروریستی جبهه‌النصره و داعش حمایت می‌کند».

 «ولید المعلم» معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه سوریه روز یکشنبه گذشته در راس یک هیات وارد پکن پایتخت چین شده بود.

سفر این مقام بلندپایه سوری به چین در حالی است که پکن از ابتدای بحران در سوریه از مواضع دولت بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه دفاع کرد و در چند مورد به همراه روسیه علیه قطعنامه‌های ضد سوری در شورای امنیت سازمان ملل به استفاده از حق وتو متوسل شد.

بر خلاف بسیاری از کشورهایی که با آغاز بحران در سوریه تحت تأثیر آمریکا و غرب روابط خود با سوریه را قطع کرده بودند از جمله برخی کشورهای عربی، چین همچنان روابط خود با سوریه را حفظ کرده و سفارتخانه این کشور در دمشق نیز به فعالیت خود ادامه داد.

منبع: فارس
نظرات بینندگان