arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۸۴۴۲۹
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۲۳ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

سنای آمریکا معامله ترامپ با سعودی ها را به هم زد

سنای آمریکا طرحی را تصویب کرد که به موجب آن قرارداد فروش سلاح که در پرتو شرایط اضطراری منعقد شده است را متوقف می کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سنای آمریکا معامله ترامپ با سعودی ها را به هم زد۵۳ سناتور به این طرح رأی مثبت دادند و ۴۵ نفر هم با آن مخالفت کردند، اما از آنجا که اکثریت سنا در اختیار جمهوری خواهان است نشان می‌دهد که این مصوبه به صورت دو حزبی به تصویب رسیده است.

گفته می‌شود مجموع قراردادهای فروش تسلیحات که اخیراً امضا شده بالغ بر هشت میلیارد دلار برای سعودی‌ها، اماراتی‌ها و اردنی‌ها سلاح تأمین می‌کند.

سناتور «باب منندز» عضو ارشد دموکرات‌ها در کمیته روابط خارجی و یکی از حامیان اصلی این طرح، گفت: این یک پیام روشن برای سعودی‌ها خواهد بود که آنها چک سفید امضا از آمریکا ندارند.

منندز اظهار داشت: ماه‌ها و ماه‌ها، این دولت نتوانسته است نشان دهد که چگونه تجهیز سعودی‌ها به سلاح‌های بیشتر باعث بهبود احترام سعودی‌ها به حقوق بشر در یمن یا پیشبرد ارزش‌های خود و منافع امنیت ملی می‌شود.

فشار برای قطع حمایت از سعودی‌ها به دنبال قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد حاکمان فعلی ریاض افزایش یافت و با انتشار گزارش سازمان ملل در این باره هم بیشتر شد.

ترامپ برای فروش این میزان سلاح از شرایط اضطراری قانون کنترل صادرات سلاح استفاده کرد اما قانون گذاران به موجب این قانون حق دارند تا در مدت ۳۰ روز نسبت به توقف فروش آن اقدام کنند.

ترامپ تا کنون مانع قطعی شدن مصوبات کنگره در قبال سعودی شده و آن را وتو می‌کند اما به نظر می‌رسد مصوبه امروز سنا و تصویب آن در مجلس نمایندگان، سدی در برابر وتوی ترامپ محسوب شود.

تحت قانون مذکور، قانونگذاران می‌توانند فروش اسلحه را تنها با یک اکثریت ساده بجای ۶۰ رأی که معمولاً برای تصویب قانون در مجلس سنا مورد نیاز است، ممنوع کنند.

منبع: فارس
نظرات بینندگان