arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۸۸۸۴۶
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۵ - ۲۰ تير ۱۳۹۸

ترکیه: هرگز حمایت ایران در زمان کودتا را فراموش نخواهیم کرد

سفارت ترکیه در تهران در بیانیه‌ای با اشاره به حمایت ایران از این کشور در نخستین لحظات وقوع کودتا اعلام کرد: ترکیه هرگز فراموش نخواهد کرد که کشور دوست و همسایه در روندی این چنین سخت در کنارش قرار گرفت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

سفارت ترکیه در تهران در بیانیه‌ای با اشاره به حمایت ایران از این کشور در نخستین لحظات وقوع کودتا اعلام کرد: ترکیه هرگز فراموش نخواهد کرد که کشور دوست و همسایه در روندی این چنین سخت در کنارش قرار گرفت.

به گزارش فارس، سفارت ترکیه در تهران امروز (پنجشنبه) بیانیه‌ای به مناسبت 15 جولای سالروز کودتا در این کشور منتشر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است: «در چارچوب 15 جولای روز اتحاد ملی و مردمسالاری، سومین سالروز خنثی سازی اقدام خائنانه کودتا علیه مردمسالاری و استقلال ترکیه در پرتو اراده و دلاوری ملت ترکیه را گرامی می‌داریم. در این روز با اینکه در غم یاد 251 شهید از دست رفته‌مان هستیم، در عین حال به دلیل اینکه ملت‌مان مبارزه‌ای کم نظیر برای مردمسالاری و حماسه‌ای در میهن دوستی را به نمایش گذاشتند، احساس سرافرازی می‌کنیم.

در آن اقدام خائنانه، کودتاچیان قصد جان مردم ترکیه را کردند، بنای مجلس کبیر ملی ترکیه - نماد مردمسالاری‌مان - را بمباران کرده و نیروهای پلیس و سربازان مدافع وطن را به شهادت رسانند. این اقدام خائنانه در پرتو فداکاری شهیدان و دلاوری جانبازانی که در برابر تانک‌ها و هواپیماها ایستادگی کردند، خنثی شد.

ترکیه: هرگز حمایت ایران در زمان کودتا را فراموش نخواهیم کرد

به قطعی‌ترین شکل با اسنادی متقن روشن شده که سازمان تروریستی وابسته به فتح اله گولن (فتو) در پس اقدام خائنانه 15 جولای قرار داشته است. طی مدت سپری شده بعد از کودتا پیگیری قضایی در مورد عناصر و سرکردگان این سازمان آغاز شد و عناصر این سازمان تروریستی که به روی ملت خود آتش گشودند در پیشگاه عدالت قرار گرفتند. تعداد زیادی از عناصر این سازمان نیز که به کشورهای مختلف متواری شده بودند دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

مبارزه کشور ما با فتح اله گولن با عزمی راسخ ادامه دارد و انتظار داریم در این مبارزه جامعه جهانی و کشورهای دوست را در کنار خود ببینیم. «فتو» هر چند تلاش می‌کند خود را به عنوان جنبشی اجتماعی که در حوزه آموزش و امور خیریه فعالیت می‌کند جلوه دهد، کاملا بر عکس سازمانی مخوف و مزور با اهدافی سیاسی و اقتصادی است. از این رو این سازمان نه فقط برای ترکیه بلکه تهدیدی برای تمامی کشورها محسوب می‌شود.

موضع جمهوری اسلامی ایران در مقابل اقدام به کودتای 15 جولای و حمایت این کشور از کشورمان از نخستین لحظات از منظر پیوندهای تاریخی و روابط دوستانه دو کشور بسیار پرمعناست. ترکیه هرگز فراموش نخواهد کرد که کشور دوست و همسایه، ایران در روندی این چنین سخت در کنارش قرار گرفته است.

در اصل می‌دانیم که نظام جمهوری اسلامی ایران برای عناصر «فتو» فرصتی برای ریشه دوانی در ایران و مسموم کردن این کشور با فعالیت‌هایشان قائل نشده است. عمیقا معتقدیم که کشورهایمان با اراده‌ای یکسان همکاری خود در مقابل یکسری اقدامات فردی در این زمینه را تداوم خواهند بخشید.

به مناسبت 15 جولای روز اتحاد ملی و مردمسالاری یاد و خاطر 251 خواهر و برادر به شهادت رسیده که در مبارزه پر افتخار برای مردمسالاری را با قدردانی گرامی داشته و نیز مراتب تشکر خود از بیش از 2 هزار جانبازمان را برای شجاعتی که از خود نشان دادند، تقدیم می‌داریم. مبارزه ما با شاخه‌های «فتو» در خارج از کشور مبارزه‌ای طولانی است. دولت ما با عزمی راسخ فعالیت‌های خود در این راستا را ادامه خواهد داد.»

نظرات بینندگان