arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۸۹۸۱۸
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۲ - ۲۵ تير ۱۳۹۸

ژاپن: طرحی برای مشارکت در ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس نداریم

وزیر دفاع ژاپن با بیان اینکه تهدیدها در خلیج فارس موقتی و گذرا بوده است اعلام کرد که توکیو طرحی برای مشارکت در ائتلاف نظامی آمریکا این منطقه ندارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

وزیر دفاع ژاپن با بیان اینکه تهدیدها در خلیج فارس موقتی و گذرا بوده است اعلام کرد که توکیو طرحی برای مشارکت در ائتلاف نظامی آمریکا این منطقه ندارد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری کیودو، «تاکشی ایوایا» وزیر دفاع ژاپن روز سه شنبه گفت که توکیو هیچ طرحی برای اعزام نیروهای ژاپنی به غرب آسیا برای پیوستن به ائتلاف نظامی پیشنهادی آمریکا در راستای تضمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز ندارد.

به دنبال حمله به دو نفتکش در دریای عمان در ماه گذشته میلادی که یکی از این نفتکشها متعلق به یک شرکت ژاپنی بود آمریکا با متهم کردن ایران به دست داشتن در این حملات طرحی برای تشکیل یک ائتلاف نظامی در راستای حفاظت از کشتی‌های تجاری در آبهای خلیج فارس به کشورهای مختلف ارائه کرده است.

ایوایا در ادامه افزود: «هیچ حمله مشابه دیگری آنجا انجام نشده است و به نظر می‌رسد که آن تهدیدات علیه ژاپن در این منطقه موقتی و گذرا بود.»

علاوه بر این، رسانه‌های ژاپنی طی روزهای گذشته با اشاره به طرح آمریکا، از محدودیتهای موجود در قانون اساسی ژاپنی برای اعزام نیروی نظامی به خارج از مرزها نیز گفته‌اند.

روزنامه آساهی ژاپن روز جمعه با اشاره به درخواست آمریکا از ژاپن برای مشارکت در این ائتلاف نوشت: ارائه چنین درخواستی از سوی آمریکا، توکیو را بر سر دوراهی حقوقی در زمینه مشارکت نیروهای دفاعی این کشور در اقدامات فرامرزی قرار خواهد داد.

وزیر دفاع ژاپن در ادامه از ارائه جزئیات درباره اینکه آیا واشنگتن به توکیو پیشنهادی برای شرکت در این ائتلاف داده است یا خیر خودداری کرد.

ایوایا که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد گفت: ما به طور مرتب با آمریکایی‌ها در ارتباطیم اما نمی‌توانم جزئیات محرمانه درباره این تبادلات را فاش کنم.

وزیر دفاع ژاپن همچنین بر لزوم تداوم تلاشهای دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها در غرب آسیا تاکید کرد.

علاوه بر ژاپن، واشنگتن به بسیاری از دیگر کشورهای هم پیمان خود نیز درباره پیوستن به ائتلاف نظامی خود در خلیج فارس پیشنهاد داده است.

سخنگوی دفتر نخست وزیر انگلیس روز جمعه گذشته از رایزنی و مشورت لندن و واشنگتن برای تشکیل این ائتلاف خبر داد.

از زمان توقیف غیرقانونی نفتکش حامل نفت ایران توسط انگلیسیها در تنگه جبل الطارق و تهدید ایرانی‌ها علیه لندن، انگلیس نیز از ترس توقیف کشتی‌هایش در منطقه خلیج فارس در حال رایزنی با آمریکا برای راه اندازی این ائتلاف نظامی است.

نشریه «تایم» با اشاره به توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل الطارق گزارش داد، کشتی جنگی «اچ‌ام‌اس مونتروس» روز سه شنبه هفته گذشته نفتکش انگلیسی «پسیفیک وویاجر» را هنگام گذر از تنگه هرمز و ورود به دریای عمان، اسکورت کرده است.

اما دولت نروژ که یکی از کشتیهایش نیز اخیرا در بندر الفجیره مورد حمله قرار گرفته بود گفته درباره حضور در ائتلاف نظامی آمریکا تردیدهایی در دولت و مجلس این کشور وجود دارد و احتمال مشارکت این کشور ضعیف است.

هنوز جزئیات دقیق طرح آمریکا درباره این ائتلاف منتشر نشده است اما روزنامه آساهی گزارش داده، چیزی که ما فهمیدیم این است که هر کشور عضو ائتلاف باید کشتی‌های خود را در طول تنگه هرمز اسکورت کند.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا نیز روز گذشته گفته بود که تشکیل این ائتلاف احتمالا چندین ماذه طول خواهد کشید.

نظرات بینندگان