arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۸۹۹۲۹
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۲۰ - ۲۵ تير ۱۳۹۸

سرپرست حجاج: رفتار ماموران عربستان با زائران ایرانی مطلوب است

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی از رفتار ماموران دولت عربستان سعودی با زائران کشورمان تاکنون ابراز رضایت کرد و آن را «نسبتا مطلوب» دانست.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرپرست حجاج: رفتار ماموران عربستان با زائران ایرانی مطلوب استنماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی از رفتار ماموران دولت عربستان سعودی با زائران کشورمان تاکنون ابراز رضایت کرد و آن را «نسبتا مطلوب» دانست.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح روز سه شنبه با بیان این مطلب افزود: «از نظر فضای کلی باید گفت زائران ایرانی در عربستان مشغول عبادت و زیارت هستند و این روزها برای تشرف به مکه مکرمه و انجام عمره تمتع آماده می شوند.»

مسئول بعثه مقام معظم رهبری افزود: برخورد ماموران عربستانی تاکنون در مجموع، خوب و نسبتاً مطلوب بوده هر چند ممکن است در مواردی، ماموران امر به معروف و نهی از مکر این کشور برخوردشان با زائران این گونه نباشد.

وی در باره تدابیر پیش بینی شده برای زائران ایرانی جهت تشرف به مکه مکرمه گفت: همه زائرانی که از مدینه به مکه می روند، طبق برنامه، پس از پوشیدن احرام و اقامه نماز مغرب و عشا در مسجد شجره، وارد میقات شده و با اتوبوس به سوی مکه حرکت می کنند.

طبق فتوای مراجع شیعه، زائران خانه خدا شب هنگام از میقات به سوی مکه مکرمه حرکت می کنند و در صورت استفاده آقایان محرم از ماشین سرپوشیده در طول روز، قربانی کردن یک گوسفند به عنوان کفاره بر آنان واجب می شود.

سرپرست حجاج ایرانی خاطرنشان کرد: با توجه به آغاز پروازهای حجاج مدینه بعد به جده، این زائران به سه گروه تقسیم شده اند. در گروه نخست که از ساعت ۴ تا ۱۰ صبح وارد جده می شوند، بانوان به سرپرستی معین یا نیروهای اجرایی کاروان در میقات جحفه محرم شده و با اتوبوسهای سرپوشیده به مکه می روند و آقایان پس از استراحت در ایستگاه بین راهی، به سوی مسجد جحفه حرکت می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین نواب، گروه دوم را زائرانی بیان کرد که از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب وارد فرودگاه جده می شوند. وی گفت: در این گروه، بانوان مستقیم به جحفه رفته و از آنجا به مکه می روند اما مردان در استراحتگاهی در مسیر جده به جحفه، چندساعتی می مانند تا از گرمای هوا کاسته شود. سپس، به جحفه رفته و شب هنگام روانه مکه می شوند.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری در باره گروه سوم اظهارداشت: این گروه کسانی هستند که از ۱۰ شب تا ۴ صبح وارد جده می شوند. در این گروه، زنان و مردان مستقیم به جحفه رفته و با خودروهای سرپوشیده پس از احرام رهسپار مکه خواهند شد اما در صورتی که مردان درخواست کنند و احتمال ورود آنها هنگام طلوع آفتاب به مکه باشد، اتوبوسهای مکشوف (روباز) در اختیار آنان قرار می گیرد.

فاصله میقات جحفه تا مکه ۱۹۲ کیلومتر و مدینه تا مکه ۴۲۵ کیلومتر است.
امیرالحاج ایران تصریح کرد: الحمدالله، خدمتگزاران زائران در سازمان حج و زیارت افراد با انگیزه ای هستند و همه تلاش آنها این است که بهترین های مقدور را برای زائران تامین کنند.

سرپرست حجاج ایرانی در همین زمینه، اتوبوسهای طرف قرارداد برای انتقال زائران را خودروهایی خوب با امکانات و تجهیزات مناسب توصیف کرد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب که شب گذشته برای بازدید از وضعیت اعزام زائران ایرانی به مکه مکرمه در میقات مسجد شجره در نزدیکی مدینه حضور یافت، از برنامه ریزی ها و شرایط آنان برای احرام و اعزام نیز ابراز رضایت کرد.

وی گفت: برنامه ریزی های بعثه مقام معظم رهبری در امور فرهنگی از ماهها پیش از اعزام زائران به عربستان با برگزاری جلسات مختلف آموزشی و توجیهی آغاز می شود و هنگام ورود آنان به مکه و مدینه ادامه می یابد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت افزود: وقتی برنامه ها طبق زمانبندی انجام شد و زائر آمادگی پیدا کرد به زیارت خانه خدا برود، به میقات می رود تا محرم شود.

وی تصریح کرد: زمان احرام یک زمان طلایی برای زائر و نقطه عطفی در زندگی او است زیرا او لباسی را به تن می کند که با این لباس سفید به پیشگاه خدا می رود.

به گفته رییس سازمان حج و زیارت، در سال جاری حدود ۸۶ هزار و ۵۰۰ زائر ایرانی برای شرکت در مناسک حج تمتع وارد سرزمین وحی می شوند.
از این تعداد، تاکنون حدود ۲۰ هزار نفر وارد مدینه یا مکه شده اند.

نظرات بینندگان