arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۸۹۹۶۳
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۰۹ - ۲۶ تير ۱۳۹۸

ادعای ترامپ: درباره مذاکره موشکی با ایران، پیشرفت های زیادی انجام شده

در پی سخنان پمپئو، ترامپ وارد عمل شد و خواست این موفقیت های ادعایی به خصوص در حوزه مذاکره درباره برنامه موشکی ایران را به نام خود ثبت کند و گفت: پیشرفت های زیادی انجام شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ادعای ترامپ: درباره مذاکره موشکی با ایران، پیشرفت های زیادی انجام شده

رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا که بارها نشان داده اند اطلاعاتشان را از رسانه ها دریافت می کنند، از برداشت نادرست یک رسانه از اظهارات وزیر امور خارجه ایران درباره برنامه موشکی به وجد آمدند و آن را دستاورد خوبی برای خود برشمردند.

در نشست کابینه دولت آمریکا، دونالد ترامپ از وزیر خارجه خود خواست تا گزارشی درباره ایران ارائه کند، مایک پمپئو گفت: نخست آنکه باید بگویم ما از مردم ایران حمایت می کنیم، مقام های ایرانی آنچه را که مردم می خواهند، انجام نمی دهند.
وی به وجود یک ائتلاف خیالی تأکید کرد و افزود: با این ائتلاف در برابر تهدیدهای بزرگ در منطقه خاورمیانه همکاری می کنیم.
وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: تحریم های جدی بر ایران اعمال شده است و باید بگویم که خیلی ها می گویند این تحریم ها کار نمی کند و آمریکا را منزوی کرده است اما تحریم ها باعث شده اند ۹۰ تا ۹۵ درصد صادرات نفت ایران کاهش یافته است.
پمپئو اضافه کرد: آنچه که ایران انجام می دهد به خاطر همین تأثیر بر اقتصاد آن است و برای نخستین بار ایران گفته که آنها آماده مذاکره درباره برنامه موشکی خود هستند.
وی مدعی شد: امیدوارم فرصت مذاکره برای دستیابی به یک توافق جدید داشته باشیم؛ در واقع ما باید جلوی دستیابی ایران به سلاح اتمی را بگیریم در حالی که توافق پیشین (برجام) چنین شانسی برای انجام این کار را نداشت.
پمپئو اضافه کرد: آنچه که ایران انجام می دهد به خاطر همین تأثیر بر اقتصاد آن است و برای نخستین بار ایران گفته که آنها آماده مذاکره درباره برنامه موشکی خود هستند.

*** ترامپ: پیشرفت های زیادی در ارتباط با ایران حاصل شده است

در پی این سخن، ترامپ وارد عمل شد و خواست این موفقیت های خیالی به خصوص در حوزه مذاکره درباره برنامه موشکی ایران را به نام خود ثبت کند و گفت: پیشرفت های زیادی انجام شده است.
وی افزود: توافقی که توسط اوباما و جان کری بسته شد، یک توافق فاجعه بار بود که ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران دادند که ۱.۸ میلیارد دلار آن وجه نقد بود.
رئیس جمهوری آمریکا با تأکید بر اینکه خواهیم دید درباره ایران چه پیش خواهد آمد، بار دیگر تکرار کرد ایران نباید به سمت دستیابی به سلاح اتمی برود.
ترامپ اظهار کرد: آنها در مدت کمی از محدودیت های برجام خارج می شوند. ۱۰ تا ۱۵ سال، مدت بسیار کمی است که در مواردی در حال سپری شدن است و بزودی پایان می یابد.

وی همچنین مدعی شد که آمریکا بدنبال تغییر رژیم در ایران نیست. ما با آنها (ایرانی ها) رفتار خوبی خواهیم داشت و با آنان همکاری خواهیم کرد به هر نحوی که بتوانیم به آنان کمک خواهیم کرد ولی نمی توانند سلاح هسته ای داشته باشند.

ترامپ اضافه کرد: ما بدنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم و آنان نیز نمی توانند موشک بالستیک ازمایش کنند.

‌**** برنامه موشکی دفاعی ایران قابل مذاکره نیست
این در حالی است که دقایقی قبل، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به ادعای برخی خبرگزاری ها مبنی بر آمادگی ایران برای مذاکره درباره برنامه موشکی خود را تکذیب کرد و گفت: برنامه موشکی دفاعی ایران قابل مذاکره نیست.
در بیانیه نمایندگی جمهوری اسلامی ایران که روز سه شنبه منتشر شد، آمده است: به طور کلی برداشت خبرگزاری آسوشیتدپرس از اظهارات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در مصاحبه با شبکه خبری ان بی سی را رد می کنیم.
این بیانیه می افزاید: وزیر امور خارجه گفته بود "اگر آمریکا می خواهد درباره موشک صحبت کند، ابتدا باید فروش سلاح به منطقه که شامل موشک می شود به دولت های منطقه را متوقف کند" اما این خبرگزاری این جملات را تمایل ایران برای مذاکره درباره برنامه موشک دفاعی خود معنا کرده است.
نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرده است: موشک های ایران به هیچ وجه با هیچ کسی و هیچ کشوری در هیچ زمانی مذاکره شدنی نیستند.
در بیانیه نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تأکید شده است: یقیناً خبرنگاران آسوشیتدپرس به اندازه کافی با مکالمه انگلیسی آشنا هستند تا مفاهیم نظرات فرضی را بدانند و دریابند. قرار دادن یک جمع بندی نادرست در سرخط خبرها در حالی که متن بخوبی روشن است، تنها اقبال عمومی را از رسانه کاهش می دهد.‌

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان