arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۹۰۱۰۳
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۷ - ۲۶ تير ۱۳۹۸

نادر مشایخی: آموزش موسیقی در ایران ۸۰ سال عقب است

نادر مشایخی، آهنگساز ایرانی گفت: آموزش موسیقی در ایران حدود ۸۰ سال عقب است. موسیقی به هیچ وجه در هنرستان‌ها و حتی دانشگاه‌های موسیقی درست آموزش داده نمی‌شود. متاسفانه باید بگویم که فارغ‌التحصیلان بعد از دوره آموزشی در مرحله عملی تقریبا مردود هستند. در این باره با مسوولان نیز گفتگو کرده‌ام و برای آن راهکار هم دارم؛ راهکار آن هم این است که جوان‌ها باید متد یادگیری را یاد بگیرند و در حقیقت باید به جوان‌ها نحوه تفکر را یاد داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

نادر مشایخی ـ آهنگساز ایرانی ـ با حضور در استودیو پخش زنده برنامه رادیویی «ارمغان هنر» از نحوه آموزش موسیقی در ایران انتقاد و راهکارهایی را برای حل این مشکل عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی رادیو، مشایخی در این زمینه گفت: آموزش موسیقی در ایران حدود ۸۰ سال عقب است. موسیقی به هیچ وجه در هنرستان‌ها و حتی دانشگاه‌های موسیقی درست آموزش داده نمی‌شود. متاسفانه باید بگویم که فارغ‌التحصیلان بعد از دوره آموزشی در مرحله عملی تقریبا مردود هستند. در این باره با مسوولان نیز گفتگو کرده‌ام و برای آن راهکار هم دارم؛ راهکار آن هم این است که جوان‌ها باید متد یادگیری را یاد بگیرند و در حقیقت باید به جوان‌ها نحوه تفکر را یاد داد.

این هنرمند افزود: در وهله کلی کلمه «تئوری» در موسیقی اشتباه جا افتاده است؛ تئوری یعنی مشاهده کردن. شما باید مشاهده شنیداری داشته باشید. یعنی بارها و بارها باید به موسیقی در طول روز ورای تمامی کارهایتان گوش فرا دهید که از اهمیت بسیاری برخوردار است.

او همچنین درباره موسیقی فیلم گفت: اینکه فیلمساز باید بداند در کجای فیلم به موسیقی نیاز دارد؛ مهمترین چیزی است که مدرسان باید به شاگردانی که علاقه‌مند به ساخت موسیقی فیلم هستند آموزش بدهند. در حال حاضر به جوانانی که علاقه‌مند به یادگیری موسیقی هستند باید نحوه تفکر استفاده از موسیقی یاد داده شود، یکی از نحوه‌های تفکر موسیقی در عرصه سینما در ژانرهای مختلف آن است که آهنگسازان تشخیص دهند موسیقی فیلم باید چند درصد از قوه شنیداری انسان را در آن اثر درگیر کند.

مشایخی همچنین درباره انتقال معنای موسیقی در فیلم گفت: آهنگسازان برای ساخت موسیقی فیلم باید از صداهای فیلم نیز کمک بگیرند و این را هم در نظر داشته باشند که برای ابتدا و شروع فیلم، موسیقی حکم معرفی را دارد و شما را وارد موضوع می‌کند که البته این در مورد برخی از آثار سینمایی که نیاز به موسیقی ندارند و با صداهای محیطی بر مخاطب اثر می گذارند فرق دارد و در واقع این بستگی به ژانرهای مختلف دارد و نمی‌توان دستور واحدی در این خصوص صادر کرد.

وی در پایان درباره حضورش در رادیو نمایش، به زیبایی‌شناسی در برنامه‌های رادیویی اشاره کرد و آن را از این جهت حائز اهمیت دانست که هرب ار در گفت و گوی رادیویی به کشف نکات تازه‌ای می‌رسد که قبلا در جایی مطرح نشده و همین باعث جذابیت و یادگیری و تکرار آن موضوع می‌شود.

این گفتگو در استودیو پخش زنده رادیو نمایش صورت گرفته که درباره ژانرهای مختلف موسیقی با نادر مشایخی، آهنگساز ایرانی بحث و تبادل نظر شد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دسترسی به فایل کامل صوتی این مصاحبه به سایت www.radionamayesh.ir مراجعه کنند.

«ارغوان هنر» برنامه‌ زنده عصرگاهی رادیو نمایش با محوریت اطلاع‌رسانی فرهنگی است که شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت ۱۵تا ۱۷ به صورت زنده از رادیو نمایش بر روی موج اف‌ام، ردیف ۵/۱۰۷ مگاهرتز پخش می‌شود.

نظرات بینندگان