arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۹۰۱۲۹
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۹ - ۲۶ تير ۱۳۹۸

بازداشت ربیس جمهور سابق پرو به اتهام فساد مالی

آمریکا «الخاندرو تولِدو»، رییس جمهوری سابق پرو را به اتهام فساد مالی و رشوه خواری در کشورش در خاک ایالات متحده بازداشت کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

آمریکا «الخاندرو تولِدو»، رییس جمهوری سابق پرو را به اتهام فساد مالی و رشوه خواری در کشورش در خاک ایالات متحده بازداشت کرد.

به گزارش ایرنا؛ به نوشته روزنامه «میامی هرالر» (MIAMIHERALD ) وی که از سال ۲۰۱۷ استاد مدعو داشگاه «استنفورد» بوده است، با اتهام فساد در کشورش رو به رو شده است و به گفته مقامات آمریکایی و پرویی، پس از تسلیم درخواست استرداد، وی در خاک آمریکا دستگیر شده است.

دفتر دادستان کل پرو در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر در این باره نوشت: «حضور امروز وی در این دادگاه بخشی از روندی بود که با هدف تامین امنیت بازگشت وی به پرو برقرار شده بود.»

میامی هرالد در این باره نوشته است: «رییس جمهوری سابق، به دلیل اتهام دریافت رشوه ۲۰ میلیون دلاری از شرکت «ادبرچت» (Odercht) که یک شرکت برزیلی ساخت و ساز در مرکز آمریکای لاتین است و به فساد شهرت دارد، تحت تعقیب است. وی اعتراف کرده است که به مقامات محلی در قبال قراردادهای کارآفرینی عمومی سودآور ،۸۰۰ میلیون دلار (رشوه) پرداخت کرده است.»

وی که ارتکاب هرگونه خطایی را انکار می کند، از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ رییس جمهوری این کشور بوده است و در سال های گذشته در کالیفرنیا زندگی می کرده است.

استاد «دانشگاه استنفورد» نیز گفته است که وی حقوقی بابت این کار دریافت نمی کرده است. در ماه مارس، دفتر کلانتر ایالت «سان ماتئو» اعلام کرد رییس جمهوری سابق پرو به دلیل مسموم کردن عموم مردم به مدت کوتاهی بازداشت شد.

میامی هرالد همچنین افزود: «رسوایی شرکت ساختمان سازی «ادبرچت» چهره چند نفر از روسای جمهوری سابق پرو را لکه دار کرده است که اکنون پرونده آنها تحت بررسی است.

پرو در آمریکای جنوبی واقع است و پایتخت آن لیما است. این کشور از شمال با اکوادور و کلمبیا، از شرق با برزیل، از جنوب شرقی با بولیوی، از جنوب با شیلی و از غرب با اقیانوس آرام هم مرز است.

نظرات بینندگان