arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۹۰۱۹۲
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۰ - ۲۷ تير ۱۳۹۸

لاوروف خطاب به آمریکا: از ادامه اقدامات تحریک‌آمیز علیه ایران دست بردارید

وزیر خارجه روسیه تأ‌کید کرد؛ مسکو به‌خاطر "هوا‌وهوس" هیچ‌کس همکاری‌های خود با تهران را قطع نمی‌کند و آمریکا باید از سیاست خطرناک، کوته‌نظرانه و اقدامات تحریک‌آمیز در برخورد با ایران دست بردارد تا اوضاع منطقه بیشتر متشنج نشود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر خارجه روسیه تأ‌کید کرد؛ مسکو به‌خاطر "هوا‌وهوس" هیچ‌کس همکاری‌های خود با تهران را قطع نمی‌کند و آمریکا باید از سیاست خطرناک، کوته‌نظرانه و اقدامات تحریک‌آمیز در برخورد با ایران دست بردارد تا اوضاع منطقه بیشتر متشنج نشود.

به گزارش تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز نوشت: "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای کتبی با روزنامه آلمانی‌زبان «Raynishe post» اعلام کرد، افزایش تنش پیرامون ایران نتیجه خط‌مشی خطرناک آمریکاست و این سیاست منجر به وخامت جدی اوضاع در منطقه خلیج فارس شده است.

وی گفت: «وضعیت متشنج کنونی پیرامون ایران، نتیجه مستقیم خط‌مشی برگزیده از سوی دولت آمریکاست که بسیار خطرناک و کوته‌نظرانه است. سیاستی که آمریکا در برخورد با ایران در پیش گرفته و قصد دارد اقتصاد ایران را خفه کند، منجر به وخامت جدی اوضاع در خلیج فارس شده و بسیار نگران‌کننده است».

وزیر خارجه روسیه از آمریکا خواست تا از ادامه اقدامات تحریک‌آمیز پیرامون ایران دست بردارد. وی افزود: «در جریان تماس‌ها در تمامی سطوح ما مصرّانه از طرف‌های آمریکایی می‌خواهیم تا از هرگونه اقداماتی که وخامت اوضاع پیرامون ایران را افزایش می‌دهد، بپرهیزند. هدف کلی ما این است که اجازه ندهیم تا اوضاع به درگیری نظامی بینجامد و مایل هستیم تا به وضعیت اجرای پایدار توافقات در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازگردد».

به‌گفته لاوروف، روسیه قصد ندارد همکاری‌های خود با جمهوری اسلامی ایران را به‌خاطر "هواوهوس" سایر کشورها متوقف کند. وی افزود: «جمهوری اسلامی همسایه ماست و ما روابط دوجانبه شفافی در تمامی جهت‌گیری‌ها داریم و به هیچ وجه قصد نداریم که به‌خاطر "تمایلات ایران‌هراسی" و "هواوهوس" کسی، همکاری‌های قانونی و متقابلاً سودمند خود با ایران را متوقف کنیم».

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه یادآور شده که توافقات درباره حضور نظامی این کشور در سوریه جنبه نامحدود دارد و تغییر این وضعیت تنها بر اساس تصمیمات ارگان‌های مربوطه دو کشور ممکن خواهد بود.

لاوروف گفت : «نظامیان روسی به‌دعوت دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند. در اواخر سال 2016 توافقات حقوقی مشخصی درباره حضور نظامی مرتب روسیه در خاک سوریه بین دو کشور انجام شد که جنبه نامحدود دارد و تغییرات در این زمینه تنها بر اساس توافقات ارگان‌های مربوطه دو کشور ممکن است».

لاوروف تاکید کرد که اصلی‌ترین هدف نظامیان روسی در سوریه مبارزه با تروریسم است و این مشکل باید دیر یا زود حل شود.

وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مقامات مسکو امیدوارند جامعه بین‌الملل تلاش بیشتری برای شکل‌گیری کمیته قانون اساسی سوریه انجام دهد. وی گفت : «ما به‌همراه ایران و ترکیه و همچنین تیم نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، در حال کار به‌روی شکل‌گیری هرچه سریعتر کمیته قانون اساسی سوریه هستیم و انتظار داریم که جامعه بین‌المللی نیز از این تلاش‌ها حمایت بیشتری کند».

وی یادآور شد: «در نهایت امر، این دقیقاً برقراری حاکمیت دولت قانونی سوریه بر سراسر خاک این کشور و حل‌وفصل سیاسی مناقشه با توجه به منافع همه اقشار ملت سوریه است که کلید اصلی برای توسعه این کشور در دورنمای آینده است».

لاوروف درباره مبارزه با تروریسم در منطقه کاهش ادلب سوریه که ده‌ها هزار ستیزه‌جو از گرو‌ه‌های تروریستی در آنجا مستقر هستند، تأکید کرد که مقامات نظامی روسیه و سوریه در حال یافتن راهی برای حل این مسئله بدون آسیب رساندن به مردم غیرنظامی ساکن این استان هستند.

به‌گفته وی، نابودی گروه‌های تروریستی در سوریه قطعاً پاسخگوی منافع کشورهای اروپایی نیز خواهد بود، برای اینکه سطح تهدیدات تروریستی را کاهش داده و روند جریان پناهجویان به این قاره را متوقف خواهد کرد.

اقدامات ناتو دربرخورد با روسیه نگران‌کننده و غیرقابل توجیه است

سرگئی لاوروف معتقد است که در شرایط کنونی اوضاع پیرامون ناتو به‌طور نگران‌کننده‌ای پیچیده شده است. به‌گفته وی، کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی سیاست تهاجمی ضدروسی را در پیش گرفته‌اند که بدون هیچ توجیهی هزینه‌های نظامی خود را افزایش داده و در حال گسترش حضور نظامی خویش در نزدیکی مرزهای روسیه هستند.

وی درباره هزینه‌های نظامی توضیح داد: «در سال 2018 آمریکا به‌تنهایی در این راستا بیش از 700 میلیارد دلار هزینه کرده و ناتو هم در مجموع حدود یک تریلیون دلار، این در حالی است که روسیه کمتر از 50 میلیارد دلار بودجه نظامی دارد».

لاوروف یادآور شد، افزایش حضور نظامی کشورهای عضو ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و متحد این کشور، یعنی بلاروس، خطر بروز اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی را افزایش داده و منجر به تشدید وخامت اوضاع سیاسی ــ نظامی در منطقه می‌شود.

به‌عقیده وی، از لحاظ تقویت توان بالقوه دفاعی ناتو، تصمیم‌گیری درباره عضویت کشورهایی مانند مونته‌نگرو و مقدونیه شمالی در ترکیب بلوک ناتو، کاملاً غیرمنطقی است و این مسئله‌ای است که در حال حاضر و برای حمایت از صلح و ثبات در اروپا اصلاً ضرورتی ندارد.

بیشتر بخوانید
سناتور روس: تهدید آمریکا به تحریم ترکیه نشانه نابرابری در ناتو است
مقامات بلندپایه نظامی روسیه و ناتو درباره چه گفت‌وگو کردند؟
لاوروف تأکید کرد که ابتکارعمل برای عادی‌سازی روابط روسیه و ناتو باید از سوی مقامات بروکسل صورت بگیرد، ولی مسکو در صورت تمایل طرف مقابل آمادگی حرکت در این مسیر را دارد. به‌عقیده وی، برای از بین بردن تمایلات منفی رهبران کشورهای اصلی عضو ناتو باید برخورد خود در روابط با روسیه را تغییر دهند. وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: «لازم است تا تماس‌ها بین مقامات نظامی و در سطح کارشناسی به‌طور مرتب برقرار شود، در این رابطه طرف روسی پیشنهادات مشخصی را برای کاهش خطرات نظامی و جلوگیری از حوادث غیرمنتظره مطرح کرده و اکنون منتظر واکنش اعضای ناتو است».

نظرات بینندگان