arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۹۰۳۸۵
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۴ - ۲۸ تير ۱۳۹۸

ترکیه: آماده بررسی جایگزین‌هایی برای اف-۳۵ هستیم

اسماعیل دمیر، رئیس صنعت دفاعی ترکیه گفت، اگر واشنگتن از تحویل دادن جنگنده‌های اف-۳۵ خود به ترکیه امتناع کند، آنکارا آماده است تا جایگزین‌هایی را برای این مساله در نظر بگیرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یکی از مقام‌های دفاعی ترکیه گفت، آنکارا در حال بررسی جایگزین‌هایی برای جنگنده‌های اف-۳۵ ساخت آمریکاست.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، اسماعیل دمیر، رئیس صنعت دفاعی ترکیه گفت، اگر واشنگتن از تحویل دادن جنگنده‌های اف-۳۵ خود به ترکیه امتناع کند، آنکارا آماده است تا جایگزین‌هایی را برای این مساله در نظر بگیرد.

وی ادامه داد: ترکیه در حال بررسی جایگزین‌هایی است. زمانیکه یک در بسته شود، درهای دیگری باز می‌شوند. ما می‌توانیم جایگزین‌های خود را داشته باشیم. نسل پنجم جنگنده‌های TF-X ترکیه در جریان نمایشگاه هوایی ۲۰۱۹ پاریس که در ژوئن برگزار شد، رونمایی شدند. مادامی که مساله جنگنده‌های اف-۳۵ مورد بحث باشد، مقام‌های روسیه گزینه‌های متفاوتی را پیشنهاد می‌کنند.

در همین حال، کاخ سفید روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، تصمیم ترکیه در خرید سامانه‌های دفاعی اس-۴۰۰، حضور آنکارا را در برنامه جنگنده‌های اف- ۳۵ را غیرممکن می‌سازد.

واشنگتن همچنین این مساله را عنوان داشته، به همکاری با ترکیه البته با وجود محدودیت‌هایی به دلیل حضور سامانه‌های دفاعی روسی ادامه می‌دهد.

وزارت خارجه ترکیه نیز از آمریکا خواسته تا در تصمیمش تجدیدنظر کند چون ممکن است بر روابط دو کشور اثری مخرب برجای بگذارد.

نظرات بینندگان