arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۹۰۷۶۸
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۲ - ۳۰ تير ۱۳۹۸

وزیر راه: قیمت مسکن «وا» داده است/ آخرین وضعیت کشتی انگلیسی متوقف شده در آب‌های ایران

محمد اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت کشتی انگلیسی متوقف شده گفت: کشتی انگلیسی از تنگه هرمز و در کریدوری که برای خروج بوده، ورود کرده است و این مساله خلاف قانون بوده و علاوه بر این آلایندگی‌هایی داشته است و سیستم‌های راداری و مخابراتی‌اش خاموش بودند که این مساله موجب حوادث و سوانحی می‌شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

وزیر راه و شهرسازی آخرین وضعیت کشتی انگلیسی که در آب‌های ایران متوقف شده است را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی در حاشیه افتتاح مرکز عملیات ایمنی و اضطراری شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت کشتی انگلیسی متوقف شده، اظهار کرد: کشتی انگلیسی از تنگه هرمز و در کریدوری که برای خروج بوده، ورود کرده است و این مساله خلاف قانون بوده و علاوه بر این آلایندگی‌هایی داشته است و سیستم‌های راداری و مخابراتی‌اش خاموش بودند که این مساله موجب حوادث و سوانحی می‌شده است.

وی ادامه داد: سازمان بنادر و دریانوردی نیز به دلیل این‌که باید بر آب‌های تحت مسئولیت کشور نظارت کند با حکم مرجع قضایی و نیروهای مسلح درخواست توقف کشتی را می‌کند وطبق مقررات دریانوردی بررسی فنی در دستور کار قرار دارد و بعد از مشاهدات و بررسی‌های صورت گرفته اطلاعات فنی نیز منتشر خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین در مورد توقف کشتی ایرانی در آب‌های مدیترانه نیز خاطر نشان کرد: بحث مربوط به کشتی که در مدیترانه خلاف قانون توقیف شده است یک دزدی دریایی بوده و باید با این دزدی دریایی برخورد کرد و باید بدانید که این یک رسوایی برای استکبار جهانی است که هیچ کجا به قوانین بین‌المللی پایبند نیست و چنین حرکت‌هایی موجب گسترش ناامنی در جهان می‌شود که با مخالفت بسیاری ازکشورها همراه است.

اسلامی در مورد آخرین وضعیت قیمت مسکن نیز اعلام کرد: قیمت مسکن و روند شتابان آن با افت مواجه شده است و در سطح کشور شاهد وادادگی قیمت مسکن هستیم.

وی در مورد آخرین وضعیت کشتی هپینس اعلام کرد: براساس پیگیری‌های صورت گرفته توسط سازمان بنادر و دریانوردی خوشبختانه رفع مزاحمت از نفتکش هپینس اتفاق افتاد و روز گذشته بندر جده اجازه داد که این شناور از آن بندر خارج شده و در حال حاضر به سمت خلیج فارس حرکت می‌کند که البته در حال کشیده شده است، چرا که موتورهای آن از کار افتاده است و باید در کشور موارد تعمیری آن توسط شرکت ملی نفتکش انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: چنین مسائل و مزاحمت‌هایی برای هواپیماها و کشتی‌ها چنین نیست و ما همواره با چنین مزاحمت‌هایی از سوی آمریکایی‌ها در سطح جهان مواجه بوده‌ایم و همواره شاهد اختلال و مزاحمت‌های آنها هستیم و شرکت‌های کشتیرانی و هواپیمایی ما نیز این مهارت را به دست آورده‌اند که از چنین بحران‌هایی خارج شده و به فعالیت خود ادامه دهند.

اسلامی در مورد سامانه املاک و اسکان نیز اعلام کرد: سامانه املاک و اسکان با یک سیستم میانبرد برای دسترسی آغاز شده است و این وظیفه‌ای است که از سوی قانون‌گذار به وزارت راه و شهرسازی محول شده است و پیش از این اطلاعات آن در وزارت راه و شهرسازی وجود نداشته است. وزارت راه و شهرسازی مدت‌ها در این اندیشه بود که این اقدام وظیفه شهرداری‌ها بوده و در این اطلاعات را وزارت کشور دارد. اما با یک سیاست جدید به آن ورود کردیم که تمام اطلاعاتی که وجود دارد در نظام ردیابی و ثبت اطلاعات از طریق نرم‌افزاری به هم لینک داده می‌شوند و بتوانیم آن را به سازمان امور مالیاتی متصل کنیم تا این سازمان بتواند خانه‌های خالی را شناسایی کرده و اعمال قانون کند.

وزیر راه و شهرسازی در مورد طرح تامین مسکن کارکنان دولت خاطر نشان کرد: این طرح نسخه‌ای دارد که صرفا شامل بنگاه‌های دولتی نمی‌شود و هر بنگاهی که بخواهد پرسنل خود را صاحبخانه نماید و تضمینی داشته باشد که حقوق آنها را ماهیانه پرداخت و از حقوق آنها کسر می‌کند می‌توانند عضو شوند بنابراین صندوق‌های پس‌انداز در دستگاه‌های مختلف باید تشکیل شده و از اراضی که وزارت راه و شهرسازی در اختیار آنها قرار می‌دهد و یا خود آن ارگان‌ها تخفیف می‌دهند براساس اولویت به خانه اولی‌ها اقدام کنند. این طرح به رییس جمهوری تقدیم شده است و در دو جلسه بررسی صورت گرفته و منتظر هستیم سازمان برنامه و بودجه سند مذکور را ابلاغ کند و وزارت راه و شهرسازی طبق برنامه زمان‌بندی شده بلافاصله اقدام خواهد کرد.

وی افزود: این یک گام بسیار سازنده در جهت افزایش نرخ امید به خانه‌دار شدن میان جوانان است به ویژه کسانی که حقوق‌بگیر ثابت است مقدمات این طرح آماده است و به محض ابلاغ عملیاتی می‌شود.

وی در مورد افزایش قیمت اجاره‌بها واین‌که عنوان می‌شود قیمت‌ها تا ۳۰ درصد افزایش یافته است و در حالی که گزارش‌های میدانی حاکی از افزایش ۶۰ تا ۷۰ درصدی است نیز توضیح داد: نکته‌ای که مهم است تفاوت قیمت‌ها در خصوص املاک‌ است و مبنای تحلیل معاونت مسکن و شهرسازی اطلاعات رسمی ثبت شده است که معدل افزایش در سال ۱۳۹۸ طی سه ماهه اول معادل ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است و طی یک الی دو ماه گذشته این حرکت شتابان قیمت‌ها در حوزه مسکن متوقف شده و با نزول قیمت‌ها مواجه هستیم.

وزیر راه و شهرسازی در رابطه با این‌که توصیه کردید مردم مسکن نخرند در حالی که مردم اصلا قدرت خرید ندارند، اظهار کرد: در تحلیلی که با حضور رییس جمهوری ارائه شد تقاضا عمدتا برای واحدهای ۱۰۰ متر بوده است و جامعه هدف ما قشر متوسط به پایین است. تولید مسکنی که امروزه عرضه شده و در برنامه داریم و اجرای آن نیز آغاز شده است برنامه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی به علاوه تکمیل مسکن مهر بوده و این جامعه را مدنظر قرار می‌دهد که زیر ۱۰۰ متر زیربنا و معدل ۷۵ متر آن چیزی است که در استطاعت خرید مردم قرار دارد.

اسلامی افزود: واحدهایی که مردم قدرت خرید آن را ندارند با متراژهای بالا بوده که مشتری ندارند و یا در ردیف معاملات دیده نمی‌شوند و ارقام ارائه شده از جنس سوداگری، سرمایه‌ گذاری و کار کردن با پول است و آنچیزی که ما هدف قرار داده‌ایم برای جامعه متوسط رو به پایین است و طبق قانون اساسی نسبت به آن مکلف هستیم. برای تهران و شهرهای جدید پروژه‌های جدیدی که آغاز شده از ۴۰۰ هزار واحد حدود ۶۰ هزار واحد مربوط به اطراف تهران است و نیروهای مسلح نیز پروژه‌ای دارند که در پادگان‌هایی که آزاد می‌شود بتوانند خانه‌سازی را انجام دهند که مجموعه این فعالیت‌ها در راستای تولید مسکن در تراز تعیین شده است و امیدواریم گسترش یابد و پابرجا بماند تا با عرضه معادل تقاضا شاهد پاسخگویی در حوزه مسکن باشیم.

وی با اشاره به این‌که در سال ۱۳۹۷ انتقاد صورت گرفته ۵۴۷ هزار مورد بوده است که ۸۰ درصد آن به عنوان جامعه هدف وزارت راه و شهرسازی آنالیز شده است، اظهار کرد: ۴۰۰ هزار واحدی که سالانه باید برای این جامعه هدف تولید شود عرضه شود. هدف کمی ماست که باید در سطح کشور با یک توضیح جغرافیایی در دستور کار قرار دارد.

وزارت راه و شهرسازی در خصوص مسکن مهر نیز خاطر نشان کرد: آنچه که تکمیل و تحویل داده شده اراده این دولت بوده است و با توجه به تکمیل و تحویل ۱۱۲ هزار واحد در مدت دوره حضور ما، حدود ۳۳۰ هزار واحد باقی می‌ماند که ۱۶۵ هزار واحد مسکونی آماده بوده و در لیست اولویت وزارت نیرو قرار دارد که آب و برق آن ارائه شود و گزارش‌های مربوط به این مساله به رییس جمهوری ارائه شده است.

وی گفت: حدود ۱۵۰ هزار واحد دیگر در حال تکمیل هستند و ان‌شاءالله تا پایان سال مدنظر قرار می‌گیرند. جدای از حدود ۶۰ هزار واحد مسکونی مهر که مشکل قضایی و حقوقی دارند سایر واحدها تکمیل می‌شوند و امیدواریم می‌شویم که انشعابات آن داده شود بنابراین هم برای سال ۱۳۹۸ و هم سال ۱۳۹۹، ۴۰۰ هزار واحد جدید را تکمیل می‌کنیم.

اسلامی با اشاره به آسیبی که اقتصاد ایران به دلیل کاهش ارزش پول ملی به آن وارد شد، بیان کرد: وظیفه ماست که برای مردم و اقشار جامعه هدف خود خانه بسازیم و این یک وظیفه قانونی است و به آن مبادرت می‌کنیم. هدف جنگ اقتصادی ضربه‌زدن به ارزش پول ملی است و این‌که قیمت دلار در حال کاهش است ما را خوشحال می‌کند و امیدوار هستیم سیستم اقتصادی ارزش پول ملی را کنترل کند تا بیش از این کاهش نیافته و شاهد تقویت آن باشیم.

وی در پاسخ به این‌که چند خانه دارد اعلام کرد: بنده بعد از ۲۸ سال صاحبخانه شدم و پیش از آن مستاجر بودم.

نظرات بینندگان