arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۹۰۸۶۲
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۷ - ۳۰ تير ۱۳۹۸

کشف بیش از ۱۶ تن انواع مواد مخدر و روانگردان در کشور

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف بیش از ۱۶ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان در کل کشور در هفته سوم تیر ماه خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف بیش از ۱۶ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان در کل کشور در هفته سوم تیر ماه خبر داد.

 ناصر اصلانی گفت: مجموع کشفیات هفته یادشده ۱۶ هزار و ۱۲۹ کیلوگرم است که در مقایسه با هفته قبل آن که ۱۲ هزار و ۳۷۵ کیلوگرم بود، ۳۰ درصد افزایش دارد.

وی افزود: بیشترین حجم مواد مکشوفه مربوط به تریاک به میزان ۱۴ هزار و ۵۷۶ کیلوگرم است و ۹۰ درصد مجموع کشفیات را شامل می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین از این میزان ۶۰۸ کیلوگرم حشیش، ۱۶۱ کیلوگرم شیشه، ۱۴۸ کیلوگرم هرویین، ۳۰۰ کیلوگرم مرفین، ۱۲۶ هزار و ۷۸۰ عدد قرص روان‌گردان، ۳۰ هزار و ۶۹۹ لیتر پیش‌ساز و ۳۳۶ کیلوگرم سایر مواد کشف شده است.

اصلانی با بیان اینکه این میزان از کشفیات طی ۱۲۹۹ فقره عملیات صورت گرفته است، گفت: سرانه کشفیات مواد مخدر در این دوره ۱۶ کیلوگرم به ازای هر عملیات بوده است.

وی اظهار داشت: در هفته یادشده مجموعاً ۷۶۲۰ متهم در ارتباط با جرایم مواد مخدر و خصوصاً طی طرح‌های جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر در سطح کشور دستگیر شده‌اند که از این تعداد ۲۶۴ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر و روانگردان، ۳۱۲۹ نفر خرده‌فروش و توزیع‌کننده مواد و ۳۷۲۹ نفر معتاد متجاهر دستگیر شده‌اند. ۴۹۸ نفر نیز طی سایر عملیات‌های مرتبط با موضوع مواد مخدر دستگیر شده‌اند.

معاون مقابله با عرضه ستاد افزود: از ۱۲۶۷۸۰ عدد قرص روانگردان مکشوفه در این مقطع، بیشترین تعداد با ۱۱۲۲۹۹ عدد مربوط به استان تهران است که نشان‎دهنده ۸۸ درصد مجموع کشفیات قرص‌های روانگردان در هفته اخیر است.

اصلانی با بیان اینکه بالغ بر ۷۲ درصد کشفیات این دوره زمانی مربوط به هفت استان کشور می‌باشد،‌ اظهار کرد: بیشترین حجم کشفیات با ۲۶۲۷ کیلوگرم مربوط به استان سیستان و بلوچستان است که معادل ۱۶ درصد کشفیات کشور می‌باشد و کرمان با ۲۴۱۷ کیلوگرم، تهران با ۱۹۲۶ کیلوگرم، خراسان جنوبی با ۱۴۸۷ کیلوگرم، یزد با ۱۴۰۰ کیلوگرم، فارس با ۹۷۴ کیلوگرم و هرمزگان با ۸۲۶ کیلوگرم به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، وی افزود: سهم کشفیات ۵ استان اولویت‎دار حوزه مقابله یعنی سیستان و بلوچستان، کرمان ، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی از کشفیات کشور در هفته مذکور ۴۹ درصد است.

اصلانی اظهار کرد: طی این مدت، ۲۰۶ دستگاه خودرو، ۳۴ دستگاه موتورسیکلت، ۱۱ قبضه سلاح و ۳۸ دستگاه موبایل توقیف شد.

منبع: ایلنا
نظرات بینندگان