arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۹۱۰۵۹
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۶ - ۳۱ تير ۱۳۹۸

کمالوندی: ممکن است به سراغ راکتور قدیمی اراک برویم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه اولویت ایران بازطراحی راکتور اراک است، گفت: در صورتی که اقدامات شرکای برجام و کارگروه بازطراحی راکتور کند شود، ممکن است ایران به سراغ راکتور قدیمی برود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه اولویت ایران بازطراحی راکتور اراک است، گفت: در صورتی که اقدامات شرکای برجام و کارگروه بازطراحی راکتور کند شود، ممکن است ایران به سراغ راکتور قدیمی برود.

بهروز کمالوندی امروز- دوشنبه- درباره اقدامات انجام شده برای بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک، اظهار داشت: یکی از توافقات صورت گرفته باز طراحی رآکتور اراک بود، در این بازطراحی باید شارژ نوترونی رآکتور افزایش پیدا می‌کرد چرا که هدف از ساخت رآکتور تحقیقاتی تولید نوترون است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: اگرچه رآکتور آب سنگین به منظور تولید نوترون مورد استفاده قرار می‌گرفت اما آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح کرد که پلوتونیوم آن زیاد است و پس از رایزنی مقرر شد؛ با حفظ ماهیت آب سنگین، برای کاهش پلوتونیوم، سوخت این رآکتور تغییر کرده و از سوخت معمولی به سوخت غنی شده تغییر کند؛ اقدامی که در جهت خواسته‌های ایران است.

کمالوندی: ممکن است به سراغ راکتور قدیمی اراک  برویم

وی با بیان اینکه رآکتور آب سنگین اراک باید به گونه‌ای بازطراحی می‌شد که بازدهی آن- شار نوترونی- افزایش پیدا کند، بیان کرد: رآکتور جدید می‌تواند به گونه ای طراحی شود که به جای تولید ۴ کیلو، یک کیلوگرم پلوتونیم تولید کند اما میزان نوترون آن افزایش چند برابری داشته باشد.

کمالوندی با اشاره به کاربردی نوترون در تولید رادیو داروها اضافه کرد: رآکتور بازطراحی شده از یک سو ماهیت آب سنگین دارد و از سوی دیگر نوترون بیشتری تولید می‌کند و توجیه بیشتری برای غنی‌سازی دارد چراکه سوخت مورد استفاده در آن غنی شده است.

وی با یادآوری خروج آمریکا از برجام و جایگزینی انگلیس به جای آمریکا در کارگروه بازطراحی راکتور اراک اظهارداشت: انگلیس در پروژه بازطراحی آب سنگین اراک جایگزین آمریکا شد و همواره ادعا می‌کند، می‌تواند خلاء نبود آمریکا را پر کند، به همین دلیل ایران لیستی از تجهیزات موردنیاز برای بازطراحی ارائه کرد تا ادعای انگلیسی‌ها را برای حمایت از بازطراحی رآکتور اراک را بسنجد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: طراحی رآکتور آب سنگین اراک توسط متخصصان ایرانی انجام می‌شود و تایید آن با مسئولان چینی و آمریکایی بود. آمریکایی ها نیز تا زمانی که در ایران حضور داشتند به تعهدات خود به خوبی عمل می‌کردند اما با رفتن آنها زمزمه‌هایی مبنی بر لزوم تجدید نظر در فعالیت‌های هسته‌ای مطرح شد.

کمالوندی مطرح کرد: در همان مقطع هم حرفی که ایران زد این بود که در صورتی که قرار باشد باز طراحی رآکتور جدید به کُندی پیش رود به سراغ راکتور قدیمی می رویم، کشورهای غربی از رآکتور قدیمی می‌ترسند چراکه این رآکتور پلوتونیوم تولید می‌کند.

وی یادآورشد:اگرچه پلوتونیوم موارد استفاده بسیاری دارد اما در حال حاضر ایران به آن نیازی ندارد، ادامه داد: رآکتور جدید بیشتر به کار کشور می آید، ضمن اینکه اروپا به صورت مکتوب تضمین داده تجهیزات مورد نیاز را به ایران تحویل دهد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اگرچه انگلیس قدم‌های مناسبی برای بازطراحی رآکتورهای اراک برداشته است اما در اثر فشارهای آمریکا این اقدامات کند شده است، گفت: در صورتی که اقدامات انگلیس برای بازطراحی رآکتور اراک کُند شود ایران به سراغ رآکتور قدیمی می‌رود.

وی در عین حال گفت: ممکن است با وجود ساخت رآکتور جدید، تصمیمی مبنی بر بازگشت به رآکتور قدیمی -ولو اینکه از نظر فنی رآکتور جدید مفیدتر باشد- گرفته شود.

کمالوندی با بیان اینکه در واقع ایران براساس عملکرد انگلیسی‌ها، عکس العمل نشان می‌دهد، تاکید کرد: بازطراحی رآکتور اراک برای ایران اولویت دارد. اما اگر تصمیم بر احیای راکتور قدیمی باشد، این امر را می‌توان با تعویض لوله‌های رآکتور انجام داد؛ در واقع سیمان تنها لوله‌ها را پر کرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: اگرچه کشورهای اروپایی از احیا راکتور قدیمی می ترسند اما هدف ایران بازطراحی راکتور است.

منبع : خانه ملت 

نظرات بینندگان