arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۹۵۳۴۷
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۹ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۸

تجمع دوباره معترضان در فرودگاه، تلاش چین برای آرامش هنگ کنگ

در شرایطی که به دلیل تجمع معترضان هنگ کنگی، فعالیت فرودگاه بین المللی این دولت شهر بار دیگر متوقف شده است دولت چین به رغم تلاش های مخرب آمریکا و انگلستان در تلاش است آرامش را در منطقه هنگ کنگ با خویشتنداری احیا کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

در شرایطی که به دلیل تجمع معترضان هنگ کنگی، فعالیت فرودگاه بین المللی این دولت شهر بار دیگر متوقف شده است دولت چین به رغم تلاش های مخرب آمریکا و انگلستان در تلاش است آرامش را در منطقه هنگ کنگ با خویشتنداری احیا کند.

وزارت خارجه چین امروز سه شنبه در بیانیه ای خواستار آن شد کشورهای خارجی از مداخله در امور هنگ کنگ که جزو امور داخلی چین محسوب می شود، خودداری ورزند و همزمان بر خویشتنداری شورشیان در این منطقه تاکید ورزیده است.

اوضاع در این منطقه در چهار روز گذشته ناآرام شده است و همزمان شماری از معترضان فرودگاه را برای دومین روز اشغال کرده اند و این موضوع باعث لغو صدها پرواز شده است.

امروز سه شنبه بخش هایی از این پروازها برقرار شد و بسیاری از گردشگران خارجی که در هنگ کنگ بسر می بردند نیز با معترضان درگیری هایی پیدا کردند و خواستار توقف این تحرکات شدند.

روزنامه ساوت چاینا از هنگ کنگ می نویسد که شماری زیادی از گردشگران از اعتراضات مکرر این افراد ابراز انزجار کرده و خاطر نشان کرده اند آنها موفقیت های هنگ کنگ را به مخاطره انداخته اند و باعث می شوند تا بسیاری از گردشگران دیگر به این منطقه برنگردند.

در تازه ترین خبر، به دنبال حضور معترضان هنگ کنگی در فرودگاه بین‌المللی این شهر، همه پروازهای خروجی این فرودگاه بار دیگر امروز سه شنبه نیز به حالت تعلیق درآمد و از ساعت 18 به وقت محلی پذیرش مسافران در گیتهای کنترل بلیط نیز متوقف شده است.

گزارش روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین حاکی است نزدیک به 12 هزار نیروی پلیس چین هم در شهر شن جن در همسایگی هنگ کنگ بسر می برند این نیروها برای برگزاری رزمایش هفتادمین سالگرد تاسیس چین نو در روز ملی مصادف با اول اکتبر آماده می شوند و حضورشان ربطی به شورش های هنگ کنگ ندارد.

دولتمردان چین در روزهای اخیر نسبت به بروز عملیات تروریستی و نفوذ برخی از کشورهای غربی در هنگ کنگ هشدار داده اند و خواستار بازگشت شرایط به ثبات هستند و سومین مرکز مالی دنیا را محلی امن برای سرمایه گذاری دانسته اند.

برخی گزارش ها نیز از ناارامی هایی از سوی هنگ کنگی ها و شماری از دانشجویان چینی در دانشگاه های نیوزیلند و استرالیا حکایت می کند و همزمان کشورهای دیگر نیز بتدریج خواستار آرامش در این منطقه شده اند و تلاش های چین را برای برقراری ثبات مورد تقدیر قرار داده اند.

دولت چین برخلاف گزارش رسانه های غربی در هفته های گذشته با وجود اعتراضات شدید در هنگ کنگ هیچ اقدام خشونت آمیزی انجام نداده است اما تلاش برخی دولت های غربی بخصوص آمریکا را برای دامن زدن به نا آرامی ها محکوم کرده است.

رسانه های هنگ کنگ و ماکائو مرتب گزارش هایی در حمایت از دولت منتشر کرده اند و مردم ارگان حزب حاکم چین نوشته است که اعتراض کنندگان با این اقدامات خود بتدریج منطقه راوارد یک مرحله خطرناک کرده اند.

کری لام رییس این منطقه که به دلیل معرفی لایحه استراد بازداشت شدگان به چین مورد انتقاد قرار گرفته بود و معترضان خواستار بازپس گیری این لایحه شده بودند، بارها از معترضان خواسته است آرامش خود را حفظ کنند ولت چین نیز با انتشار بیانیه ای حمایتش را از وی اعلام کرده است.

تلویزیون مرکزی چین در تازه ترین گزارش خود آورده است که دولت مرکزی بی هیچ ملاحظه ای تلاش های خانم لام را مورد حمایت و تاکید قرار می دهد و از پشتیبانی از وی دریغ نخواهد کرد.

دولت چین تاکید کرده است که تظاهر کنندگان نه تنها ثبات و آرامش منطقه را برهم زده اند بلکه باعث اختلال در زندگی نزدیک به 7 میلیون نفر از ساکنان هنگ کنگ شده اند.

امروز اعلام شد که انجمن گردشگری چین صدها گروه چینی را که قرار بود راهی این منطقه شوند از این کار برحذر داشته و مبالغ دریافتی را بابت گردشگری و خرید بلیت به آنها بازگردانده است بسیاری از گروه های گردشگری از کشورهای مختلف نیز سفرها به هنگ کنگ را متوقف کرده اند و به اتباع خود برای این منظور هشدار داده اند.

روزنامه مردم می نویسد که برخی از این معترضان تلاش می کنند تا موضوع را بین المللی کنند و برای این منظور از اقدامات خشونت بار استفاده می کنند و از خطوط قرمز عبور کرده و امنیت شهروندان را به خطر انداخته اند.

این گزارش تصریح کرد که این معترضان و شورشی ها به دنبال دمکراسی و یا موضوع لایحه استرداد نیستند بلکه می خواهند اصل چین واحد و اصل یک کشور و دو نظام را که از سال 1997 میلادی در هنگ کنگ اجرا می شود، خدشه دار کنند.

لی شیایو بو از دانشگاه تیان جین در شرق چین می گوید که برخی از معترضان حتی از به اهتزاز درامدن پرچم و یا خواندن سرود ملی جلوگیری می کنند مشکل آنها برقراری اصل یک چین در هنگ کنگ است.

وی افزود که پکن خواستار مداخله در هنگ کنگ نیست دولت چین می خواهد که خود هنگ کنگی ها نظم را در این شهر بندری برقرار کنند.

رسانه های چین در روزهای اخیردر کنار دولت بارها از تلاش های آمریکا که آن را مذبوحانه توصیف کرده ، انتقاد نموده اند و به هنگ کنگی توصیه کرده اند که برای حل بحران خود وارد عمل شوند.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان