arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۹۵۴۸۹
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۴ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۸

ربیعی: دولت قائل به برخورد امنیتی با "سمن‌"ها نیست

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه دولت قائل به نگاه امنیتی به سازمان‌های مردم نهاد نیست، گفت: دولت دیدگاه خود را در زمینه پرونده بازداشت شدگان محیطی زیستی اعلام کرده است. اما تصمیم نهایی با قاضی محترم و قوه قضاییه است که تشخیص بدهند موضوع چگونه است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه دولت قائل به نگاه امنیتی به سازمان‌های مردم نهاد نیست، گفت: دولت دیدگاه خود را در زمینه پرونده بازداشت شدگان محیطی زیستی اعلام کرده است. اما تصمیم نهایی با قاضی محترم و قوه قضاییه است که تشخیص بدهند موضوع چگونه است.

علی ربیعی امروز - چهارشنبه- در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره پرونده بازداشت شدگان محیط زیستی و طولانی شدن روند رسیدگی به آن گفت: این اقدام با حکم قضایی انجام گرفته است اما قطعاً دولت از امنیت سازمان‌های مردم نهاد که در حوزه هایی چون خیریه و محیط زیست و... حمایت می کند. دولت قائل به نگاه امنیتی به سازمان‌های مردم نهاد نیست.

وی با بیان این که یکی از مشکلات ما نگاه سوءظن وار با این پدیده‌های جدیدی است که شکل می‌گیرد، گفت:‌ دولت با هر نوع نگاه امنیتی به این سازمان ها مخالف است اما به هر حال این اقدام بر اساس حکم قضایی این اقدام صورت گرفته است. دولت همه تلاش خود را برای اینکه تصمیم عادلانه ای بر اساس استانداردهایی که از تعریف جاسوس وجود دارد به کار می‌گیرد.

سخنگوی دولت افزود: دولت دیدگاه خودش را اعلام کرده و وزارت اطلاعات نیز دیدگاهش را در کمیته هایی که به همین منظور تشکیل شده، اعلام کرده است. اما به هر حال تصمیم نهایی با قاضی محترم و قوه قضاییه است که تشخیص بدهند که موضوع چگونه است و من تا همین حد اکتفا می کنم.

ربیعی خاطرنشان کرد: تردیدی وجود ندارد کشور ما به دلیل طمع رژیم صهیونیستی و سازمان‌های اطلاعاتی یکی از اهداف بوده است. از کسانی که امنیت ما را برقرار می‌کنند سپاسگزاری می‌کنم و چند وقت پیش هم شماری از جاسوس ها توسط وزارت اطلاعات بازداشت شدند.

وی افزود: امیدوارم ترتیبی داده شود که خبرنگاران هم بتوانند از نزدیک با این نوع پرونده‌ها آشنا شوند اما در عین حال دولت تاکید می‌کند ضمن حمایت از این اقدامات، نسبت به عدم تضییع حقوق شهروندی هم دقت دارد.

با متخلفان رها سازی فاضلاب به مزارع جنوب تهران برخورد می‌شود

سخنگوی دولت گفت: اعضای هیات دولت مقرر کردند که کمیته ای با مسئولیت وزارت کشور تشکیل شود تا کشاورزان به آبیاری با آب سالم هدایت شوند و با آن دسته از متخلفانی که نسبت به رهاسازی فاضلاب در مسیل‌های منتهی به جنوب شهر اقدام کنند، برخورد قاطع شود.

به طرح موضوع کشت‌های مزارع سبزیجات و تره بار جنوب تهران با آب‌های آلوده در نشست امروز هیات دولت گفت:‌ کمیته و کارگروهی با مسئولیت وزارت کشور و با عضویت وزارت‌خانه‌های بهداشت، جهادکشاورزی، صمت، نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد که از این طریق کشاورزان به آبیاری با آب سالم هدایت شوند که در جلسه هیات دولت تصویب شد.

وی با بیان این که با آن دسته از متخلفانی که نسبت به رهاسازی فاضلاب در مسیل‌های منتهی به جنوب شهر اقدام کنند برخورد قاطع می شود، گفت: امیدواریم هم کشاورزان جنوب شهر تهران بتوانند کارشان را انجام دهند و هم تهرانی ها از فرآورده های کشاورزی سالم بهره مند شوند.

زیرگذر پل گیشا تا پایان سال افتتاح می‌شود

سخنگوی دولت در ادامه گفت: شهردار تهران جلسه امروز در گزارشی از آغاز به کار احداث سه خط جدید ۸ و ۹ و ۱۰ مترو خبر داد و گفت: اقدامات آن انجام شده است. همچنین اظهار داشت از مجموع ۷۰ واگن CKD ترخیص شده ۲۸ واگن آن آماده است، چهار رام قطار مترو شامل ۲۷ واگن به خطوط ۶ و ۷ مترو اضافه شده است.

ربیعی افزود: در ادامه شهردار گزارش داد که چهارباغ تهران در شمال مصلی کلنگ زنی خواهد شد و زیرگذر پل گیشا هم تا خاتمه سال جاری افتتاح خواهد شد.

انتقال نهاده های دامی از بنادر تسریع می‌شود

وی در ادامه به گزارش رئیس کل بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: آقای همتی گزارشی از بازدید خود از بنادر و بندرامام خمینی (ه) ارایه کرد، خوشبختانه بیش از ۳ میلیون تن کالا فقط در یکی از بنادرمان داریم.

ربیعی گفت: بنابراین گزارش تا تاریخ ۱۵ مرداد ۹۸، میزان واردات نسبت به دوره قبل ۶۹ درصد افزایش داشته که این نشان می‌دهد تخصیص ارز و تامین ارز کالاهای اساسی از ابتدای سال صورت با سرعت صورت گرفته است. به همه ایرانی ها اعلام می ‌کنیم که هیچ نگرانی از وجود کالا برای یکسال در انبارها نخواهیم داشت.

سخنگوی دولت افزود: در این گزارش آقای همتی حجم نهادهای دامی و اساسی در بنادر را نسبت به سال گذشته ۹۰ درصد بیشتر اعلام کرد. در دولت تاکید شد که سریع‌تر این کالاها به اقصی نقاط کشور منتقل شود.

وی در ادامه گفت: امروز در دولت تصمیم گرفته شد تردد هزار دستگاه کامیون با پلاک منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار با رعایت سایر قوانین تا ۳۱/۶/۱۴۰۰ تا مرز میلک حرکت کنند که از این طریق هم کالاهای ما تخلیله خواهد شد و هم برای مردم سیستان و بلوچستان تعدادی اشتغال مناسب به دنبال خواهد داشت.

پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگی قطعی است

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره پرداخت پاداش و معوقات فرهنگیان طی ۲ مرحله در شهریور و مهرماه و همچنین گفت: پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگی قطعی است طی ۲ مرحله اجرا می شود. اجرای طرح رتبه بندی معلمان هم با ۲ هزار میلیارد تومان از مهرماه صورت خواهد گرفت که این هم قطعی است.

وی ادامه داد: برخی نمایندگان مجلس اشکالی را مطرح کرده بودند که این کار نیاز به قانون دارد. برداشت ما این است که قانون برنامه به ما گفته که براساس تصمیم مجلس در چارچوب قانون بودجه این اقدام صورت بگیرد. کما اینکه ما در سال ۱۳۹۶ هم ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بر همین اساس این طرح اجرا شده بود. بنابر این اشکال نمایندگان مجلس با توجه به تفسیری که ما از قانون داریم، اشکال درستی نیست و انشاءالله اجرایی خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درخصوص بازگشایی مدارس و برنامه دولت برای تامین اجناس و لوازم التحریر بیان کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دفتر مشق و لوازم التحریر محفوظ بوده است. چنان که اطلاع دارم، قیمت دفتر مشق با ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تعیین خواهد شد و قرار شد که درج قیمت بر روی دفترچه صورت گرفته و اطلاع رسانی شود.

ربیعی عنوان کرد: کارخانجات و تولیدکنندگان دفاتر دانش آموزی هم مکلف شدند که میزان تولید دفترچه مشق حاصل از کاغذ وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی را مشخص کنند و سهمیه نیز در اختیار استان‌ها قرار بگیرد. امیدواریم بتوانیم نظارت کاملی در این خصوص انجام دهیم و به خصوص در مدارس دولتی و مدارس مناطق محروم، نوشت افزار با قیمت مناسبت در اختیار دانش آموزان قرار گیرد.

دولت موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی نبوده است

وی در مورد نظر دولت درباره طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی که بار مالی دارد و شورای نگهبان آن را تایید کرد، گفت: دولت موافق تشکیل این وزارت‌خانه نبوده است و نظر خود را هم قبلا به مجلس اعلام کرده است.

ربیعی گفت: تشکیل این وزارتخانه بار مالی خواهد داشت و باعث گسترش تشکیلات می شود بنابراین حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهور موظف شدند مکاتبات لازم را برای مسیرهای قانونی ممکن را پپگیری کنند.

سخنگوی دولت گفت: به هر حال اگر به تصویب نهایی برسد دولت آن را اجرا خواهد کرد. قطعا بهبود کار و بزرگ شدن اندازه دستگاه ها مصادف با بهبود کار نیست. تشکیل وزارت خانه جدید در شرایط فعلی نمی تواند کمکی کند.

وی افزود: وزارت بازرگانی به اندازه ای فواید دارد که از دل صمت و جهادکشاورزی این وزارت خانه جدید را تشکیل دهیم اما در جایی مثل میراث فرهنگی و گردشگری دولت این انگیزه را ندارد و معتقد است نمی تواند به حل مشکلات کمک کند

ربیعی درباره این که آیا این موضوع به شورای حل اختلاف خواهد رفت گفت: در این باره تصمیم گیری می کنیم ولی این که حتما ارجاع به شورای حل اختلاف دهیم نیست. حسینعلی امیری پیگیری این موضوع خواهد شد، در موضوع قبل هم شورای حل اختلاف دیدگاه بسیار خوبی را ایفا کردند.

با پیگیری وزارت جهاد و وزارت صمت قیمت مرغ متعادل شد

سخنگوی دولت گفت: در ۲ ماه تابستان به دلیل مرگ و میر، بیماری و وزن کشی مرغ ها مشکل به وجود می آید اما با پیگیری جهاد کشاورزی و قائم مقام وزارت صمت، قیمت مرغ به تعادل خود برگشت.

ربیعی ادامه داد: از نظر دولت قیمت مرغ ۱۲۹۰۰ تومان بوده است و با افزایش تعداد جوجه ریزی ها و واردات تلاش می‌شود قمیت ها به تعادل بازگردد. دیدگاه دولت بازگشت به همان قیمت‌ها است و تعزیرات هم اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

وی گفت: در ۲ ماهی که به قیمت مرغ شوک وارد آمد، منطقی وجود داشت و هر سال در گرمای تابستان این احتمال وجود دارد اما برنامه ما در دولت همان مصوب اعلام شده است که آن را هم دنبال خواهیم کرد.

علت برکناری رئیس صندوق بازنشستگی مغایرت مدرک تحصیلی بود

سخنگوی دولت درپاسخ به سوال دیگری درباره برکناری مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشور و اینکه وی با دستور رئیس جمهوری برکنار شده است، گفت: از روزهای اول سازمان های نظارتی اعلام کردند که با توجه به ماده قانونی شرایط احراز پست؛ ایشان حائز شرایط نیستند.

ربیعی با اشاره به اینکه دیوان محاسبات به طور صریح این موضوع را اعلام کرد، گفت: در دورانی هم که آقای مرتضوی رئیس سازمان تامین اجتماعی شدند سازمان بازرسی و دیوان محاسبات این ایراد را به سازگاری مدرک تحصیلی با پست مربوط گرفتند و این احتمال همیشه وجود دارد که کسی به پستی منصوب شود و دستگاه های نظارتی اشکال وارد کنند.

وی با تاکید بر اینکه این اشکال از سوی دستگاه نظارتی مطرح شد، افزود: در کمسیون اجتماعی مجلس هم این موضوع مورد چالش و بحث بوده است که آیا مطابق قوانین و مقررات است یا نه؟ ما نیاز به محیط آرام برای کار داریم و وقتی دستگاه نظارتی موضوعی را اعلام می‌کند برای خود مدیر هم ناآرامی به وجود می آید.

سخنگوی دولت با بیان این که امیدواریم آقای شریعتمداری از وجود ایشان در جای دیگر استفاده کنند، گفت:‌ما از همه مدیرانی که دنبال شفافیت هستند و با مفاسد مقابله می کنند حمایت می کنیم. خواهش می کنم که خوانش ها واقعی باشد و فضایی نباشد که در آن برای تصمیمات درست هم حواشی ایجاد شود.

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که دولت قصد دارد شرکت بازرگانی دولتی را از وزارت کشاورزی به وزارت صمت منتقل کند و آیا دولت چنین مجوزی را اخذ کرده است، گفت: این بحث در جلسه سران قوا مطرح شد که بخشی نیاز به قانون داشت و بخشی را هم که نیاز مجوز از سران بود، گرفتیم.

وی با بیان این که خشی نقل و انتقالات نیازمند قانون نیست، گفت: بنابراین در هیات وزیران مصوبه ای تصویب شد که واحد بازرگانی به وزارت صمت انتقال پیدا خواهد کرد و اگر مجلس مغایرتی احساس کند حتما اعلام خواهد کرد.

سخنگوی دولت یادآور شد: انتقال این واحد بازرگانی به صمت در حقیقت به ما کمک خواهد کرد بتوانیم برای واردات، صادرات و توزیع در زمان لازم هماهنگی و پیوستگی را ایجاد کنیم.

سخنگوی دولت یادآورشد: در شورای هماهنگی اقتصادی تمرکز اختیارات و وظایف بازرگانی و تنظیم بازار در صمت مورد تاکید قرار گرفت و همانجا هم قرار شد خود دولت مصوباتی که در دولت در این رابطه بوده است را اصلاح کند.

علت تعویق نشست سه جانبه مسائل فنی است؛ نشست سران حتما برگزار می‌شود

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره علت تعویق نشست سران کشورهای ایران روسیه و ‌آذربایجان گفت: دیروز رئیس جمهور محترم آذربایجان با آقای روحانی تلفنی صحبت کردند. علت این تعویق مسائل فنی بوده و هر سه کشور درباره برگزاری نشست در زمان دیگر به توافق رسیدند.

وی اضافه کرد: در تماس تلفنی با آقای رئیس جمهور علاوه بر مسائل دوجانبه درباره مسائل فنی که پیش آمده مباحثی مطرح شد؛ این نشست حتما در زمان آتی جلسه تشکیل می‌شود و هیچ امر سیاسی برای تعطیلی این جلسه وجود نداشته و صرفاً مسائل فنی بوده که برای ما هم قابل پذیرش بود و ما هم از این مسائل فنی درک متقابل داشتیم.

ربیعی یادآورشد: حتماً در آینده نزدیک این نشست برگزار خواهد شد و نتایج خوبی هم برای کشورهای منطقه در بر خواهد داشت.

تلاش می‌کنیم کسری بودجه به زندگی روزمره مردم آسیب وارد نکندسخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در مورد کسری بودجه دولت در سال جاری و شایعاتی مبنی بر این که قرار است این کسری از بخش عمرانی تامین شود، اظهارداشت:‌همه مطلع هستیم که وقتی فروش نفت با مشکل مواجه شده ما با کسری بودجه مواجه هستیم. منت‌ها همه تلاش ما بر این استوار شده است که کسری بودجه به زندگی روزمره مردم آسیبی وارد نکند.

وی گفت:‌ به عنوان مثال بودجه وزارتخانه‌ها با درصدی تعدیل شد ولی برنامه ریزی شده که حقوق و مزایا و همینطور حقوق بازنشستگان بدون کم و کاست پرداخت شود.

ربیعی افزود:‌ما برای کسری بودجه دو کار را دنبال کرده ایم؛ یکی کاهش هزینه‌ها که به دستگاه‌ها ابلاغ شده و دوم ایجاد درآمدهای جدید است. برای اینکه این کسری بودجه را جبران کنیم با توجه به کاهشی که شرایط بودجه را همه می دانیم برنامه‌ریزی کرده‌ایم. علاوه بر صرفه جویی که بودجه آموزش و پرورش، بازنشستگان، بخش درمان و سلامت و نیروهای مسلح حتماً در شرایط کسری به طور کامل پرداخت خواهد شد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: ما ۳۲ درصد در صندوق ذخیره ارزی داشتیم که ۱۲ درصد از آن برداشتیم. در واقع ما پول جدیدی بر نداشتیم همان ۱۲ درصد را برداشتیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این شرایط در بودجه عمرانی هم تاثیر خواهد گذاشت، گفت: به هر حال کسری بودجه به انواع مختلف بودجه تسری پیدا خواهد کرد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان