arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۹۵۸۲۰
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۳ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۸

عرب:زندگی من هم فدای پرسپولیس اما تا خصوصی نشویم اتفاقی نمی‌افتد/استعفایم برای الان نیست

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در واکنش به خبر استعفایش گفت: افرادی که این شایعات را می‌سازند یا میز طلب هستند یا از قبل منافعی در این باشگاه داشتند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش فارس، ایرج عرب با حضور در برنامه ورزش و مردم در خصوص آخرین وضعیت باشگاه پرسپولیس گفت: اجازه بدهید از گذشته گزارش کوتاهی بدهم، ما در نیم فصل تیم را تحویل گرفتیم، نقل و انتقالات را انجام دادیم، اردوی خوبی در قطر داشتیم و پا به نیم فصل گذاشتیم. بچه‌ها مشکلات مالی داشتند که در همان ابتدای ورود مبالغی را پرداخت کردیم. پاداش‌های آسیایی هم وجود داشت که البته برای انتقال وجه به باشگاه روزهای سختی را تحمل کردیم البته با پایین آمدن نرخ ارز 70 درصد این پول بابت پرداخت دستمزد بازیکنان و مربیان هزینه شد.بعد از جام حذفی با وجود مشکلات قهرمانی حاصل شد، از این موضوعات فارغ شدیم که به رفتن برانکو رسیدیم، برای رفتن برانکو یک برنامه مفصل وجود دارد که باید در موردش توضیح بدهم.

*فدراسیون هم تلاش کرد که برانکو بماند ولی او نخواست

وی افزود: رفتن برانکو پیچیده نبود اما آن را پیچیده کردند.یک روز برانکو را در هتل دیدم و گفتم برنامه شما چیست که گفتم می‌ مانم، حتما می‌دانید که500 هزار یورو را قبلا به او دادیم، البته بخش عمده مطالبات وی بعد از قهرمانی های آخر به دست آمده بود. فردای روزی که برانکو رفت وکیل او نامه ای به ما داد که باید 220 هزار دلار پیش پرداخت فصل بعد را باید بدهید، ضمن آنکه پاداش‌هایم را هم می‌خواهم، ما پول را تامین کردیم و همه چیز مهیا شد، حتی بلیط برگشت او را هم تهیه کردیم. ما به برانکو در این بین اعلام کردیم پول شما نقدا آماده است که در امارات تحویل بدهیم ولی 2 روز قبل از 18 ژوئن که به ما مهلت داده بود او در نامه‌ای اعلام کرد که من فسخ یکطرفه می‌خواهم. ما به برانکو گفتیم به وی نیاز داریم و باید بماند ولی او 2 ماه قبل وسایلش را برده8 بود! ما نمی‌دانستیم او وسایلش را برده بود ولی اینکه چرا برانکو از ما خواسته بود بدهی و پیش پرداختم را بدهید جای تعجب دارد. وزیر ورزش هم خیلی پیگیری بود که برانکو بماند و بارها جلسه برگزار کردیم که برای ماندن برانکو تلاش کنیم، حتی فدراسیون هم تلاش کرد که او بماند ولی برانکو نخواست.

* باید به نهادهای نظارتی جواب بدهیم چرا قرارداد برانکو را یک طرفه فسخ نکردیم

عرب تاکید کرد: پول برانکو آماده بود و می‌توانست بماند، ما فردا باید به هزار جا جواب می‌دادیم، ما با توجه به اینکه برانکو تکلیفش را روشن نکرد و به همین دلیل طلب او را ندادیم، ما باید به نهادهای نظارتی جواب بدهیم که چرا برای فسخ یکطرفه وی اقدام نکردیم. این مسائل پوشاندنی نیست و فشار را روی باشگاه می‌آورد.

به گزارش فارس، وی با اشاره به دوران پرسپولیس بعد از برانکو تاکید کرد: ما دائما بعد از رفتن برانکو در هتل های مختلف در بیرون از ایران برای هدایت پرسپولیس صحبت می‌کردیم و حتی بعضا نور بیرون هتل را هم نمی‌دیدیم!

*وزیر برای ماندن برانکو رایزنی‌ کرد

وی در خصوص اینکه آیا وزیر در رفتن برانکو تاثیر داشت یا خیر گفت:وزیر رئیس مجمع است اما به هیچ عنوان در هیچ موضوعی دخالت ندارد. البته او روی ماندن برانکو نظر مثبت داشت و گفت اگر وزارت کاری از دستش بر می‌آید انجام می‌دهد. او حتی کمک‌هایی را هم انجام داد و رایزنی‌هایی با وزارت امور خارجه داشت و ما هم در سفارت ایران با کمک وزارت کارهایی را انجام دادیم.در مورد انتخاب کالدرون هم هیات مدیره به جمع بندی رسید و روی آن نظر داشت.

* خوشبختانه کمترین بدهی را به بازیکنان داریم

عرب تاکید کرد:با حضور کالدرون نقل و انتقالات را شروع کردیم، حفظ بازیکنانی که 3 دوره تیم را قهرمان کردن کار راحتی نبود.یک سری شرط و شروط ها در قراردادها وجود داشت که باید آنها را حذف می‌کردیم. دیدید که جلوی باشگاه چند روز آنقدر شلوغ بود که اصلا نمی‌شد کاری کرد. مثلا ذیحساب باشگاه می‌خواست به داخل برود و چک مهدی ترابی را بردارد و به او بدهد ولی هم در رفت و هم در برگشت او را زده بودند! اینها همه مشکلات ما بود. ما بعد از آن اتفاقات تیم را جمع کردیم و خوشبختانه کمترین بدهی را به بازیکنان داریم.الان تیم شرایط خوبی دارد، بازیکنان خوبی داریم.

* در ترکیه یکی دو روز مشکل داشتیم

مدیرعامل پرسپولیس در خصوص گلایه‌هایی که بابت اردوی ترکیه وجود داشت گفت: فرصت این اردو کم بود، چون تازه کالدرون را انتخاب کردیم.یکی دو روز دچار مشکل شدیم، من خودم در آنجا بودم و در عرض 5 دقیقه مه شد! حتی در سایت‌ هواشناسی نوشته بود هوا آفتابی است ولی باران می‌بارید و مه می‌شد. بازی‌های تدارکاتی را هم که تدارک دیده بودیم در تهران انجام شد. الان هم یک مهاجم را در نظر داریم که یکی دو روز دیگر وارد تهران می‌شود. شاید وی(جونیور) فردا شب وارد تهران شود و در تست‌های پزشکی شرکت کند. او شرایط خوبی دارد و همین الان هم در حال بازی کردن است. در مورد مایگا هم کار خوبی انجام دادیم، چون مصدوم بود و نباید او را جذب می‌کردیم.

*مصلح و رفیعی را کالدرون نخواست

وی در خصوص جدایی رفیعی و مصلح گفت: هر دو بازیکن را آقای کالدرون نخواست و نامه سرمربی هم موجود است. کالدرون در نشست خبری اش هم تاکید کرد که این 2 بازیکن را نمی‌خواهد.در مورد بازگشت احمدزاده هم خود کالدرون نظر داشت.

* یکی از بهترین زمین های ایران را داریم

مدیرعامل پرسپولیس در خصوص اینکه هاشمی در جلسات شرکت نمی‌کند گفت:ما در هیات مدیره هماهنگی خوبی داریم البته اختلاف نظر و سلیقه را باید داشته باشیم تا رشد کنیم. اینکه چالش‌ها اساسی است یا خیر یک بحث دیگر است. هوادار عزیز ما الان باید از کالدرون، تیم و بازیکنان حمایت کنند. از پریروز می‌گویند عرب استعفا داده است، یا من باید این خبر را تائید کنم یا کسی که استعفا را می‌گیرد، هیچکدام این خبر را تائید نکرده اند. دوباره می‌آیند و می‌نویسند عرب استعفا داده است.چرا نمی‌دانم! این مطالب مربوط به سایت‌هایی است که شب فکر می‌کنند و صبح آن را پیاده می‌کنند. همین الان یک طرفدار به من پیام داده که شما در چمن خراب تمرین می‌کنید! به او جواب دادم که ما یکی از بهترین زمین‌های ایران را در اختیار داریم. او نوشته من از ایران دور هستم و نمی‌دانم شما جواب بدهید، مگر وقتی گفتند اردوی ترکیه نمی‌رویم ما نرفتیم؟ گفتند مربی ارزان می‌گیرید مربی ارزان گرفتیم؟ مثلا گفته اند کالدرون مشکل مالی دارد، خودش می‌گوید من مشکل مالی ندارم، باشگاه هم می‌گوید او مشکلی ندارد ولی چه اصراری دارند دوباره بنویسند سرمربی با باشگاه اختلاف مالی دارد؟ هر روز و شب برای ما چالش درست کنند. به ما می‌گویند اگر روابط عمومی قوی داشته باشید مشکلات به وجود نمی‌آید، مگر ما باید برای هر چیزی تکذیبیه بدهیم؟

* در این چند روز استعفایی نداده ام

وی تاکید کرد: من زمانی استعفا دادم که اصلا مربوط به الان نیست، استعفای من مربوط به قدیم بود که شاید پرونده اش باز مانده و هنوز به آن رسیدگی نشده اما من در این چند روز نه وزیر را دیده‌ام و نه استعفایی دادم.نمی‌دانم چرا باید چنین شایعاتی راه بیفتد؟ افرادی که این شایعات را می‌سازند یا میز طلب هستند یا از قبل منافعی در این باشگاه داشتند. ذهن این افراد بیمار است که هر شب شایعه می‌سازند. نمی‌دانم چرا این افراد دنبال مدیران عامل هستند؟ من خودم فضای مجازی را بوسیده ام و گذاشته ام کنار چون آنقدر شایعه وجود دارد که اصلا به آن نپردازم بهتر است.متاسفانه به جای اینکه دنبال ساختارها باشیم مرتب به مدیران می‌پردازیم. 50درصد وقت وزیر را استقلال و پرسپولیس می‌گیرد.چرا؟ البته باید بگویم که اهمیت پرسپولیس خیلی زیاد است، مثلا من در استانبول که بودم یک خلبان با من حرف می‌زد و می‌گفت چقدر کارها خوب پیش می‌رود و شما هم به شایعات توجه نکنید. این تحلیل فوق العاده زیبا بود چون معلوم بود تحت تاثیر نیست. به نظر من پرسپولیس، باشگاه نیست،حرف آقای کاشانی درست است،ما نه ورزشگاه اختصاصی و نه ساختمان درست و حسابی داریم، البته 2-3 سال است که اسپانسر کارها را خوب پیش می‌برد ولی با سیستم دولتی نمی‌شود کارها را تمام و کمال پیش برد. وقتی کارها خوب پیش نمی‌رود مدیر هم بی خیال می‌شود و می‌گوید بروم بهتر است.

* این همه فشار آدم را خسته می کند و می برد

عرب در مورد انجام کار اقتصادی گفت:کار اقتصادی در باشگاه دولتی کار بسیار سختی است. شما چرا به دنبال مدیر عامل جدید هستید؟ چرا نمی‌گویید این تغییرات زیاد در پست مدیرعاملی برای چیست. این همه فشار آدم را خسته می‌کند و آدم می‌برد.

* پشت سر مدیران گذشته یک کلمه حرف نزدم

وی در ادامه گفت: نهادی که صد هزار نفر را به استادیوم ببرد و چند میلیون نفر را پای تلویزیون بنشاند آیا لایق این نیست که سالیانه صد میلیارد تومان برای آن هزینه شود؟ آیا این کار فرهنگی نیست؟ این باشگاه دولتی است و اما قانونی مصوب می‌کنند از نهادهای دولتی به آن کمک نشود. ما باید اسپانسر بگیریم اما قوانین دست و پا گیر هستند. ما باید هزینه کنیم. من پشت سر مدیران گذشته یک کلمه حرف نزدم. اینجا کار بسیار سخت است.بخشی از آن از بیرون دیده می‌شود. اما زندگی من هم فدای پرسپولیس اما کار انجام نمی‌شود تا این باشگاه‌ها خصوصی نشوند اتفاقی نمی‌افتد. ما به این نتیجه رسیدیم که اصل 44 را اجرایی کنیم. کارها باید برون سپاری شود نه اینکه بدنه دولت را چاق‌تر کنیم. مدیر و هیأت مدیره باشگاه باید اختیارات تام اما تحت نظارت داشته باشند تا بتوانند درآمد زایی کنند اما نگران این هستیم که یکسری قوانین وجود دارد.

*چرا باید هوادار را درگیر مشکلات درونی باشگاه کنم؟

عرب افزود:‌من با وزیر چند جسله صحبت کردم. اراده او خصوصی سازی بود. ما هم علاقمند به این هستیم تمام آنچه برای خصوصی سازی نیاز بود انجام دادیم. نباید این مسئله را پیچیده کنیم. راهی وجود ندارد. فضای مجازی فضای کاملا شایعه و تخریبی است. به چیزی دامن می‌زنیم که به طور مستقیم به تیم ضربه می‌زند. با تجمع مشکلی حل نمی شود. مشکلات ناشی از دولتی بودن باشگاه‌ها است. خیلی از مشکلات داخلی باشگاه را به هوادار منتقل نمی‌کنیم. می‌گویند چرا هیچ حرفی نمی‌زنی اما من چه بگویم؟ چرا باید هوادار را درگیر مشکلات درونی باشگاه کنم؟در حساب هواداری ما ریالی وارد نشد اما ما باید حمایت معنوی هواداران را داشته باشیم و این حمایت معنوی را حمایت مادی تبدیل کنیم. البته نه اینکه به آنها بگوییم پولی واریز کنند. باید کارهایی مثل همین که از اپراتور برای ما درآمد زایی می‌شود را انجام دهیم.

* یک عده شب توهم می‌زنند و فردا آن را در فضای مجازی منتشر می‌کنند

وی افزود:‌اما یک عده می‌گویند بروید و این سیم کارت را بشکنید و همین اندک حمایت مادی را نیز از بین می‌برند. این خدمت نیست. عده‌ای هستند که می‌خواهند با سوء استفاده از هواداری به تیم ضربه بزنند. یک عده یک شب می‌نشینند توهم می‌زنند و فردا آن را در فضای مجازی منتشر می‌کنند. متاسفانه در فضای مجازی زندگی‌های خصوصی افشا می‌شود و اینها در بعدها ضربات بدی را خواهد زد. نباید از این مسائل خوشحال شویم. خدا آخر عاقبت همه ما را به خیر کند.

* ما در باشگاه وقت فکر کردن نداریم

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس اضافه کرد: یک فرد یک شب یک خطی می‌نویسد و در فضای مجازی پخش می‌شود که دردسرساز است. ما گفتیم اینها را ساماندهی کنید نه برای من بلکه برای بعدها و در تمام زمینه‌ها. اینکه فحاشی می‌شود توهین می‌کنند و شایعه درست می‌شود با آن برخوردی صورت نمی‌گیرد. به هر حال ما با قدرت کار می‌کنیم. شما فشار مجازی را نادیده بگیرید. ما در باشگاه وقت فکر کردن نداریم. باید در باشگاه فرصت فکر کردن داشته باشیم. شما نمی‌توانید دولتی نباشید و خصوصی هم نباشید. این پارادوکس باید حل شود. شما تمام اجزای دولتی بودن را دارید به جز بودجه. در این جریانات وزارت نتوانست یک ریال به ما کمک کند. نه تنها به ما بلکه به تمام باشگاه‌های دولتی و همه درآمد ما از اسپانسری بود و یک بخشی هم پول آسیایی بود که آمد و کمک کرد. الان در این روزها باید به دنبال کار اقتصادی برویم اما آیا می‌شود؟ یک شایعه پخش می‌کنند و ذهن همه را به هم می‌زنند. اسپانسر می‌گویند این مدیر وضعش مشخص نیست و بهتر است هفته دیگر مذاکره کنیم و مدام این مسئله تکرار می‌شود اما وقتی نمانده و لیگ در حال شروع شدن است.

*واکنش عرب به باخت برانکو در الاهلی

عرب در پاسخ به این سؤال که آیا از باخت الاهلی و حذف این تیم با هدایت برانکو خوشحال شد، گفت: نباید اینقدر سطحی فکر کنیم. برانکو برای پرسپولیس زحمت کشید و باید قدردان زحماتش باشیم و برای او در تمام مراحل زندگی آرزوی موفقیت کنیم. نباید آرزوی شکست هیچ کسی را داشته باشیم.

* چیزی از بالا به باشگاه پرسپولیس القا نمی شود

وی در پایان گفت: در زمان انتخاب سرمربی گفتند خلیلی با فلان مربی لابی کرده اما اصلا روح او خبر نداشت و تصمیمی در انتخاب سرمربی نداشت. حیف است اینها سرمایه‌های ما هستند. نباید فرد را در نظر بگیریم. فرد نمی‌ماند اما پرسپولیس همیشه می‌ماند. رفتن و آمدن ما مهم نیست. ضمن اینکه باید این را از اساس رد کنم که چیزی از بالاتر به باشگاه پرسپولیس القا می‌شود. هواداران باید ازکالدرون و تیم حمایت کنند و باشگاه هم مشغول تلاش و کار است.

نظرات بینندگان