arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۹۵۹۹۲
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۳ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

راز احساس درد در بدن کشف شد

دانشمندان بخش جدیدی از بدن انسان را کشف کرده اند که در احساس درد دخالت دارد. آنها امیدوارند با کمک این کشف جدید بتوانند داروهای مسکن جدیدتری بسازند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دانشمندان بخش جدیدی از بدن انسان را کشف کرده اند که در احساس درد دخالت دارد. آنها امیدوارند با کمک این کشف جدید بتوانند داروهای مسکن جدیدتری بسازند.

اخیرا محققان سوئدی سلول هایی را کشف کرده اند که دور سلول های عصبی وجود دارند و احساس درد را به لایه خارجی پوست بدن انسان منتقل می کنند.

به گفته محققان سلول های مخصوصی که دور سلول های عصبی احساس درد وجود دارند تا بخش بیرونی پوست انسان کشیده می شوند و به حس درد در بدن منجر می شوند.

این کشف نشان دهنده وجود عضو جدیدی در ورای احساس درد است. پروفسور «پاتریک ارنفورس» یکی از مولفان ارشد این پژوهش در انستیتو کارولینسکا سوئد می گوید: اکنون سوال اصلی اینجا است که آیا این سلول ها به طور واقعی دلیل نوع خاصی از اختلالات مربوط به درد های مزمن هستند یا خیر.

محققان در این پژوهش که در ژورنال ساینس منتشر شده، توضیح داده اند ماهیت سلول های پوست را بررسی کرده اند. این سلول ها تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته بودند. آنها نوعی از سلول های Schwann هستند که سلول های عصبی را در بر می گیرند و به ادامه حیات آنها کمک می کنند.

به گزارش گاردین، تحقیقات نشان داد سلول های مذکور شکلی شبیه اختاپوس دارند. دانشمندان پس از بررسی بافت ها، مجموعه ای از سلول ها را کشف کردند که زیر لایه خارجی پوست قرار دارند. اما این سلول های امتداد یافته و انتهای سلول های عصبی احساس درد را در بر می گیرند. به این ترتیب حس درد به لایه خارجی پوست منتقل می شود.

دانشمندان از این کشف بسیار متعجب هستند زیرا تا مدتها تصور می شد بخش انتهایی سلول های عصبی در پوست هیچ پوششی ندارد. مهمترین کشف این گروه از محققان آن بود که سلول های Schwann می توانند درد را حس کنند.

منبع: مهر
نظرات بینندگان