arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۹۶۰۱۱
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۵ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

تماشای فوتبال برای سلامتی مفید است

تحقیقات جدید پژوهشگران نشان می‌دهد تماشای فوتبال برای سلامتی مفید است. بر این اساس حتی اگر علاقه‌مندان فوتبال، تیم خود را در معرض سقوط‌های پی‌درپی ببینند، بازهم تماشای بازی‌ها می‌تواند به‌سلامتی شما کمک کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تحقیقات جدید پژوهشگران نشان می‌دهد تماشای فوتبال برای سلامتی مفید است. بر این اساس حتی اگر علاقه‌مندان فوتبال، تیم خود را در معرض سقوط‌های پی‌درپی ببینند، بازهم تماشای بازی‌ها می‌تواند به‌سلامتی شما کمک کند.

 دانشمندان در بررسی‌های جدید خود دریافتند که تماشای فوتبال معادل یک تمرین قلبی - عروقی متوسط ​​همچون یک پیاده‌روی سریع 90 دقیقه‌ای است. از دیگر مزایای تماشای فوتبال می‌توان به پایین آوردن فشارخون (پس از پیروزی تیم) و افزایش روحیه روانی اشاره کرد.

در این پروژه تحقیقاتی، شرایط جسمانی 25 هوادار فوتبال بین 20 تا 62 سال، مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که استرس مثبت بر ضربان قلب بالا شبیه به یک تمرین متوسط ​​قلب و عروق است که یک مزیت مثبت برای سلامتی به‌حساب می‌آید. در ضمن تماشای پیروزی تیم موردعلاقه فوتبال باعث کاهش فشارخون نیز می‌شود.

ازنظر روان‌شناختی، تماشای پیروزی تیم موردعلاقه، می‌تواند برای بهبود خلق‌وخوی یک دوره 24 ساعته مفید واقع شود اما متأسفانه شکست خوردن تیم موردعلاقه منجر به ایجاد یک دوره طولانی از خلق‌وخوی بد و افسردگی می‌شود. احتمالاً هواداران فوتبال به «اوج» های مرتبط با پیروزی معتاد هستند.

همچنین دانشمندان معتقدند: هوادارانی که مدت طولانی‌تری از باشگاه خود حمایت می‌کنند، اثرات بیشتر فیزیولوژیکی و روانی را هنگام تماشای بازی تیم موردعلاقه‌شان متحمل خواهند شد.

در طول سه بازی فوتبال، میانگین ضربان قلب تا 130 تپش (به‌طور متوسط ​​64٪) افزایش پیدا می‌کند. این افزایش تپش قلب به‌عنوان «استرس مثبت» شناخته می‌شود و یک تمرین قلبی شبیه به یک قدم زدن سریع به‌حساب می‌آید.

به نظر می‌رسد تأثیر تماشای فوتبال بر قلب به دلیل بالا بردن سیستم قلبی و عروقی بالاتر از میزان استراحت، برای سلامتی مفید است.

دکتر آندره اوتلی (Andrea Utley) کارشناس کنترل و توسعه سیستم در دانشگاه لیدز در این رابطه گفت: «بررسی‌ها و شواهد نشان می‌دهند که هواداران بازی فوتبال در حین تماشای بازی تیمشان به ضربان بالای قلب دچار می‌شوند که سطح آن مشابه سطح ضربان بالای قلب در هنگام پیاده‌روی سریع (به‌طورکلی 20٪ بالاتر از ضربان قلب در حال استراحت) است.

به ثمر رسیدن یک گل برای هر یک از دو تیم باعث می‌شود ضربان قلب تماشاچیان به‌طور متوسط به میزان 20 تپش افزایش پیدا می‌کند. درنهایت می‌توان گفت حمایت از تیم موردعلاقه فوتبال و تماشای بازی‌های فوتبال، تمرین قلبی و عروقی متوسطی محسوب می‌شود و با توجه به نتیجه مسابقه، یک افزایش یا کاهش کاراکترهای روانی مثبت را می‌توان شاهد بود.» به‌طورکلی می‌توان گفت حمایت از یک تیم موفق می‌تواند سطح سلامتی فرد را بالا ببرد.

 سیناپرس

نظرات بینندگان