کد خبر: ۵۰۰۵۳۲
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۱ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۸

تغییرات در کابینه ژاپن / پسر جوان نخست‌وزیر سابق وزیر محیط زیست شد

نخست‌وزیر ژاپن امروز (چهارشنبه) در ترمیم کابینه‌ای که باعث گمانه‌زنی‌های شدید در خصوص جانشینی وی شد، وزرای دفاع و امور خارجه جدیدی را منصوب و یک ستاره سیاسی نوظهور را روی کار آورد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نخست‌وزیر ژاپن امروز (چهارشنبه) در ترمیم کابینه‌ای که باعث گمانه‌زنی‌های شدید در خصوص جانشینی وی شد، وزرای دفاع و امور خارجه جدیدی را منصوب و یک ستاره سیاسی نوظهور را روی کار آورد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، انتصاب غیرمنتظره شینجیرو کوایزومی به عنوان وزیر محیط زیست باعث گمانه‌زنی‌هایی در بخش سیاسی توکیو شد چرا که دوره حکومت شینزو آبه، نخست وزیر این کشور رو به اتمام است.

شینجیرو کوایزومی پسر ۳۸ ساله جونیشیرو کوایزومی، نخست وزیر سابق محبوب ژاپن است. وی سومین وزیر جوانی است که از زمان پایان جنگ جهانی دوم در کابینه ژاپن منصوب می‌شود آن هم در کشوری که پیشکسوتی و ارشدیت در سیاست و دیگر جنبه‌های زندگی مزیت‌هایی دارد.

علیرغم تمرکز شدید رسانه‌ها، کوایزومی دیدگاه خود را در خصوص مسائل روز بیان کرد و نظارت بسیار شدیدی بر روی سیاست‌های وی در زمینه قدرت اتمی وجود دارد چرا که بسیاری می‌خواهند متوجه شوند که آیا وی از موضع ضد اتمی پدرش فاصله خواهد گرفت یا خیر؟

آبه قرار است در ماه نوامبر باسابقه‌ترین نخست وزیر ژاپن شود اما انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۱ میلادی از نامزدی در انتخابات رهبری حزب لیبرال دموکرات کناره‌گیری کرده و در عوض برای سمتی که در حال حاضر آن را بر عهده دارد، رقابت کند.

وزیر امور خارجه جدید ژاپن توشیمیتسو موتگی است که به خاطر فعالیت‌هایش در مذاکرات توافق تجاری با آمریکا ترفیع گرفته است.

تارو کونو، وزیر امور خارجه در حال کناره‌گیری ژاپن به سمت وزیر دفاع منصوب شد؛ اقدامی که به عنوان تقویت موضع تند توکیو نسبت به کره جنوبی در زمانی که روابط میان این دو کشور وخیم شده است تلقی می‌شود.

کونو که روابط بسیار خوبی با مردم در رسانه‌های اجتماعی دارد در جریان اختلافات اخیر با سئول که روابط امنیتی و تجاری این دو کشور را تحت تأثیر قرار داده، موضع سفت و سختی را اتخاذ کرد.

تحلیل‌گران معتقدند که این ترمیم کابینه تغییرات خاصی را بر سیاست دیپلماتیک ژاپن که عمدتا توسط دفتر نخست وزیری مدیریت می‌شود، به وجود نمی‌آورد.

شینزو آبه، تارو آسو را به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر دارایی و همچنین یوشیهیده سوگا را به عنوان دبیر کابینه خود حفظ کرد.

نخست وزیر ژاپن همچنین معاونان و متحدان کلیدی خود در داخل کابینه و در رأس حزب لیبرال دموکرات را حفظ کرد تا موضع خود را برای دو سال آینده تقویت بخشد.

آبه همچنین امیدوار است تا بتواند به خواسته دیرینه‌اش برای اصلاح قانون پس از جنگ ژاپن دست یابد تا بتواند وضعیت نیروهای دفاع شخصی کشور را تغییر دهد.

آبه همچنین توشیهیرو نیکای، دبیرکل حزب لیبرال دموکرات را که روابط عمیقی در چین دارد در سمت خود حفظ کرد چرا که ژاپن برای سفر رسمی شی جینپینگ، رئیس جمهور چین به توکیو در سال ۲۰۲۰ میلادی آماده می‌شود.

سیکو هاشیموتو از دیگر اشخاص کلیدی است که به عنوان وزیر المپیک در آستانه بازی‌های تابستانه ۲۰۲۰ باقی‌ ماند. هاشیموتو یکی از دو زن از ۱۹ عضو کابینه جدید است.

سانای تاکشی دیگر وزیر زنی است که به عنوان وزیر کشور ژاپن منصوب شد. وی به عنوان یک ناسیونالیست راست افراطی تلقی می‌شود که مرتبا از معبد یاسوکنی بازدید می‌کند و باعث عصبانیت کره جنوبی و چین می‌شود.

نظرات بینندگان