arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۰۶۶
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۱ - ۲۴ دی ۱۳۹۰

بحران جدید مقامات آمریکایی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اهانت نظامیان امریکایی به اجساد افراد منسوب به طالبان، مقامات امریکا را در دستیابی به هدف خود برای مذاکره مستقیم با طالبان با بحرانی جدید موجه کرده است.

به گزارش انتخاب به نقل از الجزیره، تصاویر ویدیویی که اخیراً منتشر شده و نشان می دهد چند تن از نظامیان امریکایی بر روی اجساد افرادی که به اعضای طالبان نسبت داده شده اند، ادرار می کنند، خسارات زیادی را به تلاشهای صورت گرفته از سوی مقامات امریکایی برای کشاندن طالبان به میز مذاکره وارد کرده است و اکنون امریکاییان در تلاش هستند تا با محکوم اعلام کردن این اقدام و نیز با وعده دادن برای مجازات این نظامیان خاطی، از شدت تنشها بکاهند.

مقامات پنتاگون اظهار نگرانی کرده اند که تصاویر پخش شده بر روند مذاکرات صلح با طالبان تأثیر منفی بگذارد و به همین جهت وعده داده اند تا تحقیقی کامل و جامع در خصوص این رویداد صورت گیرد. مقامات ارتش امریکا، صحت این تصاویر را تأیید کرده و اعضای واحد نظامی را که دست به چنین اقدامی زده اند، شناسایی کرده اند.

لیان پانه تا، وزیر دفاع امریکا در بیانیه ای واقعی بودن این تصاویر را تأیید کرده و گفته است کسانی که در انجام چنین رفتاری دست داشته اند، به طور کامل مورد محاکمه قرار خواهند گرفت. هیلاری کلینتون، وزیر خارجه امریکا نیز در سخنانی در روز پنجشنبه، به تکرار سخنان پانه تا پرداخته و گفت..

«من نیز همانند وی (وزیر دفاع امریکا) این رفتار قبیح را که در آن فیلم به تصویر کشیده شده است، محکوم میکنم.

این (رفتار) کاملاً مغایر با ارزشهای امریکا و مخالف استانداردهای رفتاری است که ما از پرسنل نظامی خود انتظار آن را داریم». در حال حاضر مشخص نیست که نظامیانی که در تصویر نمایش داده شده اند، اکنون در افغانستان هستند یا خیر؟ همچنین به هیچ وجه نمی توان مشخص نمود که انتشار این تصاویر در این برهه زمانی، تا چه حد ممکن است بر روند مذاکرات مستقیم بین امریکا و طالبان اثرگذار باشد. ژنرال کارستن جاکوبسان، سخنگوی نیروهای نظامی ناتو، در این باره گفت..

«واضح است که هرگونه فعالیت و یا تصویری از این نوع، به طرز زشتی، مخالف تمامی ارزشهای اخلاقی است که نیروهای ائتلافی با تمام وجود مقابل آنها ایستاده اند». این اتفاق یادآور تصاویری است که در سال دو هزار و ده میلادی منتشر شده و نشان دهنده نظامیان امریکایی بود که در کنار اجساد قربانیان غیرنظامی خود در استان قندهار، عکس یادگاری گرفته بودند. پنج نفر از آن نظامیان در اظهارات خود اعتراف کرده بودند که این غیرنظامیان را به قتل رسانده و اعضای بدن آنها را به عنوان یادگاریهای جنگ جمع آوری می کردند. ارتش امریکا با اقدام بسیار سریع خود، تلاش کرده تا از تبعات منفی و زیانهای ناشی از این مسئله جلوگیری کند، اما آنچه از کنترل آنها خارج است، عکس العملی است که چه از سوی مردم عادی افغانستان و چه از سوی مبارزان طالبان ظرف هفته های آینده، شاهد آن خواهیم بود
نظرات بینندگان