کد خبر: ۵۰۰۹۴۱
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۲۱ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۸

درخواست رئیس‌جمهور فیلیپین: به مسئولان فاسد شلیک کنید

رئیس جمهور فیلیپین از مردم این کشور خواست در صورت مشاهده درخواست رشوه از سوی مسئولان، به آن‌ها تیراندازی کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

درخواست رئیس‌جمهور فیلیپین: به مسئولان فاسد شلیک کنید«رودریگو دوترته»، رئیس‌جمهور فیلیپین در فراخوانی عجیب و جنجالی از مردم این کشور خواست به کسانی که درخواست رشوه می‌کنند، شلیک کنند.

روزنامه «مانیلا بولتن» جمعه (۲۲ شهریور) نوشت که دوترته طی فراخوانی از شهروندان فیلیپینی خواسته، اگر جایی مشاهده کردند که مقامات و مسئولان از آن‌ها درخواست رشوه می‌کنند، می‌توانند به آن‌ها شلیک کنند.

با این حال، رئیس جمهور فیلیپین از مردم خواسته، تیراندازی به مسئولان رشوه‌بگیر به گونه‌ای نباشد که آن‌ها را به «جهان دیگر» بفرستد.

دوترته برای این فراخوان خود حتی به مردم توصیه‌هایی کرده است تا مبادا به دلیل انجام قتل به زندان بیفتند. رئیس جمهور فیلیپین گفته مردم می‌توانند به جای شلیک مستقیم به ناحیه سر و سینه مسئولان رشوه‌بگیر، به بخش‌هایی دیگر بدن مسئولان فاسد و رشوه‌بگیر شلیک کنند.

دوترته گفته است: «اگر مالیات، عوارض، هزینه ترخیص در گمرک و مانند این‌ها پرداخت کرده‌اید ولی باز این احمق‌ها از شما رشوه می‌خواهند، زیر گوش آن‌ها بخوابانید. اما اگر سلاح با خود داشتید، می‌توانید همان لحظه به آن‌ها شلیک کنید. ولی آن‌ها را نکشید؛ چرا که احتمال دارد به دلیل قتل، مشمول عفو و کاهش مجازات نشوید».

رئیس جمهور فیلیپین قول داده از کسانی که به مسئولان فاسد شلیک کنند، حمایت کند و اجازه ندهد به زندان بروند و تنها تنبیه بدنی شامل ضاربان خواهد شد.

دوترته فساد در کشورش را به «کِرمی» تشبیه کرده است که تقریبا در داخل همه افرادی که در دولت هستند، وجود دارد. او حتی گفته است که در گذشته مجبور شده است شخصا به سمت تاجران مواد مخدر بدون آنکه محاکمه شوند، شلیک کند و آن‌ها را بکشد.

رئیس جمهور فیلیپین از مردم این کشور خواسته هرگونه فساد و جرایم مالی و اقتصادی مسئولان دولتی را گزارش دهند و اجازه ندهند حقوق آن‌ها پایمال شود.

دوترته سال ۲۰۱۶ به عنوان رئیس جمهور فیلیپین انتخاب شد. او خواستار اتخاذ اقدامات شدید در برابر مجرمان، تاجران مواد مخدر و فاسدان شده است. با این حال، جامعه بین‌المللی بارها روش‌های او در مقابله با قاچاق مواد مخدر و فساد در فیلیپین را محکوم کرده‌ و خواستار توقف این گونه روش‌ها شده است.

نظرات بینندگان