arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۱۳۳
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۹ - ۲۴ دی ۱۳۹۰

پورمحمدی: مطالب جدیدی در پرونده فساد مالی اخیر کشف شده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس سازمان بازرسی کل کشورگفت: مطالب جدیدی درباره پرونده فساد مالی اخیر وجود دارد که به زودی همزمان با ارائه کیفرخواست به دادگاه منتشر می‌شود. برای اینکه پرونده از یک نظم اطلاع‌رسانی برخوردار باشد، قوه قضائیه وظیفه اطلاع‌رسانی را برعهده سخنگوی قوه قرار داده‌ است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در جمع علما و روحانیون جامعه روحانیت مبارز و ائمه جماعات شهرری با اشاره به آیه «أَلَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللّهُ مَثَلاً کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِی السَّمَاء...» گفت: این آیه دارای معانی ژرف است که در تفاسیر می‌بینیم. خداوند در این آیه کلمه طیب را مثل می‌زند. کلمه طیب آثار زیادی داشته و مانند یک درخت پاک نهاد و بدون آفت و یک اصله از یک پیوند سالم و بادوام است. کلمه طیب چنین جایگاهی دارد. توجه کنیم مطمئنا کلام خداوند که حق مطلق است، دارای آثار و برکات فراوان است.

وی با اشاره به اینکه ما انقلاب اسلامی را کلمه طیب می‌دانیم، گفت: بارها رهبری نیز به این نکته تصریح کردند که انقلاب اسلامی کلمه طیب است. باور من این است که انقلاب اسلامی انقلاب در کلام، بیان، مفاهیم، گفتمان و گفت و گو است و این امر منشأ آن حادثه بزرگ شده است. مهم‌ترین کاری که امام کرد این بود که یک پیام عمیق، ناب و صادقانه داشت و صادقانه این پیام را منتقل کرد و این پیام در قلوب آماده و تشنه ملت جاگیر شد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: ملت به دنبال امام(ره) راه افتادند تا با این مسئله هم قدرت، هم ثروت، هم هیمنه و هم سیطره سیاسی تولید شد. تمام این‌ها به خاطر یک نکته بود که همان پیام و انسان‌هایی که با این پیام همراه با امام شدند. این همراهی در دنیا بی‌نظیر است.

جمهوری اسلامی ایران یک قدرت در منطقه و دنیا است

وی ادامه داد: اینکه جمهوری اسلامی ایران در دنیا یک قدرت سیاسی رسمی در محافل بین‌‌المللی است زیاد پذیرفته شده نیست. چرا که هر جا پا می‌گذاریم ما را تحریم کرده و محکوم می‌کنند. بنابراین قدرت سیاسی چندانی نداریم. از سوی دیگر درست است که قدرت تولید نفت داریم ولی در زمینه اقتصادی حدود چهار دهم درصد از تولید جهانی است که کمتر از سهم جمعیتی و سرزمینی ما است.

وی تصریح کرد: بنابراین قدرت اقتصادی ما توان تأثیرگذاری بر دنیا را ندارد. همین وضعیت را نیز می‌توان در حوزه نظامی متصور شد. هر چند آمادگی جمهوری اسلامی ایران در حوزه نظامی بالا است اما هیچ گاه نمی‌گوییم در حد تسلیحات نظامی قدرت‌های بزرگ دنیا است. تسلیحاتی که در اختیار غرب است قدرت دارد هزاران بار کل دنیا را از بین ببرد. بنابراین قدرت نظامی ما نیز زیاد نیست. از سوی دیگر قدرت تبلیغاتی ما مقابل دنیای تبلیغاتی غرب ناچیز و قابل ملاحظه نیست. فعالیت صدها شبکه تلویزیونی و رادیویی فارسی تنها بخشی از تبلیغات غرب علیه نظام جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه با تمامی این اوصاف جمهوری اسلامی ایران قدرت بلامنازع منطقه و دنیا است، گفت: قدرت ایران به نسبت سهمی که از خاک و جمعیت دنیا را اشغال کرده‌ایم بیشتر است. این مسئله مورد اذعان غرب و دشمن است. ایران از جمله کشورهایی است که نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا در خصوص آن موضع گیری کرده و می‌کنند.

وی ادامه داد: امام (ره) تعبیری داشتند که بارها از سوی رهبری نیز تصریح شد. این که اگر ما وزنه‌ای نیستیم چرا این قدر مقابل اقدامات ما موضع گرفته و حساسیت به خرج می‌دهید. حساسیت ابرقدرت‌های دنیا نشان دهنده آن است که جمهوری اسلامی ایران تأثیر گذاری قابل توجهی دارد.

فرهنگ سرمایه‌داری به آخر خط رسیده است

پورمحمدی با بیان اینکه قدرت و تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران به خاطر پیامش است، گفت: کلمه طیب انقلاب اسلامی قدرت ایجاد کرده و در دنیا تأثیر گذاشته است. آنان با طرح انفجار اطلاعات تلاش کردند بگویند اکنون دنیا یک دهکده کوچک است که باید با یک قانون و یک نظم اداره شود. فرهنگ سرمایه داری غرب نیز فرهنگ برتر است و دنیا باید با این فرهنگ اداره شود. تحولات امروز دنیا موجب شده است آنانی که روزی مدعی اداره دنیا را داشتند اذعان کردند که فرهنگشان به چالش کشیده شد. لیبرال دمکراسی در متن خود گرفتار جنبش ضد وال‌استریت شده است. حرف اصلی معترضان این است که فرهنگ سرمایه داری به آخر خط رسیده است و پاسخگوی ما نیست.

بیداری اسلامی بدون تردید به‌خاطر تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است

وی ادامه داد: من و شمای روحانی باید بدانیم که در این وضعیت نقش ما چیست. امروز در دنیا اگر کشوری بخواهد ببیند قدرتش کجاست باید ببیند پیامش چیست؟! قدرت جمهوری اسلامی ایران در پیامش است که یک پیام صادقانه و خوب است: کلمه، قول، منطق انسانی. قدرت جمهوری اسلامی ایران همین امر است. امروز پیام انقلاب به مصر، لیبی، یمن، بحرین و... رسیده است.
 
رئیس سازمان بازرسی کل کشور: امروز سرویس‌های اطلاعاتی دشمن و غرب اذعان دارند که ما با تهاجم قدرتمند فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مواجه هستیم. بنابراین اگر بتوانیم از پیام انقلاب حفاظت کنیم اثر خود را گذاشته و باعث پیشرفت می‌شویم. چرا که بیداری اسلامی بدون تردید به خاطر تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران در دنیا شکل گرفته است.

پورمحمدی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در یک جایگاه بی‌نظیر قرار گرفته و در این شرایط یکی از وظایف مسئولین این است که حریم پیام انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران را نگه دارند. باید ارزش این سرمایه را درک و برای حفاظت آن تلاش شود.

وی صاحبان پیام انقلاب اسلامی ایران را روحانیت دانست و گفت: روحانیت خوشبختانه از درجه سلامت بالایی برخوردار است و باید آن را یک هدیه بزرگ الهی دانست.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به یکی از حضار که پرسید ملازمه و ربط قیام‌های منطقه با پیام انقلاب چیست، گفت: ما تمدن غربی را به نقد و چالش جدی کشیده‌ایم. لیبرال دمکراسی سال‌ها تلاش کرد فرهنگ سرمایه‌داری را جا بیندازد ولی ما آن را به چالش کشیدیم. نظام سرمایه داری امروز نسبت به بسیاری از خواست‌ها و نیازها ناتوان مانده و توانایی پاسخ دادن ندارد.

وی ادامه داد: پناه‌ بردن جوانان جوامع غربی به خشونت، خودکشی، فساد، اعتیاد، اختلافات شدید طبقاتی و کاهش ارزش‌های اخلاقی، نشان واضحی از ناکارآمدی فرهنگ سرمایه‌داری است.

وی همچنین در خصوص تخلف بانکی اخیر که سؤال یکی از حاضران بود، گفت: مطالب جدیدی در این زمینه وجود دارد که به زودی همزمان با ارائه کیفرخواست به دادگاه منتشر می‌شود. برای اینکه پرونده از یک نظم اطلاع‌رسانی برخوردار باشد، قوه قضائیه وظیفه اطلاع‌رسانی را برعهده سخنگوی قوه قرار داده‌ است.

مجریان باید به‌تذکرات سازمان بازرسی کل کشور توجه کنند

پورمحمدی درباره سؤال یکی از روحانیون که از دلایل تخلف بانکی اخیر پرسید، گفت: سازمان بازرسی وظیفه نظارت کلان را بر عهده دارد. سازمان بازرسی کل کشور بارها در خصوص ضعف سیستم بانکی هشدار داد. من مسئول نظارت کلان هستیم ولی مسئول نظارت بر شعبات بانک‌ها نیستم. مثلاً سازمان بازرسی کل کشور در خصوص وضعیت نظامات ناصحیح بانک‌ها به رئیس کل بانک مرکزی و رئیس جمهور هشدار داده است و اسناد آن نیز موجود است. در خصوص وضعیت نابسامان ارز که این روزها شاهد آن هستیم سازمان بازرسی کل کشور بارها اعلام کرد که مشکل ارز به خاطر شرایط نامناسب اقتصادی کشور است و باید برای حل معضلات آن فکری کرد. اما سازمان وظیفه اجرایی بر عهده ندارد. مجریان باید به تذکرات ما توجه کنند.

وی با اشاره به تأکید رئیس جمهور بر اصلاح نظام بانکی کشور گفت: ما بارها اعلام کردیم که سیستم بانکی قادر نیست جلوی فساد را بگیرد و باید آن را اصلاح کرد. رئیس جمهور هم بر این مسئله اذعان دارد ولی تا کنون اقدام مؤثر و کاملی در این جهت نشده است. با سیستم‌های گذشته نمی‌توان بانک‌ها را اداره کرد. تا سیستم سازی نشود،امکان تخلف و فساد وجود دارد. در حوزه‌های دیگر مانند گمرک، مالیات و بیمه هم هشدار دادیم که باید نظام آنان اصلاح شود.

مردم باید نمایندگانی انتخاب کنند که آگاه و معتقد باشند و تصمیمات کارشناسی و درست بگیرند

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه در پاسخ به سؤالی به موضوع انتخابات مجلس نهم اشاره کرد و گفت: مردم باید نمایندگانی انتخاب کنند که اگاه و معتقد بوده و مطالبات مردم را فراتر از جو شعاری بررسی کنند و برای مردم تصمیمات کارشناسی و درست بگیرند. نباید نمایندگان با شعار و تبلیغ از احساسات مردم استفاده کند. در این زمینه نیز روحانیت نقش مهمی بر عهده دارند که باید به جامعه آگاهی بدهند.

باید منش قانون‌مداری را ترویج دهیم/در برابر رد صلاحیت‌ها از مجاری قانونی پیگیری کنیم

وی درباره رد صلاحیت نمایندگان فعلی گفت: نمایندگانی که صلاحیتشان توسط هیأت اجرایی رد شده است، حق دارند به هیأت نظارت حوزه انتخابیه‌شان شکایت کنند. اگر باز هم صلاحیتشان رد شد می‌توانند به هیأت مرکزی نظارت اعتراض کرده و پرونده‌شان بررسی می‌شود. اگر هم باز هم رد شود و اعتراض کنند پرونده‌شان در خود شورای نگهبان بررسی می‌شود. باید منتظر ماند تا طی نظامات قانونی این مسئله رفع شود. از سوی دیگر این نکته پویایی نظام جمهوری اسلامی ایران را اثبات کرده و از نکات مثبت است. به هر حال در کشور برداشت‌ها و دیدگاه‌های مختلف از قانون وجود دارد. باید تسلیم نظامات قانونی باشیم. منش قانون‌مداری و تسلیم در برابر قانون را رواج دهیم و به آن توجه کنیم.

مقام معظم رهبری با تدبیر نظام را اداره می‌کنند/ نباید کشور را در هیجان و کشمکش قرار داد

پورمحمدی در پاسخ به سؤالی در خصوص جریان انحرافی و بی‌تفاوتی نظام به این موضوع گفت: نظام این جریان را شناخته و می‌شناسد، اما کشور باید با تدبیر اداره شود که مقام معظم رهبری این کار را انجام می‌دهند. مقام معظم رهبری با تدبیر این چرخه را اداره می‌کنند. نباید کشور را در هیجان و کشمکش قرار داد. افراط و تفریط همیشه مضر بوده و هست.

وی ادامه داد: انقلابی‌بودن هم ارزشی متعالی است و در جای خود خوب است. در درون جامعه دینی، غلظت پاسخ نمی‌دهد. باید رحماء بینهم باشیم. باید از فرمول‌های قرآنی و اسلامی توجه کنیم و تسلیم افراط و تفریط‌ها نشویم. امیدواریم بتوانیم سکاندار انقلاب یعنی مقام معظم رهبری را همراهی و حمایت کنیم.

وی در خصوص انحلال برخی تشکل‌های روحانی اصلاح‌طلب گفت: همه تشکل‌های منحله به خاطر انجام یک رفتار خلاف قاعده و قانون به این سرنوشت دچار شدند. تمامی اتفاقات بعد از انتخابات سال 88 به این خاطر بود که عده‌ای به قانون پایبند نمانده و مدل انتخاباتی جنگی را در پیش گرفتند.

پورمحمدی خاطر نشان کرد: آقایان مدعی هستند که طرف مقابل این مدل را به راه انداخت ولی من می‌گویم خود جریان چپ اولین بار از این مدل استفاده کرد. در انتخابات ریاست جمهوری 76 همه به یاد داریم که این جریان توسط دستگاه‌های تبلیغاتی خود چه هجمه‌ای علیه نامزد مقابل به‌راه انداخته بود. اما آقای ناطق نوری با درایت در سال 76 به رقیب پیروز تبریک گفت و نظامات قانونی را پذیرفت و با متانت از هر نوع بلوا و غائله و ماجراجویی و قانون‌شکنی پرهیز کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تأکید بر اینکه گاهی اوقات گروه‌ها و اشخاص، حضور و دسیسه‌های دشمن خارجی را از یاد می‌برند، گفت: اگر آقایان موسوی و کروبی این‌ها را نفهمیدند و دشمن را نشناختند چرا برای ریاست جمهوری کاندیدا شدند. آن‌ها باید می‌دانستند که ما بازیگر سوم قهار داریم و نباید به او مجال دهیم. چرا به آنان مجال داده شد. رفتار این جریان خلاف قانون بود و باید هزینه آن را بپردازند. می‌گوییم که اگر حزبی نتیجه انتخابات، خلاف سلیقه او شد و مملکت را برهم زد، قانون به او می‌گوید شما شایستگی داشتن حزب را ندارید.

وی با اشاره به رد صلاحیت‌های نمایندگان مجلس هشتم آن را نشانه فضای متنوع و سلیقه‌های متفاوت و ظرفیت نظام دانست و گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام باز است. حرف ما این است که باید نظم و قانون رعایت شود. باید شاقول داشته باشیم که آن قانون است و شاقول نظام هم در دست رهبری است. ما باید شاقول و قانون و نگهدار آن را حمایت و پشتیبانی و همراهی کنیم که در این صورت می‌توان، جامعه و کشور را با تدبیر به‌سمت پیشرفت جلو برد.
نظرات بینندگان