کد خبر: ۵۰۱۶۶۶
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۰۹ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۸

رهبر مخالفان دولت در ونزوئلا: گفت‌وگو برای حل بحران سیاسی متوقف شده

سرکرده مخالفان دولت در ونزوئلا اعلام کرد که گفت‌وگو برای حل بحران سیاسی در این کشور دیگر متوقف شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرکرده مخالفان دولت در ونزوئلا اعلام کرد که گفت‌وگو برای حل بحران سیاسی در این کشور دیگر متوقف شده است.

«خوان گوایدو» سرکرده مخالفان دولت در ونزوئلا و رئیس مجلس ملی این کشور یک ماه پس از کنار کشیدن نیکلاس مادورو از گفت‌وگوهای حل بحران سیاسی، اعلام کرد که این روند دیگر پایان یافته است.

مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا اواسط مردادماه در اعتراض به تحریم‌های آمریکا و استقبال مخالفان دولت از این تحریم‌ها، از حضور در دور آتی مذاکرات کنار کشید.

گوایدو در این باره گفت: مادورو روند مذاکرات را با بهانه‌های گمراه‌کننده رها کرده است. با گذشت بیش از 40 روز از امتناع او برای ادامه مذاکرات، می‌توانیم تایید کنیم که مکانیسم باربادوس دیگر پایان یافته است.

مذاکرات میان دولت مادورو و مخالفان برای حل بحران سیاسی در ونزوئلا به ابتکار نروژ در اسلو پایتخت این کشور آغاز و سپس به باربادوس منتقل شد.

آمریکا روز ماه گذشته دارایی‌های دولت ونزوئلا در ایالات متحده را بلوکه و شهروندان آمریکایی را از تجارت با دولت آن کشور منع کرد. این اقدام آمریکا برای وادار کردن مادورو برای کناره‌گیری از ریاست جمهوری ونزوئلا انجام شد.
گوایدو که از سوی بیش از ۵۰ کشور و در راس آن‌ها آمریکا به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته شده، همان زمان در اظهاراتی گفت که تحریم‌های واشنگتن «سزای کسانی است که از بینوایان دزدی کرده و سوء استفاده می‌کنند».
وزارت اطلاع‌رسانی ونزوئلا در بیانیه‌ای گفت: مردم ونزوئلا شاهد بودند که «خوان گوایدو» رهبر مخالفان از این اقداماتی که به زیان حاکمیت ملی است، استقبال کرده است. ونزوئلا مایل است در سازوکار این روند (از گفت‌وگوها) بازنگری کند تا ادامه آن موثر و در راستای منافع مردم باشد.
ونزوئلا از دو سال گذشته درگیر بحران شدید اقتصادی و تورم افسارگسیخته بود، اما با انتخاب مجدد مادورو به ریاست جمهوری و مخالفت گوایدو با وی، وارد بحران سیاسی نیز شد.

میلیون‌ها نفر از مردم ونزوئلا در پی شدت گرفتن این بحران‌ها و ناامید از حل آن، کشور خود را ترک کرده‌اند.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان