arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۶۳۳
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۳ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۰

جایزه«برترین محقق جهان» به «پزشک ایرانی» اعطا میشود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
جـــایزه برترین محقق جهان در زمینه سرطان و بیماری های خونی به پزشکی ایرانی اعطا می شود.
 
به گزارش  واحد مرکزی  خبر ؛ این جایزه هفته آینده در همایش بین المللی سرطان در آمریکا به دکتر «اردشیر قوام زاده» اهدا خواهد شد.
دکتر اردشیر قوام زاده فوق تخصص خون و سرطان22سال است که ریاست گروه آموزشی خون و انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران را برعهده دارد و در این مدت نخستین دانشمندی است که در ایران پیوند سلول های بنیادی خون ساز را از طریق پیوند مغز استخوان و بعد پیوند از طریق خون محیطی به انجام رسانده است.
وی در حال حاضر رئیس پژوهشکده خون سرطان و سلول های بنیادی خون ساز دانشگاه علوم پزشکی تهران است که در بیمارستان دکتر شریعتی قرار دارد.
در این مرکز هر سال400پیوند سلول های بنیادی خون ساز از طریق پیوند مغز استخوان و بیشتر از آن از طریق پیوند سلول ها از خون افراد دهنده سلول که غالبا خویشاوندان نزدیک بیماران هستند  انجام می شود.
این آمار مشابه مراکز پیوند مغز استخوان در کشورهای پیشرفته است.
پیوند سلول های بنیادی خون ساز در حال حاضر بهترین روش درمانی در سرطان های خون، بیماری های خونی مانند تالاسمی ماژور، بیماری های متابولیک، بیماری های دستگاه ایمنی، سیروز کبدی، توده های سرطانی مانند سرطان سینه، ریه، کبد، پروستات و تخمدان و حتی بیماری های روماتیسمی است.
میزان موفقیت درمان بیماری های نیازمند به پیوند در پژوهشکده خون و سرطان دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال حاضر حدود70درصد و از بالاترین آمارهای دنیاست.
همایش بین المللی سالانه خون و سرطان13بهمن با حضور محققان و پزشکان برجسته در فلوریدای آمریکا برگزار می شود.
نظرات بینندگان