arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۶۴۶۶
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۶ - ۱۹ مهر ۱۳۹۸

نخستین فردی که در فضا قدم زد، درگذشت

«الکسی آرخیپوویچ لئونوف» فضانورد روس که به واسطه راهپیمایی در فضا به عنوان نخستین انسان به شهرت رسیده بود، در سن ۸۵ سالگی چشم از جهان فرو بست.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«الکسی آرخیپوویچ لئونوف» فضانورد روس که به واسطه راهپیمایی در فضا به عنوان نخستین انسان به شهرت رسیده بود، در سن ۸۵ سالگی چشم از جهان فرو بست.

رسانه های روسیه امروز جمعه خبر از درگذشت این فضانورد مشهور دادند که به دلیل نقاشی‌هایش در زمان ماموریت در فضا شهرتی دوچندان در جهان یافته بود چرا که همواره در کنار فضانوردی به هنر نقاشی هم علاقه داشت و عضو فرهنگستان هنر روسیه بود و در زمان ماموریت به همراه خود مداد رنگی و شمعی به مدار زمین می‌برد تا صحنه‌هایی را که می‌بیند، نقاشی کند.

وی در دو ماموریت بزرگ بشری در فضا حضور داشت و نخستین پیاده‌روی فضایی جهان را در ۱۸ مارس سال ۱۹۶۵ میلادی رقم زد و توانست ۱۲ دقیقه در فضا راهپیمایی کند تا همیشه نام او در تاریخ به یادگار بماند.

در همان سال «ادوارد وایت» فضانورد ناسا هم بیش از ۲۰ دقیقه در فضا راهپیمایی کرد تا نخستین فضانورد آمریکایی لقب بگیرد که در فضا پیاده‌روی کرده است.

لئونوف در پروژه آزمایشی آپولو-سایوز نیز که نخستین همکاری بین‌المللی فضایی به حساب می‌آید، نقش موثری ایفا کرد.

وی از سال ۱۹۷۶ میلادی فرماندهی گروه فضانوردان اتحاد جماهیر شوروی و پس از فروپاشی شوروی، این جایگاه را در روسیه داشت ضمن اینکه مدیریت مرکز آموزش فضانوردان گاگارین و ویراستاری گاهنامه فضانوردی نپتون نیز تا سال 1991 میلادی برعهده او بود.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان