arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۶۴۸۸
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۸ - ۱۹ مهر ۱۳۹۸

وزیر دفاع آمریکا: ترکیه عملیات نظامی در شمال سوریه را متوقف کند

وزیر دفاع آمریکا از ترکیه خواست عملیات نظامی خود علیه گروه‌های کُرد متحد آمریکا در شمال شرقی سوریه را متوقف کند. مارک اسپر در ادامه به وزیر دفاع ترکیه هشدار داد: «ترکیه با حمله به شمال شرقی سوریه، خود را در معرض پیامدهای جدی قرار داده است.»
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بنابر اعلام شبکه خبری اسکای‌نیوز، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا روز جمعه خواستار توقف عملیات نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه شد.

وزیر دفاع آمریکا دو روز پس از آغاز حمله نیروهای ارتش به مناطقی در شمال شرقی سوریه، در گفتگوی تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود اعلام کرد: «ما معتقدیم عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، پیشرفت‌های حاصل‌شده در جنگ با داعش را به خطر خواهد انداخت. ما قویاً به ترکیه توصیه می‌کنیم که به عملیات نظامی خود در شمال سوریه پایان دهد.»

مارک اسپر در ادامه به وزیر دفاع ترکیه هشدار داد: «ترکیه با حمله به شمال شرقی سوریه، خود را در معرض پیامدهای جدی قرار داده است.»

ارتش ترکیه پس از اعلام تصمیم دولت ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از شمال شرقی سوریه، نیروها و ادوات نظامی خود را در مرز مشترک با سوریه مستقر کرد و از بعد از ظهر روز چهارشنبه نیز عملیات نظامی خود علیه نیروهای کُرد متحد آمریکا را آغاز کرد.

خروج نیروهای آمریکایی از شمال شرقی سوریه که به‌عنوان چراغ سبزی برای اقدام نظامی ترکیه علیه کُردهای متحد آمریکا قلمداد شده، مخالفت نمایندگان ارشد کنگره آمریکا را به دنبال داشته و آنها در خصوص پیامدهای این تصمیم به ترامپ هشدار داده‌اند.

تنی چند از نمایندگان سنای آمریکا از جمله سناتور جمهوری‌خواه «لیندزی گراهام» اعلام کرده‌اند که در حال آماده‌سازی طرح تحریم ترکیه به دلیل حمله به شمال شرقی سوریه هستند.

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان