arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۷۵۸۹
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۰۹ - ۲۵ مهر ۱۳۹۸

وزیر خزانه‌داری آمریکا: در صورت عدم حصول آتش بس، تحریم های بیشتری در انتظار ترکیه است

وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت در صورتی که ترکیه با آتش‌بس در شمال شرق سوریه موافقت نکند، واشنگتن تحریم‌های بیشتری علیه این کشور اعمال می‌کند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بامداد سه شنبه تحریم‌هایی را علیه دو وزارت‌خانه دفاع و انرژی ترکیه و سه مقام ارشد دولت این کشور امضا کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت در صورتی که ترکیه با آتش‌بس در شمال شرق سوریه موافقت نکند، واشنگتن تحریم‌های بیشتری علیه این کشور اعمال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا بامداد پنجشنبه با اشاره به اقدام نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه گفت: اگر آن‌ها آتش‌بس برقرار نکنند، تحریم‌های بیشتری در راه خواهد بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بامداد سه شنبه تحریم‌هایی را علیه دو وزارت‌خانه دفاع و انرژی ترکیه و سه مقام ارشد دولت این کشور امضا کرد.

منوچین در توضیح این تحریم‌ها روز سه‌شنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: این تحریم‌ها سه وزیر انرژی، دفاع و کشور ترکیه را شامل شده و آنها را از هرگونه معامله مالی بین المللی با دلار آمریکا محروم می‌کند؛ همچنین تمامی اموال آنها در ایالات متحده مسدود خواهد شد.
علاوه بر تحریم سه وزیر، دو وزارتخانه دفاع و انرژی ترکیه نیز مشمول تحریم‌های آمریکا شدند.
مایک پنس معاون ترامپ نیز گفت که برای رایزنی با مقام های ترکیه‌ای، به این کشور سفر می کند.
ترامپ پیش از امضای این تحریم‌ها در بیانیه ای اعلام کرد، تعرفه های واردات فولاد از ترکیه را از ۲۵ به ۵۰ درصد خواهد رساند و علاوه بر آن، مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با آنکارا را متوقف خواهد کرد.
ترامپ در رشته توئیتی با تهدید دوباره اقتصاد ترکیه اعلام کرد: من آمادگی کامل دارم تا در صورتی که مقام‌های ترکیه‌ای به راه و روش خطرناک و ویرانگرشان ادامه دهند، اقتصاد آنها را نابود کنم.
رئیس جمهوری آمریکا ۱۵ مهرماه نیز دولت ترکیه را تهدید کرد، در صورتی که این کشور اقدامی در سوریه انجام دهد و از خطوط قرمز مد نظر وی فراتر رود، اقتصاد آنکارا را به طور کامل نابود خواهد کرد.
تحریم های آمریکا بدنبال آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه در 17 مهرماه اعمال می‌شود. دولت ترکیه این عملیات را "چشمه صلح" نامگذاری و هدف از آن را مقابله با گروه‌هایی چون حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) اعلام کرده است.
روابط واشنگتن و آنکارا مردادماه ۹۷ و در نتیجه بازداشت کشیش «اندرو جانسون» که بیش از ۲۰ سال در ترکیه زندگی کرده و در شهر ازمیر در حبس خانگی بود، نیز رو به تیرگی گذاشته بود.

در آن زمان نیز ترامپ، ترکیه را تهدید کرد که این کشور را به صورت جدی تحریم خواهد کرد و تعرفه های زیادی بر واردات کالاهای ترکیه‌ای وضع می کند، امری که در آن زمان نیز موجب کاهش شدید ارزش لیر در برابر دلار شد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان