arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۸۱۵
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۱ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۰

حاتمی‌کیا مشاور فیلمی درباره تاریخ معاصر ایران شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مهر نوشت: ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان و فیلمنامه‌نویس سینمای ایران مشاور پروژه سینمایی «راه پیروزی» به کارگردانی علی غفاری و تهیه‌کنندگی محسن علی‌اکبری شد.

«راه پیروزی» هم اکنون در مرحله پیش‌تولید قرار دارد. بازنویسی نهایی فیلمنامه توسط علیرضا طالب‌زاده انجام شده و به زودی فیلمبرداری آن آغاز خواهد شد.

بخش‌هایی از «راه پیروزی» با نام قبلی «استرداد» در تهران فیلمبرداری خواهد شد که حدود 35 درصد فیلم را به خود اختصاص می‌دهد. لوکیشن‌های فیلم مسیر ریلی شمال به تهران خواهد بود. بخش‌های دیگر فیلم در خزانه بانک ملی و کاخ سعدآباد و نیز در کشورهایی چون روسیه و آذربایجان فیلمبرداری خواهد شد.

بخش‌هایی از فیلم نیاز به معماری روسی دارد. در قسمت‌هایی از فیلم هم که در سال‌های 1333 می‌گذرد به معماری ایران قدیم نیاز است که این بخش‌ها احتمالاً در آذربایجان ضبط می‌شود. زیرا در گذشته بخش‌هایی از این کشور متعلق به ایران بوده و هنوز معماری ایرانی در این کشور دیده می‌شود، اما هنوز به صورت قطعی تصمیم در این ارتباط گرفته نشده است.

طرح اولیه «راه پیروزی» متعلق به مهدی رضا‌زاده است و نویسنده‌های مختلفی روی آن کار کردند. فیلم درامی تاریخی درباره وقایع پس از جنگ جهانی دوم است. داستان سال 1334 و زمان نخست وزیری زاهدی در ایران را به تصویر می‌کشد، زمانی که انگلیس، آمریکا و روسیه به دلیل استفاده از خط آهن ایران موظف به پرداخت خسارت به کشور ما می‌شوند، خسارتی که برای کشور روسیه تعیین می‌‌شود مقداری طلا و پول است.

تاکنون حضور محمود کلاری (مدیر فیلمبرداری)، ایرج رامین‌فر (طراح صحنه و لباس)، مانفرد اسماعیلی (دستیار اول کارگردان) قطعی شده ‌است.
ابراهیم حاتمی‌کیا نیز در مقام مشاور با این پروژه همراه خواهد بود.

این کارگردان نام‌آشنا در آخرین فعالیت سینمایی خود برای نخستین‌بار در فیلم «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» ساخته روح‌الله حجازی بعنوان یک بازیگر مقابل دوربین رفت.

این فیلم که بسیاری کنجکاو رونمایی از آن در جشنواره سی‌ام فیلم فجر بودند به دلایل نامعلومی در هیچ یک از بخش‌های جشنواره جای نگرفت و هنوز تکلیف اکران آن مشخص نیست. حاتمی‌کیا در دوره قبل با فیلم سینمایی «گزارش یک جشن» در بخش اصلی جشنواره فیلم فجر حضور داشت.
پروژه «راه پیروزی» یکی از پروژه‌های فاخر است که با حمایت بنیاد سینمایی فارابی تهیه و تولید می‌شود. علی غفاری پیش از این ساخت فیلم‌های «چراغ قرمز» و «شاهرگ» را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است.
نظرات بینندگان