arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۸۲۸۴
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۹ - ۲۸ مهر ۱۳۹۸

ثبت احوال: 62 میلیون ایرانی باید از کارت ملی هوشمند بهره‌مند شوند

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: مرحله بعد از صدور کارت ملی هوشمند بهره‌برداری از آن است که در کشور این امر به زودی آغاز می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: مرحله بعد از صدور کارت ملی هوشمند بهره‌برداری از آن است که در کشور این امر به زودی آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، حمید درخشان‌نیا در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل ثبت احوال استان اردبیل اظهار کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده صدور کارت ملی هوشمند رو به پایان است و در ماه‌های اخیر مشکل به وجود آمده در تولید داخلی این کارت و چاپ آن رفع شده و به زودی افرادی که برای دریافت کارت ملی ثبت نام کرده‌اند، بهره‌مند از این کارت خواهند شد.
وی با بیان اینکه 62 میلیون ایرانی باید از کارت ملی هوشمند بهره‌مند شود، خاطرنشان کرد: ما در مراحل بعد سعی داریم تا بهره‌برداری از این کارت را عملیاتی کنیم که در برخی از استان‌ها این کار شروع شده و امیدواریم در استان اردبیل نیز شاهد عملیاتی شدن آن باشیم.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور با قدردانی از ابتکار ثبت احوال استان اردبیل در راه‌اندازی ایستگاه‌های سیار صدور کارت ملی، گفت: ما این کار را به شکل فراگیر در کشور عملیاتی کردیم به طوری که هم اکنون در 500 ایستگاه در استان‌های مختلف ثبت نام و صدور کارت ملی برای افراد معلول، کهنسال و افرادی که امکان مراجعه به مراکز ثبت احوال وجود ندارد، از این شرایط استفاده کنند.
درخشان‌نیا پایگاه اطلاعات جمعیتی ثبت احوال را جامع‌ترین پایگاه جمعیتی کشور توصیف کرد و افزود: ثبت نام از متقاضیان کارت ملی متوقف نشده اما کارت ملی سابق دیگر از اعتبار ساقط است.
معاون وزیر کشور ادامه داد: باقیمانده افرادی که تاکنون کارت ملی خود را دریافت نکرده‌اند، باید تا پایان امسال به این کار اقدام کنند چرا که ارائه خدمات به این افراد با کارت‌های سابق امکانپذیر نخواهد بود.
درخشان‌نیا ادامه داد: اطلاعات ما به دلیل آنکه مبنای آمار ثبتی دارد، بسیار دقیق و به روز است و به هیچ وجه با حدس و گمان اطلاعات ارائه نمی‌کنیم و به راحتی در سرشماری‌های آینده می‌توانیم اطلاعات دقیقی را در اختیار مرکز آمار قرار دهیم تا از هزینه مازاد در جمع‌آوری اطلاعات نفوس کاسته شود.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور به رویداد انتخابات مجلس در ماه‌های پیش رو اشاره و تصریح کرد: موظف هستیم آخرین آمار و اطلاعات واجدین شرایط برای انتخابات را در اختیار مسئولان امر قرار دهیم تا کوچکترین خدشه‌ای به آمار و اطلاعات ارائه شده وارد نشود.
درخشان‌نیا راه‌اندازی سامانه تغییر نشانی در کشور همزمان با روز ملی ثبت احوال در سال گذشته را یادآور شد و بیان کرد: هر ایرانی یک نشانی رسمی دارد که در پایگاه اطلاعات جمعیتی ثبت احوال به ثبت رسیده و هرگونه تغییر در این امر مانع از ادامه خدمات خواهد شد، به شرط آنکه در سامانه تغییر اطلاعاتی نشانی جدید به ثبت رسیده باشد.
وی خاطرنشان کرد: در همه کشورهای توسعه یافته ثبت اطلاعات جغرافیایی و نشانی افراد بسیار مهم است و براساس جابجایی‌ها، انتقال و مهاجرتی که انجام می‌شود، باید اطلاعات افراد به صورت دقیق به ثبت رسیده تا مشکلات به حداقل برسد.

سالانه 30 میلیون ایرانی خدمات ثبت احوال دریافت می‌کنند

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در بخش دیگری از سخنان خود به کسب رتبه برتر ثبت احوال در تولید آمار و ارقام دقیق در کشور اشاره کرد و گفت: ما امسال در چهار حوزه تکریم ارباب رجوع، جشنواره شهید رجایی هم در بخش عمومی و هم بخش اختصاصی و هم ثبت دقیق آمار و اطلاعات در کشور حایز رتبه برتر شدیم که ضرورت دارد این جایگاه‌ها مورد صیانت قرار گیرد.
درخشان‌نیا مراجعه سالانه 30 میلیون ایرانی را به ثبت احوال برای دریافت خدمات متنوع یادآور شد و اظهارکرد: ما بیشترین ارتباط را با مردم داریم و به همین دلیل بهتر است حسن خلق، دیانت، تعهد و بزرگواری در ارائه خدمات را مراعات کنیم.
وی افزود: شورای عالی فضای مجازی بر شناسائی هویت افراد به عنوان یک اصل اساسی تاکید دارد که بهتر است در ثبت وقایع چهارگانه به این بحث توجه کرده و بر محوریت ارائه خدمات با هویت مشخص افراد تاکید داشته باشیم.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور از کاربردی شدن کارت‌های ملی در کشور بعد از اتمام مراحل صدور کارت خبر داد و تصریح کرد: 100 میلیون امضای الکترونیکی و دیجیتال در کارت‌های ملی پیش‌بینی شده و قرار است با همکاری همه سازمان‌ها و دستگاه‌ها تلاش کنیم تا همه ابعاد کارت ملی را عملیاتی کنیم.
درخشان‌نیا بیان کرد: کسب 75 درصد رضایت مردم در ارائه خدمات آن هم براساس ارزیابی سازمان اداری و استخدامی کشور حرکتی ارزشمند است که ضرورت دارد به این بعد از فعالیت همکارانمان توجهی جدی داشه باشیم.
معاون وزیر کشور به چهار راهبرد مورد تاکید وزارت کشور در برگزاری شایسته انتخابات اسفندماه اشاره کرد و گفت: سلامت، جلب مشارکت حداکثری، رعایت اصل بی‌طرفی و همچنین امنیت انتخابات بسیار مهم است و ثبت احوال به عنوان یکی از اعضای هیئت اجرایی تلاش خواهد کرد تا این چهار اصل را در ارائه خدمات به مردم در ایام انتخابات مدنظر قرار دهد.
درخشان‌نیا در پایان به مدیر جدید ثبت احوال استان اردبیل توصیه کرد؛ احترام به مردم، حرمت کارکنان، رعایت نظم و انضباط و تعامل با ادارات و دستگاه‌های مختلف را جزو اولویت‌های برنامه‌های خود قرار دهد.

نظرات بینندگان