arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۸۴۰۲
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۱ - ۲۹ مهر ۱۳۹۸

ترکیه: خروج نیروهای پ.ک.ک / ی.پ.گ از منطقه امن را پیگیری می‌کنیم

وزارت دفاع ملی ترکیه تاکید کرد که ارتش کشور خروج نیروهای پ.ک.ک/ی.پ.گ از منطقه امن شرق فرات طی ۱۲۰ ساعت را از نزدیک پیگیری می‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزارت دفاع ملی ترکیه تاکید کرد که ارتش کشور خروج نیروهای پ.ک.ک/ی.پ.گ از منطقه امن شرق فرات طی ۱۲۰ ساعت را از نزدیک پیگیری می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تایم ترک در روز دوشنبه، وزارت دفاع ملی ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ارتش در راستای توافق آنکارا-واشنگتن خروج تروریست‌های پ.ک.ک/ی.پ.گ از منطقه امن شرق فرات طی ۱۲۰ ساعت را از نزدیک پیگیری می‌کند.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: هیچ گونه محدودیتی وجود نداشته و اقدامات مربوط به خروج و تخلیه منطقه با هماهنگی طرف آمریکایی ادامه دارد.

همچنین در این بیانیه تاکید شد: "برغم توافق حاصله با آمریکا، گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ از ساعت ۲۲.۰۰ روز ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ در مجموع ۲۲ مورد حمله/نقض توافق انجام داده است."

از سوی دیگر رئیس جمهور آمریکا درباره حضور نظامیان این کشور در سوریه گفت که آنها به ایالات متحده باز خواهند گشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر درباره حضور نظامیان این کشور در شمال سوریه گفت که آنها به کشور خود بازخواهند گشت.

ترامپ در این باره نوشت: سربازان آمریکا در مناطق درگیری یا آتش‌بس حضور ندارند. امنیت نفت را ایجاد کردیم. سربازانمان را به خانه بر می‌گردانیم.

رئیس جمهور آمریکا همچنین به سخنان مارک اسپر وزیر دفاع این کشور در رابطه با تحولات اخیر در شمال شرق سوریه نیز اشاره کرده است.

اسپر پیش از این در مورد روند خروج ی.پ.گ/پ.ک.ک از منطقه امن در شمال سوریه گفته بود: آتش‌بس به خوبی جریان دارد. برخی درگیری‌های کوچک وجود دارد که زود به پایان می‌رسند. کردها در مناطق جدید مستقر می‌شوند.

ترکیه عملیات «چشمه صلح» را در ۹ اکتبر با ادعای جلوگیری از ایجاد کریدور تروریستی در مرز جنوبی کشور و بازگرداندن صلح و ثبات به منطقه آغاز کرد. از دیدگاه ترکیه، این عملیات مطابق با قوانین بین‌المللی و بر اساس حق ذاتی دفاع مشروع مقرر در ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه های شورای امنیت این نهاد درباره مبارزه با تروریسم انجام می شود.

ترکیه و آمریکا در تاریخ ۱۷ اکتبر برای توقف موقت عملیات چشمه صلح در شمال سوریه جهت خروج گروه‌ ی.پ.گ/پ.ک.ک از منطقه امن طی ۱۲۰ ساعت به توافق رسیدند.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان