arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۸۶۴۲
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۴ - ۳۰ مهر ۱۳۹۸

ترکیه: در صورت خروج ی.پ.گ از منطقه، عملیات ما در سوریه متوقف می‌شود

سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه گفت: اگر گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ به طور کامل از منطقه (شمال سوریه) خارج شود، عملیات چشمه صلح متوقف خواهد شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه گفت: اگر گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ به طور کامل از منطقه (شمال سوریه) خارج شود، عملیات چشمه صلح متوقف خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در روز سه‌شنبه، ابراهیم کالین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه در گفت وگویی با شبکه خبری دویچه وله آلمان، اظهار داشت: اگر مطمئن شویم که همه عناصر ی.پ.گ از منطقه خارج شده اند٬ آن زمان عملیات را متوقف خواهیم کرد.

وی افزود: به رغم توافق توقف عملیات چشمه صلح ترکیه به مدت ۱۲۰ ساعت که به منظور عقب نشینی گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ از منطقه امن صورت گرفته است باز مواردی از نقض توافق و آتش بس مذکور دیده می شود.

کالین اظهار داشت: دیروز به پ.ک.ک/ی.پ.گ اجازه داده شد از منطقه امن خارج شود. عناصر پ.ک.ک/ی.پ.گ توسط ۸۶ وسیله نقلیه و آمبولانس از منطقه خارج شدند و در این مدت هیچ حادثه ای رخ نداد.

وی ابراز امیدواری کرد که پ.ک.ک/ی.پ.گ تا فردا عصر به طور کامل از منطقه خارج شده و طبق این توافق نامه عملیات متوقف شود.

کالین با تاکید بر اینکه دلیلی برای تمدید ۱۲۰ ساعت وجود ندارد گفت: اگر مطمئن باشیم که همه تروریست های ی.پ.گ از منطقه خارج شده اند، ما این عملیات را متوقف خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: اگر نیروهای مسلح ترکیه تایید کنند که این منطقه برای افراد غیرنظامی امن است، دیگر نیازی به طولانی شدن این عملیات نخواهد بود و فعالیت های بشردوستانه در منطقه انجام خواهد شد. یکی از اهداف عملیات چشمه صلح، پاکسازی منطقه از تروریست ها و دیگری اطمینان از بازگشت پناهجویان به خانه هایشان است.

کالین مدعی شد: به همین دلیل می خواهیم شرایط مساعد و مناسبی برای بازگشت پناهجویان به روستاها و شهرهای خودشان فراهم کنیم. حضور سربازان ترک در منطقه تضمینی برای پیشرفت روند سیاسی در سوریه و حمایت از آوارگان سوری در داخل و خارج این کشور است. دوستان اروپایی باید به خاطر انجام این کار خطرناک و بسیار مهم سپاسگزار سربازان ما باشند.

طی توافق آتش بس ترکیه و آمریکا در پنجشنبه گذشته، به کُردهای شمال سوریه پنج روز فرصت داده شده است که مناطق مورد نظر برای ایجاد منطقه امن را در شمال سوریه تخلیه کنند.

این در حالی است که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه قرار است فردا (سه شنبه) در سوچی به دیدار «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود برود و درباره موضوع کُردها و شمال سوریه با وی رایزنی کند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه ۱۷ مهرماه از آغاز عملیات نظامی جدید ارتش این کشور موسوم به «چشمه صلح» در شمال شرق سوریه خبر داد؛ اقدامی که با واکنش تند بسیاری از کشورها بویژه اتحادیه اروپا رو به رو شده است.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان