arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۸۶۷۷
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۶ - ۳۰ مهر ۱۳۹۸

پیام یک رهبر کُرد سوریه به ترامپ: "پاکسازی قومی" را متوقف کنید!

پیام یک رهبر کُرد سوریه به ترامپ: قانونگذاران آمریکایی همچنان به فشارهایشان برای اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه در صورت پایان نیافتن عملیات این کشور در شمال شرق سوریه ادامه می‌دهند و همزمان یک سیاستمدار کرد از رئیس جمهوری آمریکا خواست به آنچه او «پاکسازی قومی» مردم کرد خوانده، پایان دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش ایسنا، به نوشته خبرگزاری رویترز، کریس ون هولن، یک سناتور دموکرات آمریکایی در یک کنفرانس خبری گفت: ما باید جلوی این کشتار را بگیریم و تضمین کنیم که داعش را قادر به فعالیت مجدد نمی‌کنیم. قانونگذاران آمریکایی گفتند در تلاش هستند تا قوانین بیشتری را به عنوان یک حامی با هدف اعمال مجازات‌های اقتصادی سخت در ترکیه امضا کنند.

در این راستا الهام احمد، یک رهبر نیروهای شبه نظامی کرد سوریه که اخیرا مورد حمله ترکیه قرار گرفتند، می‌گوید: تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از شمال سوریه در سطح نسل کشی است. این چهره کرد همچنین به خبرنگاران گفت: پیامم به ترامپ این است «این کشتارها را متوقف کنید».
الهام احمد روز دوشنبه به واشنگتن رفته بود تا در یک سری نشست‌ها شرکت کند از جمله کسانی که او در این سفر ملاقات کرد سناتورهایی بودند از یک لایحه دو حزبی برای تحریم ترکیه تا زمان توقف عملیاتش در شمال سوریه پشتیبانی کرده بودند.

دو نفر از این پشتیبان‌ها لیندسی گراهام سناتور جمهوری خواه و کریس ون هولن سناتور دموکرات بودند. آنها گفتند، آمریکا تعداد کمی از سربازانش را در سوریه باید حفظ کرده و از کردها پشتیبانی هوایی به عمل آورد.

گراهام اظهار کرد: آمریکا باید از چاه‌های نفت سوریه محافظت کند و خواستار حضور یک نیروی بین‌المللی در منطقه‌ای غیرنظامی میان ترکیه و نیروهای کرد شد.

الهام احمد رئیس کمیته اجرایی شورای دموکراتیک سوریه در صحبت‌هایش در کنار این قانونگذاران آمریکایی از ترامپ خواست تا تصمیم اخیر خود برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه را لغو کند.

او اظهار داشت: آنها می‌خواهند به ما حمله کنند. آنها می‌خواهند صدها هزار نفر از ما را به کشتن دهند.

ترامپ روز دوشنبه گفت: نمی‌خواهد هیچ یک از نظامیان آمریکایی را در سوریه به جز یک گروه کوچکی برای تامین امنیت حوزه‌های نفتی در این کشور باقی نگهدارد.

این موضع او باعث ناخرسندی نمایندگان کنگره آمریکا از جمله چند نفر از جمهوری خواهان شده است و از نظر آنها خروج سربازان آمریکایی از سوریه خیانت به هم‌پیمانان کرد آمریکا است. یک سری جلسات استماع درباره وضعیت شمال سوریه قرار است طی روزهای آینده هم در مجلس سنا و هم در مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شود و رهبران کنگره انتظار دارند در هفته‌های آینده رای گیری بر سر لوایح و قوانین صورت گیرد.

گراهام با اشاره به موضوع نگرانی مربوط به امکان فرار اسرای داعشی از زندان در شمال سوریه گفت: من در این مورد ترکیه را بیش از هر طرف دیگری مقصر می‌دانم و حمله ترکیه موضوع شکست به اصطلاح خلافت داعش را در خطر قرار داده است.

نظرات بینندگان