arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۸۷۳
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۰۹ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۰

مطهری: انحلال خانه سینما سیاسی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی طرح بحث انحلال خانه‌سینما را سیاسی دانست و دلیل آن را اظهارنظر غیرهمسو با دولت عنوان کرد.

علی مطهری در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره مسائل پیش آمده درباره خانه‌سینما گفت: به نظر من این مساله با گفتگو قابل حل بود و طرح انحلال خانه سینما از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جنبه سیاسی دارد.

وی افزود: برخی از اعضای خانه سینما، اظهارنظرهایی داشتند که با مواضع دولت در تضاد بود و به نظر من این موضوع در انحلال خانه سینما موثر بود.

مطهری تاکید کرد: هر شخصی می تواند اظهار نظر سیاسی داشته باشد و نباید یک خانه با 5 هزار عضو را به چنین دلایلی منحل کرد ضمن آنکه مسائل سیاسی را اصلا نباید وارد اینگونه امور کرد.

وی ادامه داد: سوال من از آقایانی که به دنبال انحلال خانه سینما هستند، این است که اگر برخی اعضای خانه سینما همان مواضع موافق دولت را می‌گرفتند و شعارهای تند می‌دادند، آیا بازهم با آنها چنین برخوردی داشتید یا خیر؟

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه تردید دارم در آن صورت چنین مباحثی طرح می‌شد، اضافه کرد: به نظر من دلیل اولیه سیاسی است و برای وارد شدن به این مساله، بحث آیین نامه را مطرح کرده‌اند.

وی با اشاره به جلسه کمیسیون فرهنگی درباره مساله خانه سینما توضیح داد: قرار بود جلسه‌ای در کمیسیون فرهنگی مجلس و با حضور نمایندگانی از خانه سینما و معاونت سینمایی وزارت ارشاد برگزار شود، اما به ما خبر رسید آنها توافقاتی با یکدیگر داشتند و تصمیم گرفتند خودشان مشکل را با هم حل کنند؛ لذا جلسه کمیسیون لغو شد.

مطهری با اعلام آمادگی کمیسیون فرهنگی برای برگزاری جلسه در این خصوص گفت: اگر متوجه شویم مذاکرات جدیدی میان آنها رخ نداده است، این مساله را در جلسه بعدی کمیسیون پیگیری خواهیم کرد.

وی به این سوال که آیا کمیسیون فرهنگی در مورد مساله خانه سینما منفعل عمل نکرده است، پاسخ داد: کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم در بسیاری از مسائل فرهنگی منفعل عمل بوده است و این امر بیشتر به روحیه دکتر حداد عادل برمی‌گردد که اهل صلح و صفا است و معمولا وارد مسائل تنش‌زا نمی‌شود.

علی مطهری توضیح داد: کمیسیون فرهنگی در جدال به وجود آمده میان خانه سینما و معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پشت پرده تلاش‌هایی کردند.
نظرات بینندگان