arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۹۲۸۹
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۸ - ۰۴ آبان ۱۳۹۸

هوش مصنوعی فیس بوک سیستمهای تشخیص چهره را فریب می دهد

فیس بوک  در حال توسعه نوعی هوش مصنوعی برای فریب سیستم های تشخیص چهره است. این تکنولوژی را می توان روی فیلمهای زنده نیز به راحتی اجرا کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فیس بوک  در حال توسعه نوعی هوش مصنوعی برای فریب سیستم های تشخیص چهره است. این تکنولوژی را می توان روی فیلمهای زنده نیز به راحتی اجرا کرد.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، محققان فیس بوک می گویند این ابزار می تواند با رخدادهای جدی مبارزه کند. اگرچه فیسبوک دادخواست قضایی چند میلیارد دلاری را به خاطر شیوه های تشخیص چهره خود پذیرفته است و به زودی ملزم به پرداخت جریمه است، اما این امر تحقیقات هوش مصنوعی این شرکت را در حوزه تشخیص چهره متوقف نکرده است.

اکنون تیم هوش مصنوعی فیس بوک یک سیستم پیشرفته "شناسایی" را طراحی کرده است که روی ویدیو و حتی فیلم زنده نیز اجرا می شود. این فناوری با تغییر ویژگیهای اصلی چهره یک موضوع ویدیویی را با استفاده از هوش مصنوعی ، برای فریب سیستم تشخیص چهره مورد استفاده قرار می دهد.

مشابه این فناوری شناسایی در گذشته نیز وجود داشته است اما تکنولوژی فعلی بسیار پیشرفته تر و دقیق تر است. این تکنولوژی می تواند هر نوع سیستم، از دوربین های معمولی تا ردیاب های امنیتی را به راحتی فریب دهد. اما این فعالیت ها منتقدانی جدی نیز دارند. برای مثال برخی می گویند این فناوری می تواند باعث از بین رفتن حریم خصوصی شود.

 ظاهراً فیس بوک قصد ندارد از این فناوری در هیچ یک از محصولات تجاری خود استفاده کند. اما حقیقت این است که این تحقیقات ممکن است روی ابزارهایی که در آینده تولید می شوند موثر باشد و  بر حریم شخصی افراد تأثیر بگذارد.صنعت هوش مصنوعی در حال کار روی راه هایی برای مبارزه با گسترش شکاف های عمیق و ابزارهای فزاینده ای است که برای ایجاد آنها استفاده می شود. هم قانون گذاران و هم شرکت های فناوری در تلاشند تا ابزار دیگری مانند نرم افزارهای تشخیص "دیپ فیک" یا جعل عمیق را در چارچوب های نظارتی را برای کنترل نحوه پخش فیلم های جعلی ، تصاویر و صوت ارائه دهند.

نظرات بینندگان