arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۹۳۲۰
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۰۸ - ۰۵ آبان ۱۳۹۸

ائتلاف مقتدا صدر: صف مخالفان دولت می‌پیوندیم و اعتصاب می‌کنیم

ائتلاف سائرون به رهبری سید مقتدا صدر در دومین روز از دور جدید اعتراضات در عراق اعلام کرد، تا زمانی که خواسته‌های تظاهرکنندگان برآورده نشود، به صف مخالفان دولت در مجلس پیوسته و اعتصاب می‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ائتلاف سائرون به رهبری سید مقتدا صدر در دومین روز از دور جدید اعتراضات در عراق اعلام کرد، تا زمانی که خواسته‌های تظاهرکنندگان برآورده نشود، به صف مخالفان دولت در مجلس پیوسته و اعتصاب می‌کند.

در حالی که بغداد و دیگر شهرهای عراق ساعات نسبتا آرام و کم‌حادثه ای را پشت سر گذاشته است، ائتلاف سائرون شنبه شب در بیانیه‌ای افزود: این اقدام به دلیل کشته شدن تظاهرکنندگان مسالمت آمیز عراق و نیروهای امنیتی و وخیم شدن اوضاع و نزدیک شدن این کشور به فروپاشی، اجرا نشدن وعده‌های دولت در زمینه اصلاح وضعیت عمومی و مدیریت بحران است.

به گزارش تارنمای شبکه «سومریه نیوز» عراق، ائتلاف سائرون تصریح کرد: با توجه به مسائل یاد شده و در راستای مسؤولیت اخلاقی و ملی خود برای حفظ ثبات عراق و امنیت مردم تا زمانی که خواسته مشروع معترضان برآورده نشود، ما در مجلس به صف مخالفان خواهیم پیوست و در پارلمان دست به اعتصاب خواهیم زد.

در ادامه این بیانیه از تمامی گروه‌های سیاسی خواسته شده است که برای اجرای اصلاحات در عراق از این اقدام ائتلاف سائرون پیروی کنند.

در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق که ۲۲ اردیبهشت ۹۷ با مشارکت ۴۴.۵ درصد واجدین شرایط برگزار شد، ائتلاف سائرون با ۵۴ کرسی، بیشترین شمار کرسی‌های عراق را بدست آورده بود.

"مقتدا صدر" رهبر جریان صدر نیز شنبه شب در بیانیه‌ای با حمله دوباره به دولتمردان، نوشت: اگر برخی فکر می‌کنند تظاهرات یا اعتصاب راه حل نیست پس لابد چسبیدن به قدرت راه حل است در حالی که توانی برای پایان دادن به درد و رنج مردم و رهایی‌شان از فاسدان و تامین یک زندگی عزتمندانه برای آنها ندارند.

وی خطاب به مسوولان گفته است: استعفا کنید قبل از آن که برکنار شوید و یا دست به اصلاحات بزنید پیش از آنکه از صحنه زائل شوید چرا که دیگر راه گریزی نخواهد بود.

با وجود آرامش نسبی در بغداد بویژه در عصر جمعه، تظاهرکنندگان در هفت استان جنوبی عراق برغم وعده اصلاح قانون اساسی و قانون انتخابات در کنار بسته‌های اقتصادی از سوی عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، و نیز بیانیه هشدار دهنده آیت‌الله سیستانی در مورد بروز هرج و مرج و مداخله خارجی در این کشور، به خیابان‌ها آمدند و درگیری‌های شدیدی در برخی مناطق رخ داد.

در جریان این اعتراضات خیابانی به دهها مقر احزاب اسلامی و نیز ساختمان‌های دولتی حمله شد و در نتیجه به آتش کشیده شدن آنها چندین نفر جان خود را از دست دادند.

در بغداد اما از روز جمعه شاهد تظاهرات نه چندان خشونت بار در میدان تحریر بوده است و برخی از تظاهرکنندگان نیز برای عبور از پل جمهوری و ورود به منطقه سبز تلاش کردند اما با اقدام نیروهای امنیتی عقب نشستند.

پل جمهوری حد فاصل میدان تحریر و دروازه اصلی منطقه سبز از روز جمعه بطور کامل با دیوارهای بتونی و سیم خاردار مسدود شده اما برخی تظاهرکنندگان سعی کردند از آن عبور کنند و به سمت منطقه سبز بروند و پلیس نیز با شلیک گاز اشک آور یا گلوله‌های صوتی و دودزا سعی در متفرق کردن آنها داشت.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان