arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۹۶۱۶
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۱ - ۰۷ آبان ۱۳۹۸

تمامی کارگران بازداشت شده آذرآب آزاد شدند

رئیس شورای اسلامی کار آذرآب گفت: تمامی ۴۲ نفر کارگر بازداشت شده آذرآب آزاد شدند. وی افزود: تا هفته گذشته ۳۹ نفر از کارگران آزاد شده بودند که در روز شنبه ۳ نفر و امروز نفر آخر که روز شنبه خود را معرفی کرده بود به قید وثیقه یا به ضمانت فیش حقوقی آزاد شدند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس شورای اسلامی کار آذرآب گفت: تمامی ۴۲ نفر کارگر بازداشت شده آذرآب آزاد شدند.

جواد صابری در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص کارگرانی که بدنبال تجمع اخیر و مسدودسازی ریل راه‌آهن شمال به جنوب بازداشت شده بودند، اظهار کرد: در تجمع اخیر کارگران بدنبال بستن ریل راه‌آهن شمال به جنوب ۲۷ نفربازداشت شدند و به فاصله چهار روز تعداد بازداشتی‌ها به ۴۲ نفر رسید که مابقی در روزهای بعد از تجمع به صورت خودمعرف و تعدادی مقابل درب ورودی شرکت بازداشت شدند. البته یکی از کارگران که از جانب پلیس امنیت خوانده شده بود روز شنبه خود را معرفی کرد.

وی افزود: تا هفته گذشته ۳۹ نفر از کارگران آزاد شده بودند که در روز شنبه ۳ نفر و امروز نفر آخر که روز شنبه خود را معرفی کرده بود به قید وثیقه یا به ضمانت فیش حقوقی آزاد شدند.

رئیس شورای اسلامی کار آذرآب در خصوص روز تجمع بیان کرد: در تجمع اخیر ریل راه‌آهن کمتر از یک دقیقه مسدود بود که پس از این اقدام به سرعت اعضای شورای اسلامی کار و حراست شرکت با کارگران صحبت کرده و با ایجاد شفاف سازی در خصوص ناشایست بودن بستن ریل آنها را از این اقدام منصرف کردند.

صابری ادامه داد: با حضور یگان امداد، درگیری بین کارگران و ماموران یگان رخ داد که تعدادی از کارگران نیز دچار جراحاتی شدند البته طبق گفته‌های شنیده شده برخی از نیروهای پلیس نیز صدمه دیدند که البته با توجه به دست خالی بودن کارگران تعداد آسیب دیده‌ها در این جمع بیشتر از کارگران بوده است.

وی اضافه کرد: از برخی کارگران با عنوان حکم "تهدید علیه نظام" تعهد گرفته شده اما این حکم در صورتی خوانده می‌شود که فرد به واسطه به همراه داشتن سلاح ضرر و یا خسارتی به دولت ویا مردم و یا اموال و اماکن دولتی وارد کرده باشد که این اقدام در تجمعی که صرفا صنفی بوده رخ نداده و کارگر تنها به دنبال مطالبه به حق خود بوده البته این روش اعتراضی کارگران مبنی بر بستن ریل نیز صحیح نبوده است و شورا بارها از کارگران خواهش کرد که از این روش برای تجمع و اعتراض اقدام نکرده و این اعتراض را به درگیری و خشونت تبدیل نکنند.

رئیس شورای اسلامی کار آذرآب خاطرنشان کرد: خواسته کارگران صنفی بوده و برای مطالبات به حق خود دست به تجمع زدند و در هر تجمعی نیز ممکن است شرایط از حالت عادی خارج و به سمت درگیری و خشونت برود اما با توجه به اینکه همه کاررکان ولایتمدار بوده و دوستدار نظام هستند نمی‌توان به آنها اتهام "تهدید علیه نظام" را وارد کرد.

صابری اضافه کرد: چندی پیش نیز پرسنل شرکت آذرآب با صدور بیانیه‌ای از تمام کسانی که خواهان سواستفاده از اعتراضات صنفی کارگران بودند، اعلام برائت کردند و اعلام کردند پوشش‌های خبری شبکه‌ها و گروه‌های معاند نظام هیچ ارتباطی به مطالبات کارگران ندارد.

وی با اشاره به اینکه عدم ثبات مدیریت بیشترین مشکل موجود در آذرآب است بیان کرد: با توجه به اینکه مطالبه کارگران تعیین تکلیف سهامدار و پرداخت حقوق معوقه و بازکشت سهام بانک کشاورزی به دولت و یا هولدینگ معتبر متصل به دولت است در نتیجه از مسئولان مروبطه تقاضا داریم هرچه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف سهامدار اقدام کنند.

در سفر وزیر کار به استان، وزیر از پرداخت حقوق تا دو روز بعد خبر داد اما هنوز خبری از پرداخت حقوق به حساب کارگران نشده است، تنها یک حقوق معوقه از مرداد ماه پرداخت شده که در اصل پرسنل تولید طلبی از این پول نداشتند و این مطالبه مربوط به تعدادی از مدیران و سرپرست واحدها بوده است.

نظرات بینندگان