arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۹۶۶۰
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۶ - ۰۷ آبان ۱۳۹۸

رئیس‌جمهور جدید آرژانیتن در ساعات اولیه فعالیت خود معاملات دلار را محدود کرد

در حالی که هنوز چند ساعت بیشتر از انتخاب رئیس جمهور جدید در آرژانتین نمی گذرد، بانک مرکزی این کشور معاملات ارزی را محدودتر کرد. بر این اساس از این پس هر شهروند این کشور در هر ماه می تواند تنها ۲۰۰ دلار از طریق حساب های بانکی خریداری کند که حداکثر ۱۰۰ دلار آن قابل تحویل به شکل نقدی خواهد بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در حالی که هنوز چند ساعت بیشتر از انتخاب رئیس جمهور جدید در آرژانتین نمی گذرد، بانک مرکزی این کشور معاملات ارزی را محدودتر کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره، در شرایطی که چند ساعت از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیشتر نگذشته بود، بانک مرکزی این کشور در بیانیه ای اعلام کرد که از این پس هر شهروند این کشور در هر ماه می تواند تنها ۲۰۰ دلار از طریق حساب های بانکی خریداری کند که حداکثر ۱۰۰ دلار آن قابل تحویل به شکل نقدی خواهد بود.

رئیس جمهور جدید آرژانتین که ارتباط نزدیکی با رئیس جمهور سابق این کشور در دو دوره قبل داشت، موفق شد در دور دوم انتخابات، مائوریسیو ماکری- رئیس جمهور غربگرای دور قبل را شکست دهد.

آرژانتین که با بحران ارزی کم سابقه ای روبرو است در ماه سپتامبر امسال نیز برای نخستین بار تصمیم به اجرای محدودیت های ارزی گرفته بود اما معاملات ارزی در ماه سپتامبر به سقف ۱۰ هزار دلار محدود شده بود که بلافاصله توسط رئیس جمهور جدید به تنها ۱۰۰ دلار در ماه کاهش پیدا کرده است.

بانک مرکزی آرژانتین در بیانیه خود به همین مناسبت اعلام کرد: با توجه به میزان نااطمینانی های فعلی، بانک مرکزی تصمیم گرفته است به منظور محافظت از ذخایر ارزی خود دست به اقدامات جدیدی بزند. این بیانیه افزوده است که جزئیات بیشتر به زودی توسط گیدو ساندلریس- رئیس بانک مرکزی آرژانتین اطلاع رسانی خواهد شد.

بازار ارز آرژانتین به انتخابات این کشور دو واکنش مختلف نشان داد: در بازار ارز رسمی ارزش پزو در برابر دلار ۰.۶۵ درصد تقویت شد و نرخ برابری دلار به ۵۹.۶۰ پزو رسید اما در بازار ارز غیر رسمی و آزاد این کشور، ارزش پزو ۱.۹۵ درصد تضعیف شد و هر دلار به ۷۳ پزو افزایش یافت.

صندوق بین المللی پول که همکاری نزدیکی با دولت ماکری داشت در بیانیه ای ابراز امیدواری کرد همکاری با دولت جدید نیز ادامه یابد: با نگاهی پیش نگر برای مقابله با چالش های اقتصادی آرژانیتن آماده همکاری با دولت جدید برای رسیدن به رشدی پایدار هستیم که همه شهروندان این کشور از مزایای آن بهره مند شوند.

نظرات بینندگان