کد خبر: ۵۱۱۵۷۷
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۹ - ۱۸ آبان ۱۳۹۸

از زندگی با شوهر بدبین خسته شده‌ام

زندگی میدان جنگ نیست و راه حل آرام‌ کردن همسر بدبین، بیشتر کردن تردیدهایش نیست. اگر از همسرتان رنجیده‌اید، برای تلافی‌کردن موقعیتی را به وجود نیاورید که بدبینی‌اش بیشتر تحریک شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

زندگی میدان جنگ نیست و راه حل آرام‌ کردن همسر بدبین، بیشتر کردن تردیدهایش نیست. اگر از همسرتان رنجیده‌اید، برای تلافی‌کردن موقعیتی را به وجود نیاورید که بدبینی‌اش بیشتر تحریک شود.

دو سال است که ازدواج‌کرده‌ام و همسری بسیار متعصب و بدبین دارم که زندگی را برایم سخت کرده و اجازه رفتن نزد مشاور را هم به من نمی‌دهد و فقط اعصاب من را بهم می‌ریزد و همین باعث شده از زندگی کردن در کنار او راضی نباشم. قصد جدایی ندارم لطفاً راهکاری ارائه دهید تا بتوانم با او به زندگی ادامه دهم.

 

پاسخ:

اگر تصمیم جدی به ادامه زندگی با مردی شکاک و بدبین را دارید باید اصول رابطه با این دست مردان را رعایت کنید. زندگی با این دست مردان یعنی توجه ویژه به نیازها و خواسته‌های آن‌ها و دامن نزدن به حساسیت‌های آن‌ها؛ یعنی اگر می‌دانید همسرتان نسبت به جنس مخالف حساس است و مثلاً دوست ندارد شما با مرد نامحرم در ارتباط زیاد باشید یا در کنارش کار کنید و... پس شما هم باید به این مسئله توجه کرده و تا جایی که می‌توانید از جنس مخالف فاصله بگیرید؛ یعنی باید حساسیت‌های وی را بشناسید. بدانید که چه چیزهایی وی را عصبانی و ناراحت می‌کند و باعث می‌شود که در جمع پرخاش کند و سپس از انجام این دست‌ کارها خودداری کنید.

 

اگر شما در رفتار خودتان هم تجدیدنظر جدی کنید و منطقی‌تر و بررسی شده رفتار کنید از شدت مشکلات کاسته می‌شود. ضمناً سعی کنید در مشکلات و اختلافاتی که میان شما دو نفر ایجاد می‌شود این اصول را رعایت کنید. تغییرات را از خودتان شروع کنید تا ایشان هم کم‌کم در رفتار خود تغییر ایجاد کنند.

توجه کنید وقتی برخی جنبه‌های رفتاری شما اصلاح گردد ناخودآگاه اشتباهات و رفتارهای سوء همسرتان هم کاهش می‌یابد:
کشمکش و تضادها را بپذیرید
دلیلی ندارد که از آن بترسید. کشمکش در رابطه زناشویی، طبیعی و حتی نشان از نوعی سلامت ارتباطی است. تفاوت‌های بین زوجین یعنی اینکه چیزهایی برای یادگرفتن از همدیگر وجود دارد. گاهی تعارضات به افراد نشان می‌دهد که کجا می‌توانیم رشد کنیم و یا در کجا باید رشد داشته باشیم.(در چه جنبه‌ای محتاج رشد هستیم)

به دنبال موضوع مورد اختلاف باشید نه یافتن نقاط ضعف یکدیگر
در کشمکش دوستانه افراد به دنبال شناخت و حل مشکل می‌روند فارغ از اینکه این مشکل متعلق به کدام‌ یک از طرفین است. هیچ‌ یک از طرفین نباید متوسل به اسم گذاشتن روی‌هم و یا ترور شخصیت دیگری باشند. تنها کافی است که بدون آن که مشکل جدیدی ایجاد کنید یا به احساسات همدیگر لطمه بزنید سراغ مشکل اولیه بروید.

مودبانه گوش دهید
وقتی کسی درباره چیزی احساسات قوی و شدیدی دارد لازم است فقط به حرف‌هایش گوش دهید. گوش دادن مودبانه یعنی احترام گذاشتن به احساسات طرف مقابل و متمرکز شدن به صحبت‌های وی و با توجه گوش دادن؛ یعنی عقیده و نظرمان را نگه‌داریم تا زمانی که به‌ طرف مقابل اجازه دهیم بفهمد که احساساتش را عمیقاً درک کنیم حتی اگر تمام حرف‌هایش را به‌ درستی نفهمیم.

با نرمی و مهربانی حرف بزنیم
هر چه یک نفر بیشتر داد بزند کمتر حرف‌هایش شنیده می‌شود. حتی اگر همسرتان داد و فریاد بکند نیازی نیست که شما هم این کار را بکنید. با پایین نگه‌داشتن تن صدای خود این امکان را فراهم می‌کنید که طرف مقابل به‌ جای اینکه به سروصدای اطرافش واکنش نشان دهد به‌ طور عمیق روی حرف‌های شما متمرکز شود.

کنجکاو باشید نه تدافعی
دفاع کردن از خود با اعتراض شدید و تأکید بر بی‌گناهی و یا با به هم ریختن وسایل و... کشمکش و دشمنی و ستیز را بیشتر می‌کند. به‌ جای اینکه شرایط را بدتر کنید به دنبال اطلاعات بیشتر، جزییات کمتر و نمونه‌های بهتری باشید. معمولاً شکایت یک نفر بر یک پایه و اساسی استوار است. وقتی‌که به‌ طور کنجکاوانه با یک شکایت و غرولند مواجه می‌شوید فضا را برای درک و فهم بهتر فراهم می‌کنید.

از موارد خاص و ویژه سوال کنید
جملاتی کلی که شامل کلماتی مثل همیشه، هیچ‌وقت هستند، استفاده نکنید چرا که واقع‌گرایانه نیست و اطلاعاتی به شما نمی‌دهد. وقتی‌ که همسرتان شکایت دارد از او بخواهید به‌ جای کلی‌گویی سراغ موارد خاص و نمونه‌های مشخصی برود و به این طریق می‌توانید بفهمید که او دقیقاً درباره چه چیزی حرف می‌زند.

نقاط اشتراک و موردتوافق را بیابید
تقریباً همیشه یک کشمکش و ستیزه وجود دارد که می‌تواند یک نقطه اشتراک باشد. پیدا کردن زمینه‌های مشترک حتی اگر این زمینه توافق داشتن در زمینه وجود یک مشکل باشد یک شروع خیلی مهم برای یافتن یک‌ راه حل مشترک است.

در جستجوی گزینه‌ها باشید
کشمکش زمانی از بین می‌رود که همکاری‌ها شروع شود. مودبانه پیشنهاد دادن باعث پیدایش همکاری می‌شود. رسیدگی با دقت به گزینه‌ها بیانگر احترام است. پیشنهاد گزینه‌های جایگزین آنچه شما گفته‌اید یا خواسته‌اید نشانگر تمایل شما برای شروع یک رابطه جدید است. در این رابطه لازم است تا کتاب‌های مربوط به زندگی زناشویی و مهارت‌های زندگی را مطالعه کنید.

تبیان

نظرات بینندگان