کد خبر: ۵۱۱۵۸۳
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۲۰ - ۱۸ آبان ۱۳۹۸

واعظی: ترامپ، با همه دنیا مشکل دارد

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: در کارهای ترامپ، هیچ عقلی نمی‌بینیم و بحثش هم تنها مربوط به ایران نیست؛ وی با چین، اروپا و برخی از کشورهای آمریکای لاتین هم مشکل دارد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

واعظی: ترامپ، با همه دنیا مشکل دارد"محمود واعظی" شامگاه شنبه در نشست هم‌اندیشی فعالان اقتصادی استان یزد افزود: وقتی برجام را امضا کردیم طبیعی بود یک سری افراد تندرو در آمریکا، رژیم صهیونیستی و همچنین رژیم سعودی از این موضوع عصبانی و نگران باشند و به همین اندازه که از طرف کشورهای خارجی تحت فشار بودیم از طرف برخی نیروهای داخلی هم تحت فشار بودیم و مرتب به ما می‌گفتند چه اتفاقی افتاده و کاری نشده است.

رییس دفتر رییس جمهوری اظهار داشت: حتی امروز که ترامپ از برجام خارج شده همین افراد می‌گویند چرا شرکت‌ها از کشور خارج شدند و خیانت کردند در حالی که باید در پاسخ به این‌ها گفت اگر کسی نیامده پس چطور رفته‌اند؟.

واعظی گفت: در دولت یازدهم تلاش کردیم وعده‌هایی که به مردم دادیم را با همه فشارهای داخلی و خارجی جامه عمل بپوشانیم و همه دیدیم که تورم سه سال کامل تک رقمی بود و رشد ما از منفی به مثبت و حتی در یک سال دو رقمی شد.

وی در ادامه، یکی از اهداف و سیاست‌های مهم دولت به رغم تحریم‌های شدیدی که توسط دشمنان بر مردم و کشور تحمیل شده را ایجاد زمینه مناسب برای کسب و کار، فعالیت‌های اقتصادی و صادرات و ارتباط درست با خارج از کشور دانست و یادآور شد: ایجاد آرامش مناسب در جامعه و  مسائل اقتصادی با وجود محدودیت‌های که بخاطر تداوم تحریم‌ها وجود دارد جزو سیاست‌هایی است که دولت به جد برای بخش‌صنعت و تجار پیگیری می کند و در این خصوص تاکنون گام‌های خوبی برداشته شده است.

وی ادامه داد: راهبرد اساسی دولت در شرایط سخت کنونی بخاطر دشمنی‌هایی که وجود دارد حمایت از بخش‌خصوصی برای عبور از شرایط کنونی است که قطعا با درایت و همکاری این بخش با مسئولان، حل‌شدنی است و ما به آینده کشور بسیار امیدواریم هستیم و همه تلاش خود را در سایه تعامل و همدلی برای اجرای آن بکار می‌ بندیم . 

رییس دفتر رییس جمهوری خاطر نشان کرد:  آن چه  برای دولت و نظام بسیار اهمیت دارد با وجود فشارهای اقتصادی  بخاطر تحریم‌ها ، دفاع از حقوق مردم و میهن‌اسلامی و توسعه همه جانبه کشور است و در این راه به به همکاری همگان در بخش‌های مختلف اجرایی، بخش‌خصوصی و فعالان اقتصادی نیاز داریم .

واعظی تصریح کرد: هم‌اکنون در سایه همدلی  و همکاری همه قوا و با توصیه‌های مقام معظم‌رهبری کشور با وجود همه تحریم‌ها و توطئه‌هایی که توسط دولت آمریکا و حامیان منطقه‌ای او صورت می‌گیرد در مسیر توسعه و ارتقای کشور در شان واقعی خود در حرکت  است و این راه مهم با قوت و قدرت و درایت تمام دلسوزان ادامه دارد. 

این مسئول تاکید کرد: امروز مسئله صادرات در کشور با همکاری فعالان تولیدی و صنعتی از اهمیت و جایگاه مهمی  برخوردار است و نوعی عبادت بزرگ محسوب می‌شود ، چون از طریق آن میتوان در جبران عدم فروش نفت که ارز حاصل برای اداره کشور مورد نیاز است نقش اساس دارد و باید برای ارتقای آن بیش از گذشته اقدام کرد.

واعظی به اهمیت توجه به شرکت‌های دانش بنیان و توسعه و تقویت آنها به عنوان یک ضرورت راهبردی در کشور اشاره کرد و توجه و حمایت از آنها را برنامه دولت ذکر کرد و اظهار داشت: گسترش آنها و جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و ارتباط بین صنعت و دانشگاه باید روز به روز در کشور تقویت شود.

وی گفت: اگر می‌خواهیم کشور روز به روز پیشرفت کند  و در امور مختلف شفافیت بوجود آید قطعا باید به دنبال گسترش شرکت‌های دانش بنیان و دولت هوشمند باشیم که در ایران زیر ساخت‌های خوبی در این ارتباط فراهم است و باید برای اجرایی‌شدن آن همه فعالان دانشگاهی و علاقه‌مندان اقدام داشته باشند. 

رییس دفتر رییس جمهوری  اظهار داشت: دولت قطعا با وجود فشارهای خارجی و تحریم‌ها به تنهایی نمی‌تواند تمام مسائل و مشکلات را حل کند و به همکاری و همسویی تمام نیروهای درون نظام و فعالان اقتصادی و بخش‌خصوصی نیاز مبرم دارد و باید با تعامل و برنامه‌ریزی در راستای اهداف کشور تلاش مضاعف داشت.

واعظی در ادامه به اهداف و برنامه‌های  دولت اشاره کرد و اظهار داشت: در سال ۱۳۹۲ و شروع کار این دولت به دنبال این بودیم که تحریم‌ها و گرفتاری‌هایی که دست و پای کشور را بسته بود باز شود و روابط با کشورهای مختلف را تنظیم کنیم و در این راه مهم اقدام‌های خوبی برداشته شد.

رییس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به اینکه قیمت ارز الان نسبت به قیمتی که باید باشد بسیار بالاتر است گفت:  الان نسبت به همان زمان قیمت ارز حدود ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد و فاصله بین بازار و نیما مقداری نزدیک‌تر شده است.

واعظی تاکید کرد: این کشور مال همه است و مسائل و مشکلات آن نیز با همکاری همه افراد و همراهی تمام دلسوزان و مشارکت بخش‌خصوصی و فعالان اقتصادی قابل حل است .

در ابتدای این نشست تعدادی از فعالان اقتصادی یزد به طرح دیدگاه ها، مشکلات  و مطالبات خود بخصوص توجه به بخش خصوصی، اهمیت دادن به صادرات، شرکت های دانش بنیان، جذب جوانان، رسیدگی به مشکلات کارگران و حل مشکل نقدینگی واحدها پرداختند

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان