کد خبر: ۵۱۱۸۲۰
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۶ - ۲۱ آبان ۱۳۹۸
العرب:

تکلیف ۲۲ پایگاه نظامی آمریکا در سوریه چه می‌شود؟

پس از اعلام رئیس جمهور آمریکا در مورد خروج نیرو‌های این کشور از سوریه، حجم آشفتگی‌ها در استراتژی کاخ سفید، مشخص شد. علاوه بر اینکه اظهارات ترامپ، در مورد نفت سوریه، باعث شد ایالات متحده در هیبت سارق نفت این کشور عربی جلوه کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

آشفتگی آمریکا در سوریه بین عقب نشینی و حمایت از میادین نفتی

العرب نوشت: پس از اعلام رئیس جمهور آمریکا در مورد خروج نیرو‌های این کشور از سوریه، حجم آشفتگی‌ها در استراتژی کاخ سفید، مشخص شد. علاوه بر اینکه اظهارات ترامپ، در مورد نفت سوریه، باعث شد ایالات متحده در هیبت سارق نفت این کشور عربی جلوه کند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: این استراتژی آشفته، اعتماد کرد‌ها به ایالات متحده را از بین برد. این در حالی است که اکنون، ایالات متحده بار دیگر از کرد‌ها خواسته است تا از چاه‌های نفت، حمایت کنند.

در شرایطی که ترامپ از خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه سخن گفته بود، جاناتان هافمن، سخنگوی پنتاگون در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که «ما مصمم به ماندن در منطقه هستیم و مادامی که حضور نیرو‌های آمریکایی در سوریه ضروری باشد، این حضور ادامه خواهد داشت».

در حالی که ترامپ تصریح می‌کند مأموریت ارتش آمریکا، حمایت از چاه‌های نفت سوریه است، مسئولان پنتاگون سعی دارند واقعیت را به نوعی دیگر نشان داده و تاکید کنند که هدف آمریکا، مقابله با گروه‌های تروریستی است!

هافمن می‌افزاید: هدف، جلوگیری از دست یافتن داعش بر نفت سوریه و همچنین، دادن اجازه به کرد‌ها و نیرو‌های دموکرات سوریه، برای سیطره بر نفت است، تا به این شکل، منبع درآمدی برای نیرو‌های دموکرات فراهم شود.

در پاسخ به سوالی در مورد اینکه ایالات متحده نفت سوریه را سرقت می‌کند، هافمن گفت: ایالات متحده از این مساله سودی نمی‌برد، چرا که سود‌ها به نیرو‌های دموکرات سوریه باز می‌گردد.

طبق گزارشها، نیرو‌های آمریکایی طی عملیات چشمه صلح ترکیه، بیش از نیمی از پایگاه‌های خود در سوریه را خالی کرده بودند، اما بار دیگر به برخی از این پایگاه‌ها بازگشته اند. علاوه بر اینکه در حال ساخت پایگاه‌های جدیدی در نزدیکی چاه‌های نفت سوریه هستند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که قبل از حمله ترکیه، نیرو‌های زمینی آمریکا در ۲۲ نقطه در داخل سوریه حضور داشتند و در حال حاضر، ضمن آنکه حضور خود در دیرالزور غنی از نفت را حفظ کرده اند، در حال ساخت دو پایگاه دیگر در این شهر هستند.

نظرات بینندگان