کد خبر: ۵۱۱۸۵۰
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۰ - ۲۰ آبان ۱۳۹۸

سردار جلالی: حملات سایبری ‌آمریکا را خنثی کردیم

رئیس سازمان پدافند غیر‌عامل در مورد حمله سایبری به تأسیسات هسته‌ای، محصولات تراریخته و ادعای آمریکایی‌ها بعد از سرنگونی شدن پهپاد گلوبال هاوک مطرح شد توضیحاتی ارائه کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سردار غلامرضا جلالی در پاسخ به سئوالی در مورد محصولات تراریخته و اثرات زیانبار آن در کشور، اظهار داشت: تراریخته در واقع ترکیبی از حوزه بیوتکنولوژی است که ورود این محصولات در برخی از حوزه‌ها هم به دلیل حضور عناصر سودطلب و مفسده‌جو از مسیر کلی خارج شده است.

وی افزود: همه باید متولیان امر در این حوزه باید وظایف خود را انجام دهند، دستگاه‌های که مسئول کنترل و سلامت کیفیت محصولات تراریخته هستند مانند سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت باید در این حوزه فعال‌تر ایفای نقش کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه کسانی که کار کنترل کیفیت محصولات تراریخته را انجام می‌دهند نماینده مردم هستند به دلیل اینکه سلامت غذا را تایید می‌کنند، بیان کرد: تایید‌کنندگان سلامتی محصولات تراریخته به لحاظ حقوقی باید با کسانی که وارد کننده و صاحب سرمایه هستند منفک باشند و باید فضا به سمتی باشد که اعتمادها جلب شود.

سردار جلالی با بیان اینکه در مجموع به نظر می‌رسد در حوزه تراریخته می‌توانیم توسعه تحقیق و پژوهش برای رسیدن به فن آوری‌ها نو و قابل اطمینان داشته باشیم، گفت: کشت آزمایشی محصولات تراریخته در کشور باید کاملا محدود شود، به دلیل اینکه این اقدام می‌تواند دستاوردهای خطرناکی برای کشور و مردم داشته باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در مورد آخرین اقدامات ایران در حوزه مقابله با جنگ سایبری، عنوان کرد: در مقابله با حملات سایبری سه لایه وجود دارد که یک لایه آن لایه ایمنی است که در دستگاه‌های اجرایی با توجه به وظایفی که هر دستگاه نسبت به ایمنی زیرساختی خود دارد باید به آن عمل کند.

وی با بیان اینکه سطح دوم سطوح امنیتی است که شامل امنیت سایبری و امنیت فیزیکی است که باید توسط دستگاه‌ها کنترل شود، تصریح کرد: وزارت اطلاعات در حوزه امنیت پنهان و نیروی انتظامی در حوزه امنیت آشکار مسئولیت‌هایی در این حوزه دارند که باید این موضوع را کنترل کنند.

سردار جلالی با اشاره به لایه سوم جنگ سایبری، گفت: لایه سوم، لایه دفاعی است که اگر تهدیدی و یا حمله‌ای در مقیاس جنگ سایبری تشخیص داده شود سازمان پدافند غیرعامل در این زمینه مسئولیت دارد،سازمان پدافند غیرعامل با هماهنگی مرکز ملی 6 طرح در زمینه پایه برای این موضوع تهیه کرده است ،این 6 طرح به تایید مرکز ملی رسیده و دستگاه‌های مرتبط با این حوزه آموزش دیده و ابلاغ اجرایی این کار برای آنها انجام شده است.

وی گفت: 120 رزمایش در حوزه‌های 4 گانه انرژی،ارتباطات بانکی و حمل و نقل انجام شده که بخش زیادی در مرحله نخست دارای ایراد و اشکال بودند که سعی کردیم با تجزیه و تحلیل ایردات این مشکلات مرتفع شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: آمریکایی‌ها در اظهارات اخیر خود بعد از سرنگونی پهپاد اعلام کردند که ما پاسخ انهدام پهپاد توسط ایران را در حوزه سایبری داده‌ایم، ما بعد از بررسی‌ها متوجه شدیم که سپر دفاعی ایران در تجهیزات حساس توانسته این حملات را شناسایی و متوقف کند،در واقع ما هیچ اثر خارجی از این حملات دشمن ندیدیم.

سردار جلالی در پاسخ به این سوال که کدام کشور بیشترین حملات سایبری را به تاسیسات هسته‌ای ایران داشته است، گفت: در حوزه هسته‌ای بعد از حمله استاکس‌نت در این مقیاس حمله‌ای نداشته‌ایم و اقدامات دفاعی که در حوزه هسته‌ای انجام شده توانسته هر نوع تهدید از این جنس را کنترل، مدیریت و خنثی کند، اگر‌ برخی نفوذهای سطح پایین سایبری را حذف کنیم در سطوح عملیاتی و راهبردی هیچ حمله جدی نداشتیم که این موضوع نتیجه اجرای راهبردهای موفق پدافند سایبری است.

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان